Niemal wszyscy maturzyści chcą iść na studia

Ile jest miast akademickich w Polsce? 97. Ilu studentów uczy się w kraju? 1,3 mln, a w samej Warszawie 235,5 tys. Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił raport "Akademickość polskich miast". 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w roku akademickim 2017/2018 studiowało 1,3 mln osób w 369 szkołach wyższych, które były zlokalizowane w 97 miastach. 

Miasta o największej liczbie studentów w roku akademickim 2017/2018
Poz. Miasto Liczba studentów w tys. proc. ogółu
1.  Warszawa 235,5 18,2
2. Kraków 143,7 11,1
3. Poznań 119,0 9,2
4.  Wrocław 115,6 9,0
5. Łódź 82,9 6,4
6. Gdańsk 68,3 5,3
7. Lublin 63,9 5,0
8. Katowice 57,2 4,4
9.  Rzeszów 40,0 3,1
10. Szczecin 32,9 2,5
Źródło: PIE na podstawie danych GUS-u 

W przeliczeniu na 1000 mieszkańców do największych "studenckich" miast należą: Podkowa Leśna (332), Poznań (221), Rzeszów (211), Katowice (193), Lublin (188) i Kraków (187). Warszawa znalazła się na jedenastym miejscu z wynikiem 134. 

PIE opracował również ranking akademickości miast, korzystając z zestawienia wydawanego przez "Perspektywy". Uwzględniono następujące kryteria: prestiż, umiędzynarodowienie, warunki studiowania, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność i efektywność naukowa. 

Z raportu wynika, że to absolwenci uczelni warszawskich mają zdecydowanie najlepszą sytuację na rynku pracy. "Według kryterium oceny Sytuacja absolwentów na rynku pracy uczelnie Warszawy również otrzymały 100 pkt. Drugie miejsce zajęły uczelnie Krakowa (58 pkt.), które uzyskały przewagę nad uczelniami Wrocławia (48 pkt.), a te z kolei nad uczelniami Poznania (38 pkt.). O ile poznańskie uczelnie wyprzedziły wyraźnie uczelnie łódzkie, to te ostatnie uzyskały zbliżone oceny do uczelni Lublina, Gdańska i Katowic. Natomiast uczelnie Szczecina ustępują im zdecydowanie, podobnie jak uczelnie wszystkich pozostałych miast Top26.

Jak podaje Polski Instut Ekonomiczny, niemal wszyscy maturzyści chcą iść na studia. Tylko 5 proc. ankietowanych powiedziało, że nie zamierza podjąć się nauki na uczelni wyższej. Większość (70 proc.) wybiera miasta poza miejscem zamieszkania, a zaledwie 3 proc. chce studiować za granicą. Jakie kierunki wybierają? 84 proc. udaje się na te, które są zbieżne z ich zainteresowaniami, 72 proc. uznało łatwość znalezienia pracy po studiach jako istotny czynnik wyboru drogi nauczania. Co ciekawe, przyszli studenci wyżej cenią wysoki standard przeprowadzania zajęć (78 proc.) nad właśnie perspektywą zatrudnienia po ukończeniu studiów. 

WS

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 11 prs

Tasmowa produkcja "magistrow"?..

! Odpowiedz
2 8 pkc

magistrów od zarzadzania i marketingu no i socjologia to ci co za za glupi na zarzadzanie

! Odpowiedz
1 35 karbinadel

O ile pamiętam, to w PRL wyższe wykształcenie miało około 15 % obywateli. Ośrodków akademickich było kilkanaście. I to była zdrowa proporcja, a wyższe wykształcenie było coś warte. Dziś w byle Pierdziszewie otwierają Wyższą Szkołę Lania Wody, a ich absolwencie nawet nie zawsze potrafią porządnie czytać i pisać.

! Odpowiedz
31 15 marxs

z badań wynika że co szósty magister w tym kraju to analfabeta ( pewna wiodąca partia ma najwyraźniej pecha bo akurat ten co szósty jest u nich)

! Odpowiedz
4 11 zenonn

W PRL mnóstwo było szkół zawodowych. Do LO szli nieliczni. Niewielu z LO zdawało maturę.
Z tej garstki niewielu dostawało się na studia. Dziś magistrami chcą byc prawie wszyscy.
W każdej populacji ludzi mądrych jest mało, np 3%. Ci mądrzejsi teraz będą musieć mieć doktoraty.

! Odpowiedz
0 5 1as

To samo miałem napisać. Słyszałem nawet o zaledwie 7%, to miało wartość i można było zrobić pieczątkę z mgr przed nazwiskiem. Dziś słyszę w sklepie RTV, że wyższe daje...mniejszą szansę na kredyt.

! Odpowiedz
0 1 pkc

gotowania na gazie i pilotowania dronów

! Odpowiedz
41 10 marxs

na PIS głosowały przede wszystkim starcy i staruszki otumanieni kościelnym kadzidłem i propagandą a na studia chcą iść niemal wszyscy maturzyści z tego wniosek że w PISowskim bankrutujacym grajdole nieważne czy jesteś mlody czy stary bo i tak jesteś głupi

! Odpowiedz
10 21 antek10

Studenci to głośna muzyka, szczanie po piwnicach , wymiociny na chodnikach

! Odpowiedz
15 15 jes

Ciekawe ale może prościej byłoby się przyznać, że na studia jesteś za głu...pi

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.