REKLAMA

Niemieckie firmy przechodzą na pracę hybrydową

2021-06-30 17:05
publikacja
2021-06-30 17:05
Niemieckie firmy przechodzą na pracę hybrydową
Niemieckie firmy przechodzą na pracę hybrydową
fot. josefkubes / / Shutterstock

Od 1 lipca pracodawcy w Niemczech nie są już zobowiązani do oferowania pracy w formie biura domowego. Ze względu na niską liczbę zachorowań obowiązek ten wygasa. Jednak praca w domu nie odchodzi do lamusa, a wiele firm przestawiło się na modele hybrydowe - pisze w środę portal rbb24.

"Dla wielu osób domowe biuro pozostanie rzeczywistością po zakończeniu pandemii"- zauważa portal. Według badań zleconych przez Federalną Agencję Pracy, "trzy na cztery osoby pracujące w domu są zadowolone z pracy w swoim biurze domowym. Niewielu chce pełnego powrotu do pracy".

W berlińskim przedsiębiorstwie energetycznym Gasag "pracownicy mają przeważnie dobre doświadczenia z home office. W marcu firma przeniosła swoją siedzibę z Hackesche Hoefe do Euref Campus w Schoeneberg. Pierwotnie miało tam być miejsce dla 750 pracowników, ale teraz Gasag może podnająć całe trzy piętra" - pisze rbb24. W czasie pandemii "biuro domowe zostało włączone do planów nowych biur. Teraz, w porozumieniu z kierownictwem działu kadr, pracownicy mogą decydować w modelu hybrydowym, jak często chcą pracować w domu i w biurze".

"Dostosowaliśmy plany i zmniejszyliśmy obłożenie. W samym biurze każdy pracownik nie powinien mieć już własnego biurka. W tzw. modelu desk-sharing (współdzielenie biurek - PAP) każdy może rano zarezerwować sobie biurko, a od czasu do czasu pracować w innym miejscu" - mówi Vera Holzmeister, dyrektor ds. zasobów ludzkich Gasag.

Nie wszyscy pracodawcy są tak otwarci na home office. Zrzeszenia pracodawców już w połowie czerwca opowiedziały się za zniesieniem obowiązku home office i ostrzegły przed "przeregulowaniem prawnym". Minister pracy Hubertus Heil "próbował w październiku ubiegłego roku przeforsować projekt ustawy o prawie do home office. To mu się nie udało" - podkreśla portal.

Od połowy czerwca nowa ustawa rządu niemieckiego o modernizacji rad zakładowych "wzmocniła prawa pracowników w biurach domowych. Rady zakładowe mogą teraz mieć wpływ na to, w jaki sposób praca mobilna ma być zaplanowana w przedsiębiorstwie".

Domowe biuro "może nie stanie się nowym standardem, ale na pewno zostanie" - pisze rbb24.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Praca

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki