REKLAMA

Nowela o grach hazardowych ma dać państwu ponad 24 mld zł w ciągu dziesięciu lat

2016-05-25 16:43
publikacja
2016-05-25 16:43

24 mld 65 mln zł - tyle w ciągu 10 lat państwo ma zarobić dzięki noweli ustawy o grach hazardowych - wynika z oceny skutków regulacji projektu autorstwa MF. Ustawa ma wprowadzić zasady blokowania płatności dla firm oferujących nielegalny hazard i zalegalizować grę w pokera poza kasynami.

fot. / / thetaXstock

Projektem tej ustawy miał się w środę zająć Komitet Stały Rady Ministrów. Jednak - według CIR - jego rozpatrzenie "odłożono do czasu przeanalizowania przez ministra finansów wszystkich zgłoszonych do projektu uwag, z których część ma na celu jeszcze bardziej efektywną realizację zadań w zakresie nadzoru/kontroli nad rynkiem gier hazardowych". Jak wyjaśniono, "trudność i wrażliwość materii ustawowej wymaga czasu na głębsze, wieloaspektowe analizy, o co wnioskowali ministrowie".

Projekt nowelizacji ustawy hazardowej wprowadza zasady blokowania płatności dla firm oferujących nielegalny hazard oraz umożliwienie gry w pokera poza kasynami.

Według MF główne cele ustawy to zapewnienie jak najwyższego poziomu ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz ograniczenie występowania zjawiska szarej strefy w środowisku gier hazardowych.

Projekt wprowadza regulacje dotyczące zasad blokowania stron internetowych oraz płatności wykonywanych na rzecz podmiotów nielegalnie oferujących gry hazardowe w internecie. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom ma być zrealizowany postulat zmniejszenia zjawiska "szarej strefy" w grach hazardowych, co doprowadzi do zwiększenia udziału w rynku legalnych przedsiębiorstw.

Szczególna ochrona uzależnionych od hazardu

Prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami gier ma zostać objęte monopolem państwa wykonywanym przez wskazany podmiot. Według resortu finansów gry na automatach należą do bardzo uzależniających graczy, w związku z czym konieczne jest wprowadzenie rozwiązania zapewniającego ich szczególną ochronę. "Gry na automatach będą mogły się odbywać wyłącznie w wydzielonych do tego miejscach, pod stałą kontrolą oraz będą niedostępne dla osób poniżej 18. roku życia" - wskazało MF.

Ponadto w projekcie zapisano, że operatorzy hazardowi oferujący gry na automatach oraz gry hazardowe w sieci będą musieli wprowadzić regulaminy odpowiedzialnej gry. Według MF jest to kolejna zmiana nakierowana na zwiększenie ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu. Projekt zaostrza też sankcje grożące za naruszanie ustawy o grach hazardowych.

Ministerstwo zaproponowało zarazem liberalizację przepisów dotyczących gry w pokera. Według resortu finansów wskazane rozwiązania umożliwią organizowanie gier w pokera również poza kasynami gry, uproszczą proces ich organizacji oraz umożliwią legalne uczestniczenie w grze w pokera przez internet.

Rezygnacja z egzaminów zawodowych

Proponowana jest likwidacja egzaminów zawodowych dla osób nadzorujących i bezpośrednio prowadzących gry hazardowe. MF przekonuje, że rezygnacja z konieczności przeprowadzania egzaminów zawodowych i zastąpienie ich szkoleniami doprowadzi do zmniejszenia obciążeń biurokratycznych dla przedsiębiorców operujących w branży gier hazardowych i zmniejszy koszty prowadzenia działalności gospodarczej w tym obszarze.

Zdaniem ministerstwa przygotowane propozycje stanowią kompromis między zapewnieniem jak najwyższego poziomu ochrony graczy przed negatywnymi skutkami hazardu (w tym przez ograniczenie szarej strefy) a gwarancją istnienia przejrzystego i sprawnie funkcjonującego rynku legalnych gier hazardowych.

Dokument zakłada, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku, procedura przyjęcia nowelizacji będzie bowiem zawierać etap notyfikacji technicznej w KE. (PAP)

son/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~gracz
Żeby nie wyszło tak jak ze złomem rafinerii Możejki.Co tam 3 mld zł ,ważne że Putinowi można chwilę pobrzęczeć przed nosem jak mucha-gnojucha.
Mnie interesuje tylko to czy i kiedy zagram w polskie lotto ze swojego laptopa.Logując się na stronie monopolisty a nie pośredników.
~ProstePytanie
Co z dziesiątkami salonów gier tzw. owocówek będących siedliskiem wszelkiej patologii znajdujących się w każdym większym mieście, niekiedy po 3-5 na jednej ulicy?
Co PIS zamierza z zrobić z tym kukułczym jajem? Nic? Zalegalizować i czerpać zyski?
To może jeszcze zalegalizować sutenerstwo i handel narkotykami.
Co z dziesiątkami salonów gier tzw. owocówek będących siedliskiem wszelkiej patologii znajdujących się w każdym większym mieście, niekiedy po 3-5 na jednej ulicy?
Co PIS zamierza z zrobić z tym kukułczym jajem? Nic? Zalegalizować i czerpać zyski?
To może jeszcze zalegalizować sutenerstwo i handel narkotykami. ;-/ To byłoby dopiero kasa na 500+. Super zmiana ;-/ Taka etyczna.
~OLD_X
Mówcie co chcecie, wieszajcie psy.

Hazard w każdej formie powinien być bezwzględnie zakazany.

Ale zakaz hazardu jest niewykonalny.
Wobec tego uważam że wszelki hazard powinien być znacjonalizowany.
Dobrym kierownikiem kasyna byłby emerytowany "agent Tomek". :-)

Poker poza kasynem? Tylko
Mówcie co chcecie, wieszajcie psy.

Hazard w każdej formie powinien być bezwzględnie zakazany.

Ale zakaz hazardu jest niewykonalny.
Wobec tego uważam że wszelki hazard powinien być znacjonalizowany.
Dobrym kierownikiem kasyna byłby emerytowany "agent Tomek". :-)

Poker poza kasynem? Tylko turnieje.
~tom
I co jeszcze chcesz mi zakazać? Moja brocha na co wydaje swoją kasę.
~polak2
Jak Tusk chciał to zrobić to zrobili aferę? i Schetyna poleciał z Sobiesiakiem ?a teraz jak będzie kto poleci?
~absurd-towarzyszu
a świstak siedzi i zawija w Dani gdzie jest podobny sys o licencje wystąpiło tylko 20 pokerromow z kilkuset dostępnych w tej chwili na rynku.Nie będzie 25mld z tego wyliczenia z brudnego pisowskiego palca tak jak 100mld z mandatów.
~wujek_dobra_rada
przestańcie PISnieci dzielić skórę na niedzwiedziu
~zapóźno
nie będzie nawet 100 gramów
~normalny
PIS JEST MISTRZEM W TEORETYCZNYCH WYLICZENIACH czytaj w abstrakcyjnych marzeniach.Internet wszystko pamięta wiec bez problemu można znależć przedwyborcze wylieczenia geniuszy finansowych z PIS-u ile do budżetu da podatek bankowy i od handlu.Ale ile dają naprawdę to można też sprawdzić.A oni n atych mrzonkach ciągle budują PIS JEST MISTRZEM W TEORETYCZNYCH WYLICZENIACH czytaj w abstrakcyjnych marzeniach.Internet wszystko pamięta wiec bez problemu można znależć przedwyborcze wylieczenia geniuszy finansowych z PIS-u ile do budżetu da podatek bankowy i od handlu.Ale ile dają naprawdę to można też sprawdzić.A oni n atych mrzonkach ciągle budują swoje fantazje finansowe
~plazowicz
Jeśli na głównych gospodarczych stołkach ministerialnych są dyletanci, to nie ma się co dziwić. Mechanik nie nadaje się do wyrywania zębów i odwrotnie. Jednemu takiemu durniowi z drugim bardzo łatwo wygłaszać prawdy objawione i wytyczać działki na księżycu, bo ich kompetencje są nikłe, jeśli nie zerowe. Zrobią Jeśli na głównych gospodarczych stołkach ministerialnych są dyletanci, to nie ma się co dziwić. Mechanik nie nadaje się do wyrywania zębów i odwrotnie. Jednemu takiemu durniowi z drugim bardzo łatwo wygłaszać prawdy objawione i wytyczać działki na księżycu, bo ich kompetencje są nikłe, jeśli nie zerowe. Zrobią też każdą, choćby największą głupotę, skutkującą gigantycznym marnotrawstwem, czy stworzeniem luki dla złodziei na rozkaz z góry. Przykładów z życia tysiące...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki