REKLAMA

Nordea zapłaci ponad 5 mln euro kary

2015-05-19 19:43
publikacja
2015-05-19 19:43
fot. Eastnews / EastNews

Dwa największe szwedzkie banki Nordea i Handelsbanken muszą zapłacić wysokie kary w związku z zaniedbaniami dotyczącymi prania pieniędzy i finansowania terroryzmu - orzekła we wtorek instytucja zajmująca się nadzorem rynku usług bankowych w Szwecji.

(EastNews)

Nordea musi zapłacić maksymalną karę w wysokości 50 mln koron szwedzkich (5,4 mln euro), a Handelsbanken - 35 mln koron (3,8 mln euro) - poinformowała na swej stronie internetowej inspekcja sektora finansowego.

"Nordea od lat nie stosuje się do przepisów dotyczących walki z praniem pieniędzy. Bank nie ocenił ryzyk u swych różnych klientów, a w niektórych przypadkach nawet był świadom, iż ma ryzykownych klientów" - tłumaczy szwedzka instytucja, będąca odpowiednikiem polskiej Komisji Nadzoru Finansowego.

"Oznacza to - jak wyjaśnia dalej - że jeśli jakieś osoby chciałyby wyprać pieniądze albo sfinansować działalność terrorystyczną, mogłyby to zrobić, a Nordea nie byłaby w stanie tego wykryć". "To bardzo poważne" - oceniła inspekcja.

Mniej wyraźnych uchybień miał dopuścić się Handelsbanken, który - jak napisano - "w niektórych sferach naruszył przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy".

Jak podsumowano w komunikacie, "co roku straty spowodowane praniem pieniędzy w Szwecji przekraczają 100 miliardów koron (10,7 mld euro)". (PAP)

cyk/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Precyzja
Mówimy o Szwecji a zdjecie z Warszawy. Redaktorze proszę wiecej uwagi...
~qwerty
co to jest 5 mln przy rynku wartym 5mld :)

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki