REKLAMA

Notariusze chcą dużo więcej pracować

2008-09-15 07:00
publikacja
2008-09-15 07:00
Notariusze poszukują nowych rozwiązań, które mogą przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa prawnego w UE.

– Myśli się na przykład o instytucji zarządzania majątkiem osób starszych – mówi notariusz Jacek Wojdyło, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Darowizna na wypadek śmierci

Notariusze zastanawiają się nad możliwością wprowadzenia instytucji darowizny na wypadek śmierci, jako rozwiązania pośredniego między darowizną a testamentem, który przed śmiercią można jeszcze zmienić.

– Darowizna ze skutkiem po śmierci daje obdarowanemu pewność, że stanie się w przyszłości właścicielem rzeczy – tłumaczy prezes KRN.

Rejenci chcą mieć także możliwość przeprowadzania rozwodów notarialnych w sytuacji, gdy będą one bezsporne. Przeciwna temu jest jednak sędzia Ewa Waszkiewicz, przewodnicząca Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych.

– Rozwód wiąże się z powierzenie władzy rodzicielskiej, kontaktami ze wspólnymi dziećmi oraz orzeczeniem alimentów. Nie wyobrażam sobie, aby notariusz mógł rozstrzygać w tych kwestiach – mówi sędzia Waszkiewicz.

Sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia uważa, że jest wiele bezspornych rozwodów, które mogłyby się odbywać szybciej, jeśli tylko będą przeprowadzane za rozsądną cenę i działać będzie instytucja zwolnienia od kosztów. – Wymaga to jednak dużej ostrożności ze względu na występowanie fikcyjnych rozwodów – dodaje sędzia Żurek.

Więcej kontrowersji budzi propozycja przeprowadzania adopcji notarialnych. – Tylko sąd jest w stanie prześwietlić rodzinę adopcyjną i sprawować kontrolę nad adopcjami w pełny sposób, dzięki instancyjności postępowania – mówi sędzia Żurek.

Międzynarodowy rejestr

Dziś czynności dokonane na terenie jednego państwa członkowskiego są nieprzydatne w innym.

– Jeśli więc polscy obywatele zawierają związek małżeński za granicą i decydują się na rozdzielność majątkową, nikt o ich wyborze nie wie – tłumaczy Jacek Wojdyło. Warte zastanowienia jest więc utworzenie ogólnoeuropejskiego rejestru umów majątkowych małżeńskich – dodaje prezes.

– Stworzenie rejestru umów jest słuszne. Dziś nie mamy gdzie sprawdzić, czy taka umowa została zawarta – uważa sędzia Waszkiewicz.

Jaki może być udział notariusza przy zakładaniu przedsiębiorstwa ? Pod jakim warunkiem propozycja dostępu notariuszy do ksiąg wieczystych zasługuje na akceptację ? Czym kończyłaby się mediacja prowadzona przez kancelarię notarialną ? Czy rezygnacja z konieczności uzyskania sądowej klauzuli wykonalności może prowadzić do uchybień?

Więcej: Gazeta Prawna 15.09.2008 (180) – str.18

Daria Stojak
Źródło:
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki