REKLAMA

Gminy będą udostępniać dane z rejestru PESEL

2019-04-24 10:28
publikacja
2019-04-24 10:28

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelę ustawy o ewidencji ludności, zgodnie z którą to gminy będą udostępniały dane jednostkowe z rejestru PESEL, a nie jak do tej pory Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA.

fot. Maciej Piasta / / FORUM

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta regulacją to gminy będą udostępniały dane jednostkowe z rejestru PESEL, a nie - jak do tej pory - szef MSWiA. Według ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, które było autorem projektu nowelizacji, zmiana przyspieszy pozyskiwanie danych istotnych m.in. w sprawnym przebiegu postępowania sądowego.

Projektodawcy zwracali uwagę, że dotychczas udostępnianie danych osobowych odbywało się na poziomie centralnym - z ogólnopolskiego rejestru PESEL, oraz na poziomie gminnym - z rejestru mieszkańców. Zgodnie z nowelizacją wyłączną właściwość do udostępniania danych z rejestru PESEL będzie miał organ gminy.

Wniosek o dane z rejestru będzie można składać w dowolnym organie gminy na terenie Polski, ale tylko do jednego z nich będzie można kierować wnioski w tej samej sprawie. W przypadku, kiedy wnioskodawca będzie zamierzał złożyć kolejny wniosek w tej samej sprawie, będzie mógł to zrobić wyłącznie do organu gminy, który zajmował się nim wcześniej. Ma to zapobiec sytuacji, w której wnioskodawca będzie kierował jednocześnie ten sam wniosek do więcej niż jednego organu gminy.

Do tej pory wniosek o udostępnienie danych z lokalnego rejestru mieszkańców nie mógł być w pełni zrealizowany w przypadku, gdy poszukiwana przez wnioskodawcę osoba nie była aktualnie zameldowana na terenie gminy, do której wpłynął wniosek.

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia. Wnioski o udostępnienie danych z rejestru centralnego złożone przed tym terminem będzie rozpatrywać MSWiA. Również resort spraw wewnętrznych będzie odpowiadał za prowadzenie postępowań administracyjnych tego typu wszczętych i niezakończonych przed wejściem noweli w życie.

agzi/ mam/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Reforma meldunkowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki