REKLAMA

Niemiecki Volkswagen wypłaci odszkodowania za współpracę z dyktaturą wojskową

2020-09-26 08:13
publikacja
2020-09-26 08:13
Niemiecki Volkswagen wypłaci odszkodowania za współpracę z dyktaturą wojskową
Niemiecki Volkswagen wypłaci odszkodowania za współpracę z dyktaturą wojskową
fot. Alexandre MARCHI / / FORUM

Niemiecki Volkswagen zapłaci ok. 36 mln reali brazylijskich (6,5 mln dolarów) w ramach odszkodowań i darowizn, by zadośćuczynić za prześladowania byłych pracowników w czasach dyktatury wojskowej w Brazylii w latach 1964-1985 - przekazał koncern.

Volkswagen aktywnie uczestniczył w prześladowaniach politycznych i represjach wobec przeciwników reżimu - wynika z informacji przedstawianych przez dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i dwie regionalne niemieckie stacje radiowo-telewizyjne, NDR i SWR jeszcze w 2017 r.

Straż przemysłowa fabryki w Sao Paulo działała jak tajna służba, która szpiegowała własnych pracowników. Spółka zależna grupy VW w Brazylii zezwoliła na aresztowania przez tajną policję na terenie fabryki co najmniej siedmiu osób, wiedząc, że zatrzymani mogą być torturowani. Dyrekcja koncernu w Wolfsburgu wiedziała zaś o aresztowaniach - wylicza gazeta.

Brazylijska rządowa komisja badająca nadużycia w czasach dyktatury potwierdziła te zarzuty, znajdując dowody na to, że niektóre firmy, w tym Volkswagen, potajemnie pomagały wojsku w identyfikowaniu podejrzanych "wywrotowców" i działaczy związkowych wśród swoich pracowników - donosi agencja Reutera.

Wielu z nich było następnie zwalnianych, zatrzymywanych i prześladowanych przez służby bezpieczeństwa; często latami nie mogli znaleźć nowej pracy - wynika z dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego przez Reutersa w 2014 r.

Volkswagen przekazał, że w środę podpisał porozumienie z prokuratorami stanowymi i federalnymi Brazylii w Sao Paulo, które zakłada wypłacenie 16,8 mln reali stowarzyszeniu byłych pracowników firmy i pozostającym przy życiu pracownikom. Pozostała część pieniędzy zostanie przeznaczona na różne inicjatywy związane z prawami człowieka.

Brazylijscy prokuratorzy oświadczyli, że ugoda kończy trzy postępowania w sprawie pozwów zbiorowych wniesionych przez byłych pracowników koncernu w 2015 r.

Już po publikacjach w "Sueddeutsche Zeitung", NDR i SWR w 2017 r., historyk z Uniwersytetu w Bielefeld Christopher Kopper przeprowadził na zlecenie koncernu badania, które również potwierdziły systematyczną współpracę firmy z reżimem.

"To będzie pierwszy taki przypadek, gdy niemiecka firma przyjmuje odpowiedzialność za łamanie praw człowieka wobec własnych pracowników w czasach po upadku nazizmu" - skomentował Kopper w niemieckich mediach.

"Ważne jest, by odpowiedzialnie zająć się tym negatywnym rozdziałem w historii Brazylii i promować przejrzystość" - napisała zasiadająca w zarządzie koncernu Hiltrud Werner w oświadczeniu komentującym sprawę. Dodano, że chociaż dochodzenie Koppera udokumentowało współpracę między firmą a brazylijskim reżimem wojskowym, nie ma wyraźnych dowodów na to, że miała ona zinstytucjonalizowany charakter.

Według brazylijskiej komisji prawdy badającej zbrodnie z czasów dyktatury, wojskowy reżim jest odpowiedzialny za śmierć lub zaginięcie co najmniej 434 osób oraz torturowanie ok. 20 tys. - przypomina agencja AFP.

"Ta decyzja jest ważnym sygnałem dla Brazylii, zwłaszcza, że będący prawicowym populistą prezydent Jair Bolsonaro, gloryfikuje czasy dyktatury wojskowej. Dla byłych robotników oznacza to sprawiedliwość, na którą czekali dziesiątki lat" - podsumowuje "Sueddeutsche Zeitung".(PAP)

adj/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
mkx
A za II Wojnę Światową dziecko Hitlera też już coś wypłaciło?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pakamera
W Polsce podobną rolę pełniła Straż Przemysłowa.Poza rewizjami śledzili pracowników i donosili na nich.
billbill
Historia lubi się powtarzać :)
itso_alternator
łopanie może by się skoncentrowali w końcu na robieniu aut
ajwaj
(6,5 mln dolarów) w ramach odszkodowań i darowizn
tyle trzyma sekretarka w kasie na kawe i paczki

Kapitalizacja mld. €
70 806,33 Mio EUR
demeryt_69
Spoko, znowu się podniesie ceny i tyle.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki