Niemcy: dynamika PKB na minusie po raz pierwszy od 2015 r.

W trzecim kwartale 2018 r. niemiecka gospodarka zrobiła krok do tyłu. Dynamika PKB na poziomie -0,2 proc. to pierwszy spadek od ponad trzech lat.

Jak poinformował dziś urząd statystyczny Destatis, w trzecim kwartale dynamika PKB Niemiec wyniosła -0,2 proc. w ujęciu kwartalnym oraz 1,1 proc. w ujęciu rocznym (dane wyrównane sezonowo i kalendarzowo). Analitycy spodziewali się odpowiednio -0,1 proc. k/k oraz 1,3 proc. r/r więc można mówić o pewnym rozczarowaniu. Warto dodać, że po raz ostatni ujemny wynik kwartalny największa gospodarka Europy zanotowała ponad trzy lata temu, w pierwszym kwartale 2015 r.

(Bankier.pl)

- Niewielki spadek kwartał do kwartału wynikał głównie z rozwoju sytuacji w handlu zagranicznym. Według wstępnych wyliczeń, w trzecim kwartale doszło do jednoczesnego spadku eksportu i wzrostu importu. W zakresie popytu wewnętrznego stwierdzono mieszane sygnały – podczas gdy inwestycje okazały się wyższe niż kwartał wcześniej, to jednak wydatki gospodarstw domowych spadły, a wydatki rządowe były jedynie nieco wyższe niż w poprzednim okresie – czytamy w komunikacie niemieckiego urzędu statystycznego.

Zaprezentowane dziś przez Destatis dane stanowią dopiero wstępny raport. Na bardziej szczegółowe wyniki poczekać musimy do 23 listopada. Analitycy już wcześniej sugerowali jednak, że na dane za trzeci kwartał duży wpływ może mieć sytuacja w istotnym dla Niemiec przemyśle motoryzacyjnym, który ucierpiał na wprowadzeniu nowych przepisów związanych z testami emisyjności, a także ze względu na niższe zamówienia z Chin.

Warto dodać, że dziś o 10.00 wstępne dane o polskim PKB przedstawi GUS. Z kolei o 11.00 Eurostat dokona pierwszego zestawienia wzrostu gospodarczego za trzeci kwartał, które obejmie większość państw UE.

MZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 13 h-b

Ponad 1/3 naszego eksportu zależy obecnie od tej niby dławiącej się zachodniej gospodarki - więc żeby tylko nie było dla nas z tego powodu trwałej Czkawki...

! Odpowiedz
20 8 wektorwg

Ajwaj kapitalizm. Zawsze mizesz emigrować na Białoruś

! Odpowiedz
15 27 ajwaj

A ty na Ukraine :)
Podobno nawet wlacza ogrzewanie i ciepla wode, a czasem prad i to juz ..... na wiosne

! Odpowiedz
35 53 ajwaj

Bylo do przewidzena, a bedzie gorzej
Tylko 3 przyczynyny wkrótce pogorszenia.
- Prez. Trump nie odpuszcza z clami na auta z UE > jeszcze w 2018
- nowe, wyzsze normy w przekrecie CO2 > UE
- nowe zakazy jazdy na razie diesli w UE w miastach > UE itd.itp.

I nie jest to kaprys ludzi jezdzenie starszym smaochodem gl. do pracy. W m.in. Niemczech 14 mln jest na smieciówkach = Minijob i nigdy sobie nic nowszeo nie kupia, bo kasy nie bylo i nie bedzie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil