REKLAMA

Norweski megafundusz zarobił 114 mld zł w kwartał

2016-10-07 10:17
publikacja
2016-10-07 10:17

Największy na świecie państwowy fundusz ponownie znalazł się nad kreską. W trzecim kwartale 2016 roku jego wartość wzrosła o 4%. 

fot. / / YAY Foto

Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny zarobił w okresie lipiec-wrzesień 240 mld koron - wynika z najnowszych danych. Kwota ta to równowartość 30 mld dolarów lub ok. 114 mld złotych. Obecnie fundusz wart jest 7,13 bln koron, czyli blisko 3,4 bln zł. Oznacza to, że na każdego Norwega przypada z funduszu 668 tysięcy zł.

Najlepiej w trzecim kwartale prezentował się segment akcyjny, który wypracował 6-procentowy wzrost. Na obligacjach udało się zarobić 0,9% i był to wynik o 0,2 p.p. wyższy niż benchmark. Najmniejsza część funduszu, nieruchomości, zyskały 2,4%. Łączna stopa zwrotu ukształtowała się na poziomie 4%.

- Akcje były najmocniejszym ogniwem naszego portfela w trzecim kwartale i udało się wypracować na nich pozytywny wynik we wszystkich regionach. Była to podstawowa siła napędzająca wzrost funduszu w ostatnich trzech miesiącach - napisał w komentarzu do wyników Trond Grande, zastępca prezesa norweskiego funduszu. 

Fundusz inwestuje za granicą środki pochodzące z nadwyżek przychodów ze sprzedaży krajowej ropy naftowej. Od momentu powstania w 1998 r. jego wartość rośnie niemal nieustannie, choć ostatnio - na skutek spadku cen ropy - rząd "podbierał" część środków na bieżące wydatki. W trzecim kwartale było to 30 mld koron, w drugim 24 mld, a w pierwszym 25 mld.

Fundusz lokuje środki m.in. w Polsce. Wartość inwestycji dokonanych przez podmiot w 2015 r. na polskim rynku giełdowym to 6,5 mld koron, a w swoim portfelu fundusz posiada akcje takich spółek jak Amica, Cyfrowy Polsat, Orange czy CCC. Po decyzji norweskiego parlamentu w 2015 r. o wycofaniu się z inwestowania w spółki opierające działalność na węglu, fundusz sprzedał swoje udziały w wielu przedsiębiorstwach, w tym pochodzących z Polski (Energa, Bogdanka, PGE i Tauron). Obecnie 60,6% jego środków zainwestowane jest w akcje, 36,3% w obligacje, a 3,1% w nieruchomości.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (54)

dodaj komentarz
~StanRS
Widzicie korwinowcy! Państwowy fundusz i zarabia całkiem nieźle. A wy inwestujecie swoje zaskórniaki na giełdzie, i na ogół tracicie kasę.
~pop
czy odrobil juz straty z poprzedniego roku?????
~VivaSocjalisme
Brawo PiS też będziemy mieć taki fundusz! Nareszcie dumna Polska zwyciężyła tylko oligarchowie z zarobkami blisko 10.000 brutto się burzą i nie chca sie ze społeczeństwem dzielić. Ja mam 2100 brutto a tamci 10.000 brutto i jaka to sprawiedliwość. Mam 2 dzieci i nawet te 500zł to mało. Obłożyć podatekiem 60% wszystkich co zarabiają Brawo PiS też będziemy mieć taki fundusz! Nareszcie dumna Polska zwyciężyła tylko oligarchowie z zarobkami blisko 10.000 brutto się burzą i nie chca sie ze społeczeństwem dzielić. Ja mam 2100 brutto a tamci 10.000 brutto i jaka to sprawiedliwość. Mam 2 dzieci i nawet te 500zł to mało. Obłożyć podatekiem 60% wszystkich co zarabiają ponad 5000 brutto a owyżej 10000 to 90%. To się im odechce kraść
~xxxxx
i 95% podatkiem zarabiających poniżej 3 000 zł. Niech się lenie biorą do roboty
~AwPolsce
na jednego obywatela wypadają trzy samochody.!! Z za zakrętu. Policyjny, strażacki i pogotowie ratunkowe !!!
~zez
Zaraz, zaraz, skoro ten fundusz nie sprzedał żadnych akcji to jego "zarobek" jest czysto wirtualny...
~Bp_Hofer
Hedoniści. Są bogaci blichtrem papierków a nie jak my bogactwem wartości duchowych
~kkk11
a nasz ZUS jak zawsze pod kreska
~grzmor
Warto dodac ze jest to fundusz panstwowy
~polskidziad
....???? jak to państwowy ? chyba królewski !...tak jak nasz .....do tysiąca lat !!...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki