REKLAMA

Od 2 czerwca nowe zasady wjazdu do Chorwacji

2021-06-02 18:24
publikacja
2021-06-02 18:24
Od 2 czerwca nowe zasady wjazdu do Chorwacji
Od 2 czerwca nowe zasady wjazdu do Chorwacji
fot. Josip Regovic / / FORUM

Ambasada RP w Zagrzebiu poinformowała w środę o nowych zasadach obowiązujących wszystkich przekraczających granice Chorwacji. 

Testy i szczepienia

Od 2 czerwca granicę państwową Republiki Chorwacji przekroczyć mogą osoby, które posiadają zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień, o ile od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki upłynęło min. 14 dni.


Do Chorwacji wjadą też osoby z negatywnym wynikiem testu PCR na SARS-CoV-2 (nie starszym niż 72 godziny) lub negatywnym szybkim testem antygenowym (nie starszym niż 48 godzin). Ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania. Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE.

Ambasada informuje, że do Chorwacji wjadą osoby, które przeszły COVID-19 i przyjęły pierwszą dawkę szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 180 dni. W takim przypadku należy okazać zaświadczenie o przebyciu choroby oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.

Ponadto do kraju wjadą osoby zaszczepione pierwszą dawką preparatów: Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V), jeśli od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni; albo pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca - a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 84 dni.

Zielone światło dostaną także osoby, które przebyły COVID-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh. 

"Paszport" szczepionkowy

Chorwacja respektuje też nowy unijny cyfrowy zielony certyfikat COVID-19, czyli tzw. paszport szczepionkowy. O tym, jakgo uzyskać, pisaliśmy w tym tekście. 

Jak informuje ambasada, dzieci wjadą do Chorwacji do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczając granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

Dla kogo kwarantanna

Osoby, które nie spełniają żadnego z ww. wymogów zostaną zobowiązane do odbycia kwarantanny (10 dni) - informuej ambasada. Kwarantanna może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji, tj. przesłaniu go na adres mailowy przejścia granicznego, przez które dana osoba wjeżdżała na terytorium RCh i otrzymaniu stosownego sms-owego potwierdzenia od chorwackich służb.

Dla kogo wyjątki

Dwie grupy osób są zwolnione z obowiązku okazania na granicy negatywnego wyniku testu. Chodzi o:

  • osoby przybywające do Chorwacji z ważnych przyczyn osobistych lub biznesowych. Osoby należące do tej kategorii muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające konieczność ich przyjazdu np. zaproszenie z firmy podpisane przez dyrektora generalnego, prezesa zarządu, dyrektora firmy itp. To samo dotyczy osób przyjeżdżających do Chorwacji w celu wykonywania obowiązków służbowych na rzecz firm chorwackich lub zarejestrowanych w Chorwacji UWAGA! Nie ma wzoru takich zaproszeń lub potwierdzeń.

  • osoby przejeżdżające przez Chorwację tranzytem (pod warunkiem, że w RCh nie będą przebywały dłużej niż 12 godzin).

KWS, na podstawie informacji Ambasady RP w Chorwacji

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ameba1
Hmm... a myślałem, że się uda z Chorwacją. W tamtym roku we wrześniu po przejechaniu bramek EU gdzie kombinezony, maski, rękawice, na bramkach chorwackich uśmiechnięci strażnicy bez masek i całej tej pandemicznej aranżacji. Ktoś widocznie na nich mocno nacisnął.

Sami chorwaci mieli podobne podejście do naszego.
Hmm... a myślałem, że się uda z Chorwacją. W tamtym roku we wrześniu po przejechaniu bramek EU gdzie kombinezony, maski, rękawice, na bramkach chorwackich uśmiechnięci strażnicy bez masek i całej tej pandemicznej aranżacji. Ktoś widocznie na nich mocno nacisnął.

Sami chorwaci mieli podobne podejście do naszego. Wywalone na pandemię. Strach to tylko media tam podsycały (tak jak i u nas), a tymczasem wszystko wyglądało normalnie.
secundus
a jak to jest w Bułgarii, tam też postradali rozum czy jest normalnie?
darkm
Wyrazy współczucia dla Chorwatów. Mocno zbiednieją w tym roku. Jak nie pójdą po rozum do głowy i nie zmienią rządu to zbiednieją na dobre.
Polacy i tak znajdą sobie jakieś wyjście. Rodos albo RODO.
hrghost
Zadni Chorwat do Polski, wygnac kazdego z kraju!!!
basterek
W Albanii nie ma już wolnych miejsc. Głosuję portfelem.
janiejacek
Czyli Chorwacja w tym roku odpada.
masekrut555
Doświadczamy faszyzmu i segregacji. Już nie niemieckiej tylko globalnej.
karbinadel
A tymczasem polski rząd nadal gnębi polskich hotelarzy limitem 50 % obłożenia. Bo przecież wirus przez ściany przenika ...
iluminata
Życzę Chorwacji jak najmniej turystów.
To jedyna skuteczna metoda by opanować to globalne otępienie.

Dawać kasę na samolot, hotel, plażę itd. z takimi limitami?!

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki