REKLAMA

Nowe monety w obiegu to problem dla automatów

2020-10-21 09:00
publikacja
2020-10-21 09:00
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Wchodzące do obiegu nowe monety mogą przysporzyć nieoczekiwanych problemów. Jak informuje RMF FM, kłopoty czekać mogą na osoby korzystające z parkometrów i innych automatów wrzutowych.

Wraz z początkiem 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety 10 gr, 20 gr, 50 gr i 1 zł ze stali pokrytej miedzią i niklem. Zmiana stopu, o której informowaliśmy w ubiegłym roku, związana była m.in. z obniżeniem kosztów emisji. Wcześniej monety te produkowane były z droższego miedzioniklu.

Chociaż bank centralny przekonuje, że „wizerunek, bok, średnica oraz masa monet nie uległy zmianie”, to automaty mogą mieć problem z ich właściwym odczytaniem. Jak donosi RMF FM, nieprawidłowości pojawić mogą się szczególne w starszych urządzeniach, które wymagać mogą ponownej kalibracji. Według informacji rozgłośni nowe monety pojawiają się od kilku tygodni, głównie w południowej Polsce.

Nie jest to pierwsza zmiana stopu wprowadzana przez NBP – w 2014 r. monety 1, 2 i 5 groszy otrzymały nowy wizerunek, a stosowany wcześniej mosiądz manganowy zastąpiony został w nich stalą powlekaną mosiądzem. Był to również sposób na ograniczenie kosztów emisji groszówek, które przekraczały nominalną wartość tych monet. W przeciwieństwie do wielu innych banków centralnych, NBP nie zdecydował się jednak na wycofanie monet o najniższych nominałach.

MZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
djnsd
Władza taką inflacje rozkreciła że jakby mieli choć troche szacunku do ludzi to najmniejszy nominał to byłoby 50 gr.
gibs
Kilka lat temu już przerabialiśmy zmianę stopów bo kilogram przetopionych jednogroszówek był warty na złomowisku(!) około x2 tyle co te same grosze nominalnie. Jeśli po kilku latach znów jest podobny problem to tylko potwierdza, że miłościwie nam panujący psują pieniądz na potęgę.
jas2
Albo, że mosiądz drożeje.
barysza51
Ja już w sklepie się przyzwyczaiłem że nie wydają mi 1,2,5,10,20 grozszy. Jeszcze rok tych rządów i nie będę się upominał o 50 groszy czy też 1 zł.
jpelerj
Pierwszy objaw psucia waluty według Kopernika.
jankwiatkowski
QR kody, tanio i wygodnie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki