REKLAMA

Nigeria: 14 ofiar śmiertelnych ataku dżihadystów z Boko Haram

2015-12-26 22:49
publikacja
2015-12-26 22:49
Nigeria: 14 ofiar śmiertelnych ataku dżihadystów z Boko Haram
Nigeria: 14 ofiar śmiertelnych ataku dżihadystów z Boko Haram
fot. Warren Strobel / / FORUM

Co najmniej 14 osób zginęło w wyniku ataku, który przeprowadzili islamiści z Boko Haram w wiosce Kimba na północnym wschodzie Nigerii. Otworzyli ogień w kierunku mieszkańców i podpalili domy - podały w sobotę źródła w nigeryjskich służbach bezpieczeństwa.

Oprócz ofiar śmiertelnych w wyniku ataku, który miał miejsce w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, "rany odniosło wielu innych mieszkańców" - pisze agencja AFP.

"Uzbrojeni mężczyźni zabili 14 osób i podpalili wioskę, po czym uciekli" - powiedział AFP Mustafa Karimbe, strażnik wspierający nigeryjską armię w walkach z ekstremistami.

Islamiści z Boko Haram regularnie dokonują w Nigerii krwawych zamachów, w których tylko w ostatnich miesiącach zginęły setki ludzi. Mordują oni zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którym zarzucają nieprzestrzeganie prawa islamskiego, szariatu, w narzucanej przez nich radykalnej wersji. W wyścigu o miano najkrwawszej z partyzantek i ugrupowań terrorystycznych Boko Haram wyprzedziło nawet swoich zwierzchników z bliskowschodniego Państwa Islamskiego (IS).

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło co najmniej 17 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić miejsca zamieszkania.(PAP)

ulb/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki