REKLAMA

Nowe przepisy o konfiskacie prewencyjnej coraz bliżej. Państwo będzie mogło przejmować majątki

2020-08-24 07:12
publikacja
2020-08-24 07:12
Nowe przepisy o konfiskacie prewencyjnej coraz bliżej. Państwo będzie mogło przejmować majątki
Nowe przepisy o konfiskacie prewencyjnej coraz bliżej. Państwo będzie mogło przejmować majątki
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro dostał zielone światło ws. przygotowywanych nowych przepisów o konfiskacie prewencyjnej; organizacje pracodawców uważają, że stoją one w sprzeczności z konstytucyjnym prawem do własności - pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".

Dziennik przypomina, że o projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości głośno jest już od kilku miesięcy, ale do tej pory nie było na Nowogrodzkiej zgody, aby go wprowadzać w życie. "Wybory się już jednak odbyły i według naszych informacji Ziobro dostał zielone światło do wprowadzania zmian" - pisze "GW".

Według dziennika projekt zaraz po wakacjach ma zostać wpisany do wykazu prac Rady Ministrów. Zdaniem przedsiębiorców projekt tzw. konfiskaty prewencyjnej, jako uzupełnienie "konfiskaty rozszerzonej", to domniemanie winy.

Według "GW" projekt zakłada, że państwo będzie mogło przejmować majątki – domy, pieniądze, samochody, biżuterię itp. – które w ciągu ostatnich pięciu lat były w posiadaniu podejrzanego lub oskarżonego o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

"Największe kontrowersje wiążą się jednak z tym, że ma nie mieć znaczenia, kto obecnie jest właścicielem majątku, który kiedyś należał do podejrzanego" - napisała gazeta.

To mienie, niezależnie do kogo obecnie należy, będzie mogło w wyniku wyroku sądu trafić na rzecz Skarbu Państwa.

"Majątek mogą więc stracić osoby, wobec których nie toczy się żadne postępowanie karne. Mało tego, aby zająć ich mienie, organy ścigania nie będą musiały udowodnić, że majątek pochodził z przestępstwa. W projekcie ministerstwa zapisano bowiem, że to sam obywatel ma udowodnić, że majątek zdobył w sposób legalny" - podała "Gazeta" w poniedziałkowym wydaniu.

"+Zatem organy ścigania już nie będą musiały wykazywać faktu przeniesienia majątku czy też tego, iż służył on do popełniania przestępstw lub został nabyty w sposób nielegalny. Oznacza to de facto wprowadzenie domniemania winy!+ - alarmowała w wydanym jeszcze w maju apelu Rada Przedsiębiorczości skupiająca największe polskie organizacje pracodawców (Konfederacja Lewiatan, ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, KIG, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, BCC i Związek Rzemiosła Polskiego)" - podaje gazeta.

"Konfiskata majątku i zmierzające do niej działania prokuratury stoją w sprzeczności z konstytucyjnym prawem do własności. To niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawnym" - pisze dalej Rada Przedsiębiorczości, cytowana przez "GW".(PAP)

ago/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (109)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Ta niunia na zdjęciu to z NBP?
znawca_wszystkiego
Ta dziunia to kochanka ministra. Skończyła kosmetologię. Zarabia 100tys miesięcznie jako doradca ds. strategii i rozwoju energetyki i przemysłu.
znawca_wszystkiego odpowiada znawca_wszystkiego
Propaganda pisowska rządzi, atak "glonów" :)
pstrzezek
Pogrążasz się bunkier bo zacząłeś usuwać wpisy ze zbyt dużym poparciem oraz te krytykujące (zdaje się że już twoją) gwardię, z e-merytem na czele
znawca_wszystkiego
PIS płaci po prostu Bankierowi za dopisywanie 2-3x więcej minusów przy antypartyjnych nieprzychylnych komentarzach. To nawet nie są boty ani trolle.
znawca_wszystkiego odpowiada znawca_wszystkiego
Jesteście żałośni :)
prawnuk
nie widzę problemu. pisu władza kończy się na Odrze. co za problem kupic dom, firmę, czy akcje poza Polską. nie wiesz czy majątek, który kupiłeś nie ma problemow prawnych? sprzedaj go i wyslij kase na cypr
meryt
"Konfiskata prewencyjna zgodna z prawem unijnym"

"To szalenie istotny wyrok dla sytuacji w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje bowiem właśnie nad rozszerzeniem regulacji dotyczących zajmowania mienia o tzw. konfiskatę prewencyjną. Tym samym Zbigniew Ziobro śmiało może twierdzić, że przygotowywane przez
"Konfiskata prewencyjna zgodna z prawem unijnym"

"To szalenie istotny wyrok dla sytuacji w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje bowiem właśnie nad rozszerzeniem regulacji dotyczących zajmowania mienia o tzw. konfiskatę prewencyjną. Tym samym Zbigniew Ziobro śmiało może twierdzić, że przygotowywane przez niego przepisy nie będą w sprzeczności z prawem unijnym."

"Przepisy UE nie stoją na przeszkodzie ustanawianiu przez państwa procedur konfiskaty mienia niezależnie od stwierdzenia popełnienia przestępstwa – uznał TSUE"
xiven
w świecie komunizmu bitcoin pokona nieruchomości a być może nawet i złoto, tylko dlatego że łatwiej go ukryć
semperparatus
Większość moich poprzedników w dyskusji traktuje "państwo"jako polityczną organizację służącą dobru obywateli.Jednak dzisiejsze państwo...nie tylko "III R.P...jest organizacją stworzoną przez międzynarodową oligarchię finansową i służącą jej interesom...prawie zawsze sprzecznym z interesem zwykłego człowieka.Celem Większość moich poprzedników w dyskusji traktuje "państwo"jako polityczną organizację służącą dobru obywateli.Jednak dzisiejsze państwo...nie tylko "III R.P...jest organizacją stworzoną przez międzynarodową oligarchię finansową i służącą jej interesom...prawie zawsze sprzecznym z interesem zwykłego człowieka.Celem tej oligarchii jest zniewolenie ludzi...m.in przez pozbawienie ich niezależności ekonomicznej.Terrorystyczne prawo o którym dyskutujemy świetnie wpisuje się w taką politykę...Jest to kontynuacja starej bolszewickiej zasady:"dajcie mi winnego a paragraf się znajdzie"...sprzeczna zarówno z prawem rzymskim...które przewiduje domniemanie niewinności...jak i ze zwykłym poczuciem uczciwości i ludzkiej przyzwoitości...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki