Niemcy: burmistrz Lipska dziękuje Syryjczykom za schwytanie terrorysty

Burmistrz Lipska Burkhard Jung podziękował we wtorek trzem Syryjczykom, którzy schwytali swojego rodaka poszukiwanego przez policję pod zarzutem przygotowywania zamachu bombowego. Niemieccy politycy dyskutują o zaostrzeniu przepisów antyterrorystycznych.

Niemcy: burmistrz Lipska dziękuje Syryjczykom za schwytanie terrorysty
Niemcy: burmistrz Lipska dziękuje Syryjczykom za schwytanie terrorysty (fot. Hednrik Schmidt / dpa)

"Odważna osobista interwencja" przyczyniła się w "decydujący sposób" do schwytania 22-letniego podejrzanego - powiedział Jung. "To wielki sukces w walce z terroryzmem, pokazujący, że ogromna większość mieszkających tutaj cudzoziemców ubiegających się o azyl nie chce mieć nic wspólnego z islamizmem" - podkreślił polityk SPD zapowiadając, że chciałby się z nimi osobiście spotkać.

Wcześniej wyrazy wdzięczności przekazała kanclerz Angela Merkel i premier Saksonii Stanislaw Tillich.

Dżabr al-Bakr, uchodźca z Syrii podejrzewany o budowę bomby i przygotowywanie zamachu, wymknął się w sobotę z obławy policyjnej w Chemnitz w Saksonii na wschodzie Niemiec. Uciekający przedostał się do oddalonego o niespełna 100 km Lipska, gdzie na dworcu poprosił innych Syryjczyków o nocleg. Rodacy udzielili mu schronienia, jednak gdy dowiedzieli się, że jest poszukiwany listem gończym, związali go i zawiadomili policję. W poniedziałek rano mężczyzna został zatrzymany.

W jego mieszkaniu w Chemnitz policja znalazła 1,5 kilograma wybuchowej substancji, zapalniki i metalowe części stosowane do konstrukcji bomb. Zdaniem służb bezpieczeństwa al-Bakr działał w porozumieniu z Państwem Islamskim (IS) i planował atak na jedno z berlińskich lotnisk. Zdaniem szefa Urzędu Ochrony Konstytucji Hansa-Georga Maassena interwencja policji miała miejsce "za pięć dwunasta".

Jak podał na stronie internetowej dziennik "Die Welt", al-Bakr przebywał od wiosny do późnego lata w Turcji, a być może także w Syrii, gdzie mógł przejść przeszkolenie. Niemiecki kontrwywiad obserwował go od połowy września, po otrzymaniu informacji od służb innych krajów, że w Niemczech przygotowywany jest zamach.

Politycy partii chadeckich CDU i CSU domagają się bardziej wnikliwego sprawdzania wszystkich osób wjeżdżających do Niemiec z zamiarem wystąpienia o azyl. W kontroli miałyby brać wszystkie służby łącznie z wywiadem i kontrwywiadem. SPD, Lewica i Zieloni uważają, że takie praktyki oznaczałyby uznanie wszystkich uchodźców za osoby podejrzane. (PAP)

lep/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~ed

Ustawka

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil