REKLAMA

Niedzielski: We wrześniu będzie szczepionka dostosowana do wariantu omikron

2022-06-27 13:21
publikacja
2022-06-27 13:21
Niedzielski: We wrześniu będzie szczepionka dostosowana do wariantu omikron
Niedzielski: We wrześniu będzie szczepionka dostosowana do wariantu omikron
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Obaj producenci deklarują, że we wrzesień wejdziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana już do wariantu omikron – przekazał szef MZ, pytany w RMF FM o szczepienia przeciw COVID-19 czwartą dawką.

Minister zdrowia zapytany w poniedziałek w RMF FM o czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 odpowiedział, że rząd patrzy na to "przez pryzmat Europejskiej Agencji Leków" i jej decyzji.

"W tej chwili mamy deklaracje od największych producentów [szczepionek – przyp. PAP], że w najbliższym czasie zostaną dostarczone dokumenty, które będą pokazywały, że szczepienie nie jest przeciwko pierwotnej wersji koronawirusa, tylko względem omikronu" – wyjaśnił.

Niedzielski przekazał, że w ubiegłym tygodniu otrzymał informację od jednego z producentów – Moderny, że udało im się pierwsze badania nowej szczepionki przeprowadzić, a deklaracja ich dotyczącą będzie składana Unii Europejskiej prawdopodobnie w sierpniu.

"Jak EMA zatwierdzi te badania, te szczepionkę, to my również przedstawimy ją do korzystania. Obaj producenci deklarują, że we wrzesień wjedziemy już z tą szczepionką, która będzie dostosowana do wariantu omikron" – zaznaczył. Jednocześnie dodał, że wtedy też będzie można rozpocząć szczepienie czwartą dawką konkretnych grup wiekowych, bądź całej populacji, wraz z zaleceniami EMA.

Minister zdrowia zapytany został również o najnowsze prognozy rozwoju pandemii COVID-19. Polityk zaznaczył, że nie możemy mówić o "wakacjach od koronawirusa", ponieważ epidemia cały czas jest z nami i nowe przypadki cały czas występują.

"Według krótkookresowych prognoz (...) na początku lipca widzimy pewne przejściowe zwiększenie do około tysiąca przypadków zakażeń dziennie. To przyspieszenie nie powinno w lipcu przerodzić się w duże przyrosty" – wyjaśnił.

Odnosząc się do prognoz długookresowych, zaznaczył, że "są one obarczone większym ryzykiem", m.in. dotyczącym utrzymania się immunizacji w populacji po ostatniej fali omikronu.

"Prognozy, które miałem w piątek okazję oglądać, mówiły nawet o przyroście zakażeń do kilkudziesięciu tysięcy w październiku. Czarny scenariusz, który był tam przedstawiony, mówił nawet o 30 tysiącach hospitalizacji" – przekazał Niedzielski, jednocześnie dodając, że jest to tylko jeden ze scenariuszy. Najlepszy scenariusz, jak tłumaczył, zakłada, że żadnego zaburzenia pandemicznego nie będzie.

"Uważam, że na pewno po sezonie letnim będziemy mieli przyspieszenie zjawisk pandemicznych. To przyspieszenie prawdopodobnie, moim zdaniem, nie będzie wymagało zniekształcenia życia społecznego" – zakończył. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (12)

dodaj komentarz
endes
Takiego gościa to bym zaszczepił od razu 10-ma dawkami i to mieszanymi różnych producentów jak sam zalecał!… ze tez ten człowiek jeszcze pełni funkcję publiczną!… śmie bezczelnie ignorować w wywiadach niepotrzebne zgony tylu rodaków!
tinfoilhat
to ta menda jeszcze nie w pierdlu?
anty12
Górale boją się zamieszek i już kombinują :)
pyton112
W Chile i Izraelu 4 dawka była w zeszłym roku i nie pomogła więc szykują im 5. Co to oznacza? że jesteśmy w tyle i musimy gonić a może przeskoczymy jedną i weźmy odrazu nr 6
ja-gna
a we wrzesniu bedzie omikron? przecież to szczep z ubieglego roku a wirus mutuje...
m00zyk
Jakie to jest żałosne... ten człowiek chyba nie zdaje sobie sprawy, jaką żenadę odstawia. Czyli trzecia dawka, gdy panował omikron, nie była dostosowana do omikronu?!
wibor3m10procent
Na jesień nowy wariant X.666.DOOM ze śmiertelnością 0.001%
Kto się nie zaszczepi nie kupi jedzenia
trollmaster
-Adam!

-Co?

-Już ty wiesz, co...

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki