REKLAMA

Nowe pięciofuntowe banknoty zostają. Bank Anglii ich nie wycofa

Marcin Hołubowicz2017-02-15 16:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-02-15 16:15

Protesty obrońców praw zwierząt nie zmieniły decyzji Banku Anglii. Brytyjczycy wciąż więc będą używać nowych pięciofuntowych banknotów. Tymczasem na wrzesień zaplanowana jest edycja kolejnych, tym razem o nominale 10 funtów.

fot. screen z kanału Bank of England na YouTube /

W listopadzie ubiegłego roku wybuchła afera związana z nowym pięciofuntowymi banknotami. Odkryto bowiem, że przy produkcji nowych pieniędzy wykorzystywana była substancja zawierająca tłuszcze zwierzęce. Chodzi o granulki polimerowe, w których znalazł się łój. Sprawa oburzyła część Brytyjczyków, którzy uznali, że używanie takich banknotów przez wegan, wegetarian i wyznawców niektórych religii jest nie do zaakceptowania. Tysiące osób podpisywało się pod petycją o wprowadzenie do użycia wegańskich banknotów.

Jak podaje portal The Guardian, Bank Anglii podjął decyzję o pozostawieniu jak na razie pięciofuntówek w niezmienionej formie. Jednocześnie bank centralny przypomniał o wypuszczeniu na rynek banknotów o nominale 10 funtów, które to zostało zaplanowane na wrzesień oraz o nominale 20 funtów, które trafią do obiegu w 2020 r.

Produkcja dziesięciofuntówek  już trwa, a w procesie wciąż wykorzystywane są produkty odzwierzęce. Jednocześnie Bank Anglii informuje w oficjalnym komunikacie, że prowadzi rozmowy z dostawcami polimerów nad możliwością modyfikacji procesu produkcji. Twierdzi przy tym, że ilość tłuszczy zwierzęcych wykorzystywanych przy nowych banknotach jest minimalna.

Bank Anglii wydrukował już 275 milionów dziesięciofuntówek, na co wydał 24 miliony funtów. Na wydrukowanie pięciofuntówek wydano natomiast już 46 mln funtów. Brytyjski bank centralny tłumaczy, że poniesiono zbyt duże koszty na produkcję banknotów, aby móc je teraz wycofać i zutylizować (co również wiązałoby się z wydatkami finansowymi).

Nowe banknoty pięciofuntowe weszły do obiegu we wrześniu ubiegłego roku. Wykonano je z dużo trwalszego materiału niż papier, dzięki czemu trudniej je zniszczyć czy rozerwać. Można je nawet zalać wodą czy wyprać w pralce. Gorzej reagują na bardzo wysoką temperaturę, dlatego lepiej ich nie prasować żelazkiem.

Źródło:
Tematy
Prowadzisz biznes? Poznaj ofertę kart Intercity

Prowadzisz biznes? Poznaj ofertę kart Intercity

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Karbinadel
Szczęśliwy to kraj, w którym nie ma innych problemów
~tissol
Proste rozwiązanie, niech każdy chętny wpłaci składkę na pokrycie kosztów wycofania ich z obiegu i zniszczenia, a jeśli uzbierają całą kwotę to Bank Anglii może wtedy to zrobić...
A gdzie obrońcy praw roślin ? Ile drzew mogło paść aby poprzednie banknoty powstały ?
A obrońcy monarchii ? Twarz królowej ma zdobić portfel przeciętnego
Proste rozwiązanie, niech każdy chętny wpłaci składkę na pokrycie kosztów wycofania ich z obiegu i zniszczenia, a jeśli uzbierają całą kwotę to Bank Anglii może wtedy to zrobić...
A gdzie obrońcy praw roślin ? Ile drzew mogło paść aby poprzednie banknoty powstały ?
A obrońcy monarchii ? Twarz królowej ma zdobić portfel przeciętnego zjadacza fish&chips ? ;)
~Le
No właśnie przecież ich nie łykają to o co biega? szmalec stoi na półkach to pieniądze mogą się nim pobrudzić?
~Polak
Jak ich nie chcą niech wyślą do nas łykniemy każdą ilość
ctd
W zasadzie mogą odmawiać przyjęcia reszty, gdyby miała być w 5-funtówkach,a sami niech proponują muszelki i paciorki.
~Dżejms
Weganie niech jadą do dżungli odżywiać się liśćmi i rosą. Co mnie obchodzi zdanie wegan, muzułmanów czy innych oszołomów? Zaraz wyskoczą jacyś nawiedzeni co odżywiają się światłem słonecznym i zakażą wszystkiego. Poza światłem słonecznym.
~Le
Myślisz ,że u nas jest mniej oszołomów religijnych?
~hn odpowiada ~Le
Oczywiście ,że mniej. A o jakich oszołomach mówisz ?? Tych od tvnu czy wyborczej ? :)
~Ron2000
Weganie to ci co by jedli psy, gdyby nie 500+ ? :)

Powiązane: Wielka Brytania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki