REKLAMA

Niepokoje w Afryce a rosnące ceny złota i srebra

2011-02-24 07:20
publikacja
2011-02-24 07:20

22 lutego złoto kosztowało w szczycie 1411 dolarów za uncję a srebro 34,34 dolarów. Po niewielkiej korekcie dziś znów wzrastają ceny tych metali.


Złoto i srebro drożeją ostatnio za sprawą rosnących obaw o rozwój sytuacji politycznej w Afryce Północnej, szczególnie w Libii. Możliwość wstrzymania dostaw ropy naftowej z tego kraju przekłada się na jej notowania na rynkach światowych. Podwyżki cen mogą spowodować przyspieszenie wzrostu inflacji na świecie, która już w niektórych krajach stanowi poważny problem i jest konsekwencją m.in. drożejących surowców.


Ze wzrostami cen na rynkach surowcowych mamy do czynienia już od kilkunastu miesięcy – podrożała miedź i inne metale przemysłowe, żywność, bawełna. Przewiduje się kolejne fale podwyżek, nie tylko za sprawą rosnących cen paliw, lecz również anomalii pogodowych. Do tego dokładają się spekulanci, windujący ceny do niebotycznych poziomów.


Można spodziewać się dalszego wzrostu niepokojów społecznych na świecie oraz konfliktów politycznych pomiędzy krajami, również za sprawą rosnącej aktywności słonecznej wynikającej z cyklu 11-letniego, którego szczyt przypada na maj 2013 roku. Historia pokazuje, że przesilenia polityczne miały często swoje ekstrema właśnie w takich okresach. Obecnie, kiedy ludzie w wielu krajach nie mają środków na chleb wychodzą na ulice, gdyż nie mają już nic do stracenia.

Radykalizują się nastroje, obalane są tyranie, które były tolerowane latami. Nie będzie więc brakować w ciągu najbliższych miesięcy złych wieści płynących z różnych regionów świata, które przełożą się na realną gospodarkę. Już obecnie odczuwamy skutki konfliktów społecznych w Afryce Północnej. Mają one również wpływ na gospodarkę Chin, które prowadzą od lat intensywną ekspansję gospodarczą na Czarnym Lądzie. Afryka posiada ogromne zasoby surowców, w tym ropy naftowej a współpraca południe-południe może ulec zahamowaniu.


Rosnące obawy ludności o niekorzystne zmiany w gospodarce, inflację, spadek wartości walut czy bezpieczeństwo egzystencji przyczyniają się więc do ucieczki do bezpiecznych aktywów, a takimi są złoto i srebro.Jan Mazurek / Investors TFI
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~eee
ja kupiłem 10 lat temu 30 kg srebra i myślę że do tej wartości napewno nie spadnie. :)
~olo
dobrze by było... wydaje się jednak że złoto w 2011r nie przekroczy poziomu 1600USD. taka jest moja opinia.
~olo
pytanie do autora i do zorientowanych w temacie. j/w

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki