REKLAMA
WEBINAR

NowoczesnaPL: uwolnić gospodarkę, zmienić system ubezpieczeń społecznych

2015-05-31 15:42
publikacja
2015-05-31 15:42
NowoczesnaPL: uwolnić gospodarkę, zmienić system ubezpieczeń społecznych
NowoczesnaPL: uwolnić gospodarkę, zmienić system ubezpieczeń społecznych
fot. MICHAL DYJUK/REPORTER / / EastNews

Liberalizacja gospodarki, zmiana systemu ubezpieczeń społecznych i stwarzanie szans dla młodych ludzi na rynku pracy to niektóre postulaty nowego stowarzyszenia NowoczesnaPL. Założenia przedstawił w niedzielę na zjeździe założycielskim ruchu jego szef Ryszard Petru.

Organizacja proponuje też wprowadzenie budżetu partycypacyjnego w każdej gminie i dostosowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy. Chce ponadto pozbawić partie polityczne finansowania z budżetu państwa, ograniczyć do dwóch kadencji obecność posłów w parlamencie i wprowadzić możliwość głosowania w wyborach przez internet.

(fot. MICHAL DYJUK/REPORTER / EastNews)

Petru zapowiedział, że po kongresie będzie jeździł po Polsce, konsultując tezy programowe i budując struktury lokalne. "Tylko silny ruch może mieć wpływ na rzeczywistość. Społeczeństwo obywatelskie musi dać odpór starym partiom" - podkreślił.

Zjazd założycielski NowoczesnaPL odbył się na warszawskim Torwarze. Uczestnicy przyjechali z całej Polski. Organizatorzy szacują, że na hali było ponad sześć tysięcy ludzi.

Przed liderem NowoczesnaPL wystąpili działacze społeczni, przedsiębiorcy i samorządowcy, nawołujący do uwolnienia gospodarki od obciążeń polityki. Na scenie pojawili się m.in. prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, przedsiębiorca i założyciel firmy InPost Rafał Brzoska, Adam Kądziela z Zarządu Ogólnopolskiego Forum Młodych Lewiatan, szefowa działu politycznego "Kultury liberalnej" Karolina Wigura oraz toruńska działaczka społeczna i radna Joanna Scheurin-Wielgus.

Petru wskazał, że w polskiej polityce od lat brakuje debaty o podstawowych problemach kraju, jego zdaniem ograniczana jest energia obywateli. "Ruch powstał niedawno i widać, że jest olbrzymia potrzeba. Im będzie silniejszy, tym większa szansa, że naprawdę zmienimy ten kraj" - mówił do zgromadzonych.

"Skończmy z finansowaniem partii z budżetu. Dzisiaj w dobie internetu możliwe jest pozyskiwanie środków finansowych w sposób rozproszony, nie uzależniając się od grup biznesu" - powiedział, uzasadniając założenia programowe ruchu. "Wprowadźmy kadencyjność posłów, niech po dwóch kadencjach wrócą do +realu+ i zobaczą jak wyglądają prawdziwe problemy Polaków" mówił. "Taka przerwa każdemu dobrze zrobi" - dodał.

"Wprowadźmy głosowanie przez internet. Cały czas w Polsce mało osób jest aktywnych, głosuje połowa. 56 proc. w ostatnich wyborach. Dajmy ludziom szansę zwiększyć tę liczbę osób głosujących, a nie mówmy, że się nie da, że PKW nie przerobi" - podkreślił.

"Przywróćmy wolność gospodarczą. To nie może być tak, że wszyscy wspominają, że kiedyś było lepiej - ale nie 40 lat temu, tylko 10, 12, 15. Z każdym rokiem przybywa przepisów, a Ministerstwo Finansów walczy z przedsiębiorcami, traktując ich często jak przestępców. Ta wolność gospodarcza spowodowałaby (...), że w końcu pracodawca będzie zabiegał o pracownika. Wtedy będzie dużo mniej +umów śmieciowych+, Polacy będą więcej zarabiali" - ze sceny do tłumu.

"Zmieńmy system pomocy społecznej z takiego, co rozdaje becikowe, na taki, który pomaga wyciągnąć ludzi z biedy" - wzywał.

"Wprowadźmy budżet partycypacyjny w każdej gminie. Niech politycy lokalni mają kontakt z ludźmi" - zaznaczył. "Wprowadźmy edukację rynku pracy. To nie może być tak, że ludzie kończą uczelnię, kończą szkoły i potem, gdy wchodzą na rynek pracy okazuje się, że nie tego uczyli się, czego trzeba i stają się bezrobotnymi" - dodał.

"Stwórzmy szanse na pracę dla młodych ludzi. (...) Można to robić jak przy zakładaniu działalności gospodarczej: trzeba obniżyć im koszty pracy przez pierwsze dwa lata, żeby potem weszli na rynek pracy, bo inaczej im nie pomożemy" - tłumaczył.

Petru podkreślił, że budowany przez niego ruch to inicjatywa oddolna, obywatelska, naturalna, która "chce lepszego państwa dzięki energii i zaangażowaniu obywateli i stawia na ludzi młodych.

Ryszard Petru w latach 1997-2000 był doradcą wicepremiera, ministra finansów i ówczesnego szefa Unii Wolności Leszka Balcerowicza. Powstanie stowarzyszenia NowoczesnaPL ogłosił w kwietniu. Na starcie uzyskał wsparcie Balcerowicza oraz Władysława Frasyniuka i Andrzeja Olechowskiego.

Na kongresie nie było żadnego polityka z tej trójki. Według mediów, jeśli NowoczesnaPL wystawi listy wyborcze w jesiennych wyborach do parlamentu, Balcerowicz może się na nich znaleźć. (PAP)

zab/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (276)

dodaj komentarz
~Vinczenzo
Służby specjalne na usługach Izraela na szybkiego strugają z banana "alternatywę polityczną" dla polskich gojów, zaniepokojeni wynikami wyborów prezydenckich.
~satyryk
Zwykle nie dbam o opinie innych ale propagandowa walka obowiazuje i ogłaszam stop Durniom na forum.
~dziadek_franek
Ryszard Petru był --"nieformalnym doradcą premiera Tuska"! -----------Wikileaks:---Buntuje się przeciwko własnemu dorobkowi u władzy?
W dokumencie wysłanym z ambasady amerykańskiej w Warszawie 19 marca 2009 roku, podpisanym przez ówczesnego ambasadora USA Victora Ashe’a, znajdujemy notatkę z rozmowy z Ryszardem Petru.
Ryszard Petru był --"nieformalnym doradcą premiera Tuska"! -----------Wikileaks:---Buntuje się przeciwko własnemu dorobkowi u władzy?
W dokumencie wysłanym z ambasady amerykańskiej w Warszawie 19 marca 2009 roku, podpisanym przez ówczesnego ambasadora USA Victora Ashe’a, znajdujemy notatkę z rozmowy z Ryszardem Petru.

Rozmowa poświęcona była sytuacji ekonomicznej Polski, ewentualności sięgnięcia po pomoc z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Dlaczego ambasador rozmawiał z Petru?

Bo był on - jak relacjonuje ambasador USA -

Balcerowicz’s former colleague and current informal advisor to PM Tusk

A więc byłym współpracownikiem Balcerowicza, jest zaś „nieformalnym doradcą premiera Tuska”.
~satyryk
I takie bzury maja przyciagnac młodziez.Mlodzi zawsze byli i są radykalni .Jedynym praktycznym rozwazanie bezrobocia jest wprowadzenie komunistycznego tak-, nakazu pracy do prywatnych firm.zwłaszcza firm zagranicznych.Skoro koszty pracy tych firmach sa niskie to wyrównuje sie je poprzez wzrost zatrudniena -regulowany urzędowo.Firmy I takie bzury maja przyciagnac młodziez.Mlodzi zawsze byli i są radykalni .Jedynym praktycznym rozwazanie bezrobocia jest wprowadzenie komunistycznego tak-, nakazu pracy do prywatnych firm.zwłaszcza firm zagranicznych.Skoro koszty pracy tych firmach sa niskie to wyrównuje sie je poprzez wzrost zatrudniena -regulowany urzędowo.Firmy miały obowiazek podczas prywatyzacji utzrymac stan iloscowy pracowników- tyle je pozniej złamały.Jak powiedział Einstein -rewolucje sie robi zmieniaj jak najmniej.To był najlepszy przykład.Petru nie nadaje sie na wodza mlodziezy.Raczej stary ale jary Satyryk.
~Teresa_Jakubowska
Ładny byl z niego doradca Balcerowicza od roku 1997 - mial wtedy 25 lat tzn że mial super doświadczenie. Efekty w postaci złodziejskiej prywatyzacji widac. Przemysl zostal zlikwidowany, są montownie wielkich koncernow, które nie płaca zadnych podatkow. Przyklad Fiat, który przez 25 lat nie zaplacil ani grosza podatku.
~Grzdyl
"Ale to już było..."
Wiemy jak to się skończyło.
Wszystko było nasze, polskie.
Teraz prawie nic nie zostało. Może z wyjątkiem białych "niewolników" we własnym kraju.
Podsumowując, nic innego jak powtórka z rozrywki.
~oki
NOWOCZESNA POLSKA w/g wzorca Brzoski to umowy śmieciowe i podatki w rajach podatkowych...Piękna propozycja [KATASTROFA !]
~niedamsienabrac
Petru to człowiek z banków. Przecież ta inicjatywa czy partia została powołana, gdy wypłynął temat odfrankowienia. Ma służyć, pod hasłami nowoczesności, tylko i wyłącznie do obrony bankowych zysków. Blokować odfrankowienie i opodatkowanie banków, pewnie też polisolokaty i bronić niezgodnych z prawem zapisów w umowach. Kasa, misiu, kasa.
~mnb
najgorszą sytuacją dla Polski będzie odfrankowanie bo za ten manewr zapłacimy my wszyscy a najwięcej osoby biedne.
~hfdgh odpowiada ~mnb
Masz rację, ale ja bardziej obawiam się tego, że tak naprawdę to ma być tratwa dla platformy...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki