REKLAMA

Nieugięty Bank Polski. Banknot 500 zł w obiegu od lutego

Michał Żuławiński2016-12-30 12:27analityk Bankier.pl
publikacja
2016-12-30 12:27
fot. NBP / NBP

Narodowy Bank Polski pozostaje w kontakcie z Ministerstwem Rozwoju, jednak nie planuje zmian w harmonogramie emisji banknotu 500 zł. Król Jan III Sobieski w portfelach Polaków zagościć ma w lutym 2017 r.

Jeszcze przed Świętami światło dzienne ujrzało pismo wiceministra Tadeusza Kościńskiego, w którym zwraca się on do prezesa NBP z prośbą o przeanalizowanie decyzji o wprowadzeniu do powszechnego obrotu banknotu o nominale 500 zł. Podwładny Mateusza Morawieckiego zwracał uwagę m.in. na kwestie związane z terroryzmem czy unikaniem opodatkowania.

Na odpowiedź banku centralnego przyszło nieco poczekać, jednak ostatecznie emitent polskiej waluty zajął stanowisko w tej sprawie.

- Narodowy Bank Polski pozostaje w bieżącym kontakcie z organami władzy wykonawczej. Dotyczy to także wymiany korespondencji i przekazywania informacji – w ten lakoniczny sposób NBP komentuje korespondencję z MR.

Nieugięty Bank Polski. Banknot 500 zł w obiegu od lutego / NBP

W dalszej treści dokumentu przesłanego do redakcji Bankier.pl, NBP nie prezentuje cienia wątpliwości związanych z emisją nowego banknotu. Przeciwnie, bank potwierdza wszystko to, co wiedzieliśmy już wcześniej.

- Pragniemy wyjaśnić, że decyzja o rozpoczęciu prac nad banknotem o nominale 500 zł została poprzedzona szczegółowymi analizami dotyczącymi m.in. struktury wykorzystania poszczególnych nominałów banknotów w obrocie gotówkowym w Polsce i zapotrzebowania na poszczególne nominały – czytamy.

NBP wskazuje także na „wzrost zainteresowania w społeczeństwie wysokimi nominałami” oraz to, że  „blisko 63 proc. wszystkich polskich banknotów pozostających w obiegu gotówkowym stanowi banknot o nominale 100 zł, zaś „Drugim ilościowo (ponad 13 proc.) pozostaje banknot o nominale 200 zł”.

Co istotne bank dodaje, że „nie prognozuje zmiany tej tendencji”, co sugeruje, że 500 zł będzie miał niższy udział w strukturze. Na początku grudnia prezes Adam Glapiński podpisał zarządzenie zapowiadające wprowadzenie od 10 lutego 2017 r. do obiegu do 50 milionów sztuk - to dwukrotnie mniej niż jest w obiegu dwudziestozłotówek, czyli najrzadziej spotykanego banknotu.

- Narodowy Bank Polski zgodnie z harmonogramem kontynuuje prace nad wprowadzeniem do obiegu banknotu 500 zł – konkluduje bank, przypominając, że wprowadzenie do obiegu banknotu „Jan III Sobieski” z serii „Władcy polscy” o nominale 500 zł planowane jest na 10 lutego 2017 r.

Ekonomiczną analizę przesłanek za wprowadzeniem banknotu o nominale 500 zł znajdziesz w artykule „500 zł się w Polsce przyda. Banknot 500 zł”.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (141)

dodaj komentarz
~Mikolaj
Nawet niechce dostać tego banknotu na wypłatę bo ci z nim zrobię. Z 200zl nie ma mi nieraz kto wydać a z 500 napewno będzie miał. Ludzie pomyślcie.
~TRZ
TRZ : BRAWO, TAK TEŻ WŁASNIE MYSLAŁEM I MYSLE, CHYBA ŻE MASZYNY BEDĄ WYPŁACAĆ, TEORETYCZNIE, JUTRO CHINY WOJNW NAM WYPOWIEDZO, TO PRZECIĘTNY POLAK MUSIAŁBY MIEC SZYBKO KASKĘ, DO ZAKUPU W SKLEPACH JEDZENIA NA WYPADEK WOJNY ...:)
~kopernik
Czymże jest banknot 500 zł do banknotu 500 Euro, ludzie nie przesadzajcie z jakąś inflacją nie siejcie zamętu. Mi osobiście się to podoba,
A takie gadanie że wypłata w 3 papierkach do mnie nie trafia, sorry do siebie miej pretensje że tyle zarabiasz. Zrób coś ze swoim życiem a jak nie to nie marudź.
Najlepiej
Czymże jest banknot 500 zł do banknotu 500 Euro, ludzie nie przesadzajcie z jakąś inflacją nie siejcie zamętu. Mi osobiście się to podoba,
A takie gadanie że wypłata w 3 papierkach do mnie nie trafia, sorry do siebie miej pretensje że tyle zarabiasz. Zrób coś ze swoim życiem a jak nie to nie marudź.
Najlepiej narzekać że mało się zarabia a za młodu to uczyć się nie chciało, szkoła podstawowa i średnia jest w tym kraju obowiązkowa więc pretensje tylko i wyłącznie do siebie że mało zarabiasz bo uczyć się nie chciało.
~Z0RKI
Jeśli dodrukują 25mld zł w nowym nominale, ale nie zutylizują równowartości w innych, to inflacja podskoczy - historia już zna takie operacje za czasów PRL
~smith odpowiada ~Z0RKI
Jak tylko dodrukują to nic się nie stanie :P Bank nie wysypuje potem pieniędzy gołębiami na miasto.
~Alex
kopernik coś Ci powiem. Ciekaw jestem czy jakbys stal na kasie i przyszedlby klient ktory chce kupic cos o wartosci 30gr i chcial zaplacic banknotem 500zł to nadal podobaloby Ci sie to ? Wątpie. Z drugiej strony : zatankowales za 20 zl, idziesz zaplacic majac 500zl i kasjer mowi Ci ze nie ma jak wydac: co robisz wtedy? bo obowiazek kopernik coś Ci powiem. Ciekaw jestem czy jakbys stal na kasie i przyszedlby klient ktory chce kupic cos o wartosci 30gr i chcial zaplacic banknotem 500zł to nadal podobaloby Ci sie to ? Wątpie. Z drugiej strony : zatankowales za 20 zl, idziesz zaplacic majac 500zl i kasjer mowi Ci ze nie ma jak wydac: co robisz wtedy? bo obowiazek posiadania odliczonej kwoty spada na Ciebie :)pozdro
~TRZ odpowiada ~Alex
LUDZISKA, LUDZIE KARTAMI OD 20 LAT PŁACO, TO DOTYCZY TYLKO TAKICH LUDKÓW JAK JA , KTÓRZY NIEMAJA KONTA, KARTY ITD, LUDZI CO WY
~Oko
Mościpanowie dodrukowują papier pod ustawe o 500+.Wyprodukowana kwota pokryje zapotrzebowanie na 2017 r i będzie gwarancją że ta ustawa nie padnie.
~smith
Nie myl banku centralnego z rządem :D
~pan_glosny
Pytanie, czy drukując 25 mld zł (50 mln sztuk x 500 zł) wycofają tyle samo z rynku. Jeśli nie, to mamy powrót do inflacji, do tego co było przed 89 rokiem i trochę później jeszcze do denominacji.
Teraz 500 zł, a w przyszłym roku 1000zł i 2000 zł?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki