REKLAMA

Niemcy przekażą Litwie pancerne haubice

2015-02-28 15:50
publikacja
2015-02-28 15:50
Niemcy przekażą Litwie pancerne haubice
Niemcy przekażą Litwie pancerne haubice
fot. iStockphoto /

Bundeswehra zgodziła się na przekazanie armii litewskiej haubic typu PzH 2000 - podał w sobotę "Der Spiegel". Litwa zabiega o wzmocnienie swojej armii w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. W zeszłym tygodniu resort obrony oświadczył, że bada możliwość dostaw.

(fot. iStockphoto / )

Według "Spiegla" sekretarz stanu w ministerstwie obrony Katrin Suder powiedziała na forum parlamentarnej komisji obrony, że sprzedaż haubic z zapasów Bundeswehry jest możliwa, gdyż Bundeswehra dysponuje wystarczającą ich liczbą.

Władze w Wilnie sygnalizowały zainteresowanie nabyciem tej broni, jednak - jak twierdzi resort obrony - nie złożyła jeszcze formalnego wniosku.

Suder oświadczyła, że ewentualny wniosek ze strony Litwy zostanie przez Berlin "przychylnie rozpatrzony".

Bundeswehra dysponuje 183 samobieżnymi haubicoarmatami kalibru 155 mm o zasięgu pocisków do 40 kilometrów. Broń charakteryzuje się wysoką szybkostrzelnością - może oddać od 10 do 13 strzałów na minutę. Była wykorzystywana w Afganistanie.

Bundeswehra odmówiła wcześniej przekazania Litwie transporterów opancerzonych typu Boxer, tłumacząc, że niemiecka armia sama potrzebuje tych pojazdów. Decyzja ta była krytykowana przez niemieckie media jako odmowa wsparcia sojusznika z NATO.

Rosja oskarża Litwę o przekazywanie broni Ukrainie.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~joo
Szykuje się nowa zimna wojna. I bardzo dobrze gospodarka się ruszy. Niech NATO się zbroi żeby nikt nie myślał że może tutaj wejść.
~ja
Rosja oskarza Litwe o przekazywanie broni Ukrainie bo szuka powodu do ataku na nastepny kraj...bo putin to lajza!
~asdf
oj nie ten sprzęcik jest wzorcem dla konkurencji. Ciekawe czemu nie chcieli naszych Krabów :D
~Balsam odpowiada ~asdf
Ty sie lepiej zainteresuj dlaczego my nie kupilismy nimieckich haubic a kupe czasu I pieniedzy stracilismy na cos czego nikt poza nami nie uzytkuje.
~ultras
@judek

zamiast wypisywać głupoty dziecko, weź sobie zadaj trud i zobacz co to za sprzęcik - pełny automat i jak na Niemców przystało zrobiony tak że raczej się nie zacina, zobacz np. to: https://www.youtube.com/watch?v=-7XFwT4REHg

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki