REKLAMA

Niepublikowane nagranie z Lennonem na kasecie trafiło na aukcję

2021-09-28 14:52
publikacja
2021-09-28 14:52
Niepublikowane nagranie z Lennonem na kasecie trafiło na aukcję
Niepublikowane nagranie z Lennonem na kasecie trafiło na aukcję
/ Goldin Auctions

W Danii na aukcję trafiła we wtorek kaseta z niepublikowanym dotąd, ponad półgodzinnym nagraniem z Johnem Lennonem, byłym członkiem The Beatles - przekazał kopenhaski dom aukcyjny Bruun Rasmussen. Wartość pamiątki szacowana jest na 27-40 tys. euro.

33-minutowe nagranie ze słynnym brytyjskim muzykiem oraz jego żoną, japońską artystką Yoko Ono, przeprowadziła na początku 1970 roku czwórka duńskich licealistów. 16-letni wówczas uczniowie mieli okazję spotkać się z nimi, by przeprowadzić wywiad, który później miał trafić do szkolnej gazetki.

"To doświadczenie miało na nas ogromny wpływ. (...) uważaliśmy Johna Lennona i Yoko Ono za pewnego rodzaju politycznych proroków i uosobienie pokoju. (...) tych dwoje słynnych ludzi ukształtowało nasze pokolenie i cały ruch kontrkulturowy" - powiedziała Karsten Hojen, jedna z autorek nagrania i jego współwłaścicielka. "Będziemy szczęśliwi, jeżeli (kasetę) kupi od nas jakieś muzeum albo może nawet sama Yoko Ono" - dodała.

Zwycięzca aukcji wraz z kasetą otrzyma zestaw 29 zdjęć zrobionych podczas spotkania z muzykiem oraz egzemplarz gazety z wywiadem duńskich licealistów z 1970 roku.

"(Lennon) gra +Give Peace a Chance+, ale z innym tekstem, dodając słowa dotyczące ówczesnych duńskich spraw, co jest dla nas naprawdę zabawne. (Na nagraniu) możemy też usłyszeć +Radio Peace+, nigdy wcześniej niepublikowany utwór" - mówi Alexa Bruun Rasmussen z domu aukcyjnego Bruun Rasmussen.

Lennon był jednym z liderów legendarnego brytyjskiego zespołu The Beatles. Grupa wylansowała wiele przebojów, m.in. „She Loves You”, „Twist & Shout” „Yesterday” i „Hey, Jude”. Sprzedała blisko 800 mln płyt.

Lennon zginął 8 grudnia 1980 roku, postrzelony przez fana na ulicy, w bramie swojego domu w Nowym Jorku. Miał 40 lat. (PAP)

ska/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (2)

dodaj komentarz
demeryt_69
Jezu, gdzie on miał oczy?

daniel_1
Właśnie, gdyby na aukcję wystawili jego oczy to byłoby coś.
Pewnie w watykańskim skarbcu czekają na lepszą koniunkturę.

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki