Niskie składki dla mikrofirm pomogą wyjść z szarej strefy?

180 tys. jednoosobowych firm skorzysta z obniżenia składek. Mniej zadowoleni mogą być pracownicy - pisze w środę "Rzeczpospolita".

Ministerstwo Rozwoju opublikowało rewolucyjny projekt zmian w zasadach oskładkowania samozatrudnionych. Zamiast 1,2 tys. zł miesięcznie od każdego prowadzącego działalność, nowa składka zostanie uzależniona od wysokości przychodów - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Za każde 200 zł przychodu trzeba będzie zapłacić 32 zł do ZUS-u. Przykładowo przychody w przedziale 400,1-600 zł to 96 zł składki, a 2000-2200 zł przychodu to 352 zł składki. Dopiero po przekroczeniu 5 tys. zł firma zapłaci składki w obecnej zryczałtowanej kwocie, czyli co najmniej 812,61 zł miesięcznie. Teraz trzeba wpłacić tyle do ZUS-u bez względu na to, czy przedsiębiorcy w ogóle uda się zarobić.

Ekspert Pracodawców RP Witold Polkowski uważa, że "urealnienie wysokości składek płaconych często przez młode osoby rozkręcające działalność pozwoli na stworzenie nowej grupy przedsiębiorców, która da impuls do rozwoju gospodarki". Zdaniem prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka, dzięki obniżeniu składek sporo osób być może wyjdzie z szarej strefy i zalegalizuje swoją działalność.

Teoretycznie na obniżeniu składki mogłoby skorzystać nawet 800 tys. mikrofirm - ok. 35 proc. wszystkich prowadzących działalność gospodarczą. Tyle z nich osiąga roczne przychody do 60 tys. złotych (do 5 tys. złotych na miesiąc).

Faktycznie jednak Ministerstwo oszacowało, że z rozwiązania skorzysta tylko 180 tys. samozatrudnionych. Sporo z nich poza działalnością pracuje też na etacie (i płaci składki tylko z umowy o pracę) - więc zmiany ich nie obejmą. Z kolei ok. 186 tys. mikrofirm działa krócej niż dwa lata i dla nich bardziej opłacalne jest korzystanie z tzw. małego ZUS (składki obniżone o trzy czwarte na dwa lata).

mkz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~yiu

wspaniała rzecz dla kelnerów, pracowników fizycznych itd. tylko trzeba mieć pracownika, żeby stwaka minimalna nie gawędziła.

! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org

ale to jest zaledwie projekt, kiedy bedzie ustawa w sejmie, głosowanie, ten projekt pwstaje lata, potrzeba coś na wczoraj...

! Odpowiedz
2 4 ~plebs

Osoba ktora przez 2 lata nie wypracuje sobie klientow i zyskow zeby oplacic 1200zl powinna sie zastanowic nad modelem biznesowym albo nad sensem prowadzenia takiej firmy

! Odpowiedz
7 11 ~SONDA

Czy uważasz, że podatek od przychodu to drugi VAT?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
12 8 ~obserwator

Bojówki PONowoczesnyc sbeków rzuciły się na fora i mimo, że nie mają pojęcia o ekonomii to zieją jadem na lewo i prawo.

! Odpowiedz
4 5 ~Dario

Kolego , elektorat PO i N to najczęściej właśnie osoby na własnym rozrachunku , więc wiedzą o czym piszą . Hasła ładne ale nie wszyscy skorzystają.

! Odpowiedz
0 4 ~LOLek odpowiada ~Dario

Akurat. Trzon elektoratu PO i N to budźetówka i NGOsy na sutych dotacjach.

! Odpowiedz
5 7 ~J23

Głupców na szczytach nigdy w Polsce nie brakowało i nie brakuje.

! Odpowiedz
3 5 ~a1

PROPAGANDA

mikrofirma CO TO JEST?
mikroprzedsiębiorca - to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 2 mln euro


Do tej grupy zalicza się zarówno samozatrudniony wystawiający miesięcznie jedną fakturę na swoją robociznę, drobny handlarz, jak i sensowna firma.
Pojawia się jakaś szansa na legalność dla usługodawców "złota rączka".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~on

XXI wiek, lata doświadczeń, ludzie inteligentni, a komentarze nadal "społecznie" nie wyrobione. Przecież gdyby chodziło o kogoś interes czyli stworzenie monopolu, wydzielonej kasty z przywilejami, ogromnej emerytury lub "stanu spoczynku" dla wybranych to zamiast dyskusji dawno byłyby decyzje. Przykładem: apteka dla aptekarza, karetka na stałe pod sejmem... lista nie ma końca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne