REKLAMA
PIT 2023

Niemcy chcą obniżyć zasiłki dla uchodźców z Ukrainy. Niewielu z nich pracuje

2023-11-24 15:47
publikacja
2023-11-24 15:47

Z danych Federalnej Agencji Pracy wynika, że tylko 19 proc. spośród przebywających w Niemczech ukraińskich uchodźców w wieku 18-64 lat jest obecnie zatrudnionych. To tylko o 2 proc. więcej niż rok temu. Zasiłek dla bezrobotnych (tzw. Buergergeld) pobiera prawie pół miliona dorosłych – informuje w piątek portal dziennika „Bild”. Politycy proponują, by Ukraińcom zmniejszyć jego wysokość.

Niemcy chcą obniżyć zasiłki dla uchodźców z Ukrainy. Niewielu z nich pracuje
Niemcy chcą obniżyć zasiłki dla uchodźców z Ukrainy. Niewielu z nich pracuje
fot. marekusz / / Shutterstock

Partie CDU/CSU oraz FDP proponują, aby w związku z tym przyznać Ukraińcom jedynie zasiłki dla osób ubiegających się o azyl, wynoszące maksymalnie 410 euro miesięcznie – zamiast obecnie otrzymywanego przez nich Buergergeld (502 euro, a od stycznia będzie to 563 euro miesięcznie).

Spośród pracujących obywateli Ukrainy 101 tys. zatrudnionych jest na etatach w pełnym wymiarze godzin, a 34 tys. wykonuje tzw. minijob (prace w niepełnym wymiarze godzin, bez ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych). Większość pracuje w sektorze usług, produkcji, budownictwie i hotelarstwie.

Natomiast 467 tys. dorosłych w wieku produkcyjnym pobiera zasiłek dla osób niepracujących (Buergergeld), który od początku przyznawany był uchodźcom wojennym z Ukrainy – nie musieli oni ubiegać się o azyl i mogli natychmiast podejmować pracę – przypomniał „Bild”.

„W efekcie Ukraińcy podejmują pracę nieco szybciej niż pozostałe grupy uchodźców. Jednak w porównaniu z innymi krajami europejskimi, integracja Ukraińców w Niemczech postępuje powoli” – stwierdził „Bild”. Z tej przyczyny w październiku rząd federalny postanowił o przyspieszeniu procesu zatrudniania Ukraińców.

„Liczby pokazują jednak, że ta integracja na rynku pracy postępuje bardzo powoli. Dlatego Unia CDU/CSU i FDP postulują, aby Ukraińcom udzielać wyłącznie zasiłków dla osób ubiegających się o azyl, czyli maksymalnie w kwocie 410 zamiast dotychczasowych 502 euro miesięcznie” – dowiedział się „Bild”. Od stycznia zasiłek dla bezrobotnych wzrośnie z 502 do 563 euro.

Jak argumentują chadecy i FDP, zasiłki dla bezrobotnych nie tworzą zachęt do podejmowania pracy, szczególnie na mniej płatnych stanowiskach. „Faktem jest, że wielu Ukraińców ma dobre kwalifikacje zawodowe. Jednak w Niemczech przeszkody w uznawaniu tych kwalifikacji, uzyskanych za granicą, a także kwalifikacji językowych, są bardzo wysokie. Dlatego też propozycja ministerstwa pracy przewiduje, że w przyszłości oferty pracy powinny częściej wymagać niższej znajomości języka niemieckiego, np. na poziomie B1 lub A2, zamiast B2” – dodał „Bild”.

Z informacji Federalnej Agencji Pracy wynika, że w październiku w kursach integracyjnych uczestniczyło 129 tys. Ukraińców. Spośród nich 95 tys. ukończy te kursy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, a pozostali - najpóźniej do września 2024 roku. (PAP)

mszu/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (10)

dodaj komentarz
intisol
Obstawiam, że dużą przeszkodą jest tu język.
infinityhost
Człowiek co siedzi na netflixie cały czas, jak widzi, że ktoś nie pracuje to myśli, że ten robi to samo. I pojawią się frustracja, bo wszyscy się przed tv nie zmieścimy.
infinityhost
Mogą zacząć pracować w transporcie ci Ukraińcy. W Polsce tak zrobili. Teraz granice zablokowane. Niemcowi nie dogodzisz.
zoomek
Wcielą ich do SS. Niemcy mają w tym doświadczenie.
inwestor.pl
Płacą ludziom za to, że nie pracują i się dziwią, że... nie pracują. Lewacka logika zadziwia intelektualistów od lat.
wnr
A ile wynosi "Bergergeld" dla inżynierów/lekarzy? No i najważniejsze - jak dla tej grupy kształtuje się współczynnik pracujących?

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki