Norwescy policjanci dziś po raz ostatni będą mieli przy sobie broń

Jeszcze tylko dziś norwescy policjanci mogą nosić przy sobie broń. Tamtejsze dowódca policji zadecydował, że mundurowi nie będą mogli już tego robić. Broń trzymana będzie w radiowozach.

Norwescy policjanci dziś po raz ostatni będą mieli przy sobie broń
Norwescy policjanci dziś po raz ostatni będą mieli przy sobie broń (fot. NTB SCANPIX / FORUM)

Przepisy w Norwegii mówią, że tylko kiedy wymaga tego sytuacja stróż prawa może nosić broń przy pasie. Dwa lata temu w związku z zamachami terrorystycznymi policjanci skorzystali z tego prawa. Po zamachach w Paryżu w listopadzie 2015 roku to prawo przedłużono do dziś. Zdaniem szefa policji Odda Reidara Humlegarda w Norwegii nie ma zagrożenia, które zmusza do przedłużania tych przepisów.

Sprzeciwiają się temu norweskie związki zawodowe policjantów. Nie dziwie się policjantom. Po prostu robi się mniej bezpiecznie - mówi IAR Andrzej Mroczek z Centrum Badań nad Terroryzmem, wykładowca Collegium Civitas. Jego zdaniem, jeśli terrorysta weźmie zakładników, policjant będzie wzywał specjalistyczne jednostki policji. Jego zdaniem gdyby miał broń, zareagowałby szybciej.

Szef policji w Norwegii zastrzega, że prawo do noszenia broni może zostać przywrócone. Andrzej Mroczek zwraca uwagę na jeszcze jeden watek. W tradycji Norwegii jest, że policjanci nie chodzą z bronią. Wynika to z innej filozofii pracy policji.

Tam policjanci z patrolu celowo nie pokazują się z bronią, mają ją w bezpiecznym miejscu w samochodach. Taki stróż prawa ma być na usługach społeczeństwa. Używa broni, gdy dochodzi do zagrożenia.

Krytycy decyzji szefostwa norweskiej policji dziwią się, że tradycja okazała się silniejsza, niż doświadczenia po wydarzeniach z 2011 roku, kiedy Anders Breivik zabił 77 osób na wyspie Utoya oraz opinia Norweskiej Agencji Bezpieczeństwa dot. trudnej sytuacji w związku z napływem imigrantów z Afryki Północnej i krajów Bliskiego Wschodu

IAR/ Grzegorz Maciak/jp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 0 ~sendito_de_pace

Gdyby wszyscy byli jak norwegowie swiat bylby lepszy. Spokojniejszy i prawdziwie pokojowy poniewaz pokoj zdobyty bronia to najwieksza bzdura jaka jest karmiony czlowiek. Ale nie jest...

! Odpowiedz
1 12 ~aaa

A może liczą na wzajemność i zamachy bez ładunków wybuchowych :) albo tylko samochody pułapki :)

! Odpowiedz
0 8 ~Powislak

Dowódca nie chodzi po ulicach,tylko siedzi na bździe,albo jestestwie jak kto woli,to mu wszystko jedno!

! Odpowiedz
0 12 ~dvdvdv

eh imigranci z bliskiego wschodu ich przecwicza, to zmienia zdanie...

! Odpowiedz
5 2 ~takitam

Norwegia nie przyjmuje imigrantów. Nie jest nawet w unii. I jeszcze 8 osób dało kciuka w górę. Omg, co za stado baranów. Żeby jeszcze coś wiedziały ale muszą powtarzać jak mantrę po innych.

! Odpowiedz
0 4 ~ed odpowiada ~takitam

Chyba coś ci się pomieszało albo widzisz to co chcesz widzieć. Przejdź się po ulicy w Oslo.

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 31 ~jar

Zawsze może jak by co,pożyczyć od turbana.

! Odpowiedz
1 46 ~Zadzior

Można zmienić tradycję, można ją jeszcze bardziej uwznioślić np. policjanci bez mundurów, albo policjanci oczywiście ale tylko wewnątrz komisariatów, chcesz coś od policjanta to przyjdź do niego do pracy, do komisariatu.

! Odpowiedz
1 29 ~marian

CHORY kraj ,ale widocznie beżowym tak jest wygodniej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil