Leją wodę na gasnące ognisko światowego handlu

Ignacy Morawski2019-08-26 09:01założyciel SpotData.pl
publikacja
2019-08-26 09:01
FORUM

W piątek mieliśmy do czynienia z kolejną wymianą ciosów w wojnie handlowej między USA a Chinami. Tymczasem dane pokazują, że światowy handel znajduje się już w recesji. Kolejne cła mogą tylko dobijać koniunkturę w przemyśle.

Chiny poinformowały w piątek, że wprowadzają 5-10-procentowe cła na import z USA o wartości ok. 75 mld dolarów. Po tej informacji Biały Dom zdecydował o podniesieniu ceł na chiński import o wartości ponad 500 mld dolarów (!). Stawki mają wzrosnąć o ok. 5 pkt proc. To już kolejna runda nowych ceł.

Publikowane co miesiąc przez holenderskie biuro statystyczne dane o światowym handlu pokazują, że nowa runda wojny celnej wybucha w warunkach już trwającej recesji handlowej. W czerwcu światowy handel spadł o 1,4 proc. rok do roku (cykliczne dno) i 0,7 proc. w ujęciu 3m/3m (trzy ostatnie miesiące wobec trzech poprzednich miesięcy). Wprawdzie trudno wyróżnić, jakie znaczenie ma dla tych spadków wojna handlowa, a jakie słaba koniunktura na niektórych rynkach wschodzących. Ale trudno sobie wyobrazić, by tak silne podwyżki ceł nie miały wpływu na funkcjonowanie całych łańcuchów dostaw.

Sądzę, że wojna handlowa będzie trwała do momentu, gdy nie zacznie przekładać się wyraźnie na koniunkturę w USA – czyli na ceny akcji. Pytanie tylko, czy nie będzie wtedy za późno by ją odwrócić?

Z drugiej strony, można też postawić pytanie, czy takie kraje jak Polska nie mogą czegoś zyskać w długim okresie na tej wojnie? Skoro łańcuchy dostaw będą się zmieniały, to może więcej ich części trafi do Europy Środkowej? Może tak być. Ale jednocześnie byłbym bardzo ostrożny z takimi hipotezami. Polska jest beneficjentem globalizacji i rozwoju łańcuchów dostaw. Jeżeli wszystkie kraje rozwinięte zaczną cofać proces globalizacji na szerszą skalę, możemy na tym mocno stracić. 

Dane źródłowe wykresu (CPB World Trade Monitor) / SpotData

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.


Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki