REKLAMA

Norwegia zezwoli na dalsze poszukiwania złóż ropy i gazu

2021-10-13 17:00
publikacja
2021-10-13 17:00
Norwegia zezwoli na dalsze poszukiwania złóż ropy i gazu
Norwegia zezwoli na dalsze poszukiwania złóż ropy i gazu
fot. REUTERS/Balazs Koranyi / / FORUM

Nowy gabinet Norwegii, który przejmie władzę w czwartek, poinformował w środę, że zezwoli na dalsze poszukiwania złóż ropy i gazu. Będzie to jednak rząd mniejszościowy, który musi zabiegać o poparcie opozycji przeciwnej rozwojowi przemysłu naftowego - pisze Agencja Reutera.

Rząd sformowała norweska Partia Pracy, która w połowie września wygrała wybory parlamentarne, wraz z Partią Centrum.

Jak ocenia Reuter, sytuację rządu skomplikuje fakt, że kampanię przed wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia ropy naftowej, a z rozmów o utworzeniu koalicji wycofała się Socjalistyczna Partia Lewicy, właśnie ze względu na "zbyt małą koncentrację na sprawach związanych z ochroną środowiska oraz dystrybucją dóbr".

Jednak we wspólnym komunikacie, prezentującym politykę przyszłego rządu, Partia Pracy i Partia Centrum poinformowały, że "norweski przemysł naftowy będzie rozwijany, a nie rozmontowywany". Nowy gabinet utrzyma też w mocy obowiązujący dotychczas system przyznawania licencji na poszukiwania złóż surowców.

Norwegia jest w zachodniej Europie największym producentem gazu i ropy; w tym roku około połowy dochodów państwa wiązało się właśnie z przemysłem naftowym.

Rząd socjaldemokratycznej Partii Pracy oraz mającej poparcie na prowincji Partii Pracy dysponuje 76 mandatami w 185-miejscowym parlamencie.

Tymczasem według ekspertów od poparcia socjalistów, przeciwnych dalszemu rozwojowi eksploatacji złóż surowców kopalnych, zależeć los nowego rządu. (PAP)

fit/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
xyzq
"zależeć los nowego rządu". Nooo, jak los zależeć, to źle być... A polski być trudna języka.
ajwaj_
""od poparcia socjalistów, przeciwnych dalszemu rozwojowi eksploatacji złóż surowców kopalnych, zależeć los nowego rządu""
I co?
Samobójstwo Partii Pracy przez socjalistów > padniecie nowego rzadu?
Spekulacje
c-h-r-o-b-r-y
Norwegia bez ropy i gazu to raczej nie bedzie istniec i jest zdana na te surowce..
darius19
przyda sie zrownowazenie da gazu z Rosji.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki