REKLAMA

Niedzielski: Na razie nie będzie obostrzeń

2021-09-21 15:39
publikacja
2021-09-21 15:39
Niedzielski: Na razie nie będzie obostrzeń
Niedzielski: Na razie nie będzie obostrzeń
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Na razie nie jesteśmy na takim poziomie liczby zachorowań, żebyśmy podejmowali decyzje o obostrzeniach – powiedział we wtorek w Sanoku (Podkarpackie) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Minister na Podkarpaciu uczestniczył w Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Wziął też udział w otwarciu Centrum Symulacji Medycznej na Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. Na briefingu, który odbył się w sanockiej uczelni, podkreślił, że na razie nie będą podejmowane decyzje o obostrzeniach.

„Prognozujemy cały czas, że ta średnia liczba zakażeń na koniec września będzie w okolicach tysiąca – mówię o takiej średniej tygodniowej, czyli codziennie praktycznie występującej. To nie są jeszcze przedziały, w których takie decyzje chcielibyśmy podejmować” – zastrzegł.

Według ministra zdrowia nie może być tak, żeby „osoby odpowiedzialne, zaszczepione, ponosiły koszty nieodpowiedzialności osób, które się nie zaszczepiły, które doprowadziły do tego, że ryzyko transmisji było zwiększone”.

Niedzielski poinformował również, że najtrudniejsza sytuacja, jeśli chodzi o zakażenia, jest w województwach lubelskim i podkarpackim. W tych dwóch regionach zajętych jest 30 proc. łóżek covidowych. „W województwie podkarpackim i lubelskim tzw. zajętość łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19 przekroczyła 30 proc. dostępnej infrastruktury. W skali kraju jest to około 15 proc.” – podał.

Minister poinformował również, że do sanockiego szpitala trafił czterdziestokilkuletni pacjent, który „niestety trafił od razu pod respirator”. „Była to osoba niezaszczepiona, jej stan jest ciężki. (…) Nie można lekceważyć kwestii szczepień. Liczba pacjentów < > w szpitalu w Sanoku podwaja się z tygodnia na tydzień” – zaznaczył szef MZ. Z kolei w innym podkarpackim szpitalu w Łańcucie – jak powiedział minister – hospitalizowanych jest 50 osób z COVID-19. 49 z nich, jak przekazał, to osoby niezaszczepione.

Minister akcentował, że „fakty mówią same za siebie – w przeddzień dalszego rozwijania się czwartej fali pandemii wszyscy muszą zdać sobie sprawę z tego, jak potrzebne są szczepienia”. Niedzielski podkreślił, że postawa kontestowania szczepień zagraża zdrowiu i życiu.

Niedzielski, nawiązując do spotkania z rektorami szkół zawodowych, które odbyło się przed konferencją prasową, powiedział, że rozmowy dotyczyły rozwoju kadr medycznych w Polsce. „Spotykamy się w gronie rektorów (…), by dyskutować o rozwoju kadr w Polsce, szczególnie tych kształconych na poziomie zawodowym – m.in. o ratownikach medycznych, o pielęgniarkach” – mówił szef MZ.

Relacjonował, że z rozmów z rektorami wynika, że jest bardzo duże zainteresowanie m.in. studiami dla pielęgniarek i ratowników. Z rozmów ze studentami wynika z kolei – jak mówił – że gwarancje płacowe są impulsem do podejmowania nauki na kierunkach medycznych.

„Liczba kierunków pielęgniarskich zwiększyła się z 74 do 110. Mamy 36 dodatkowych uczelni, również na poziomie kształcenia zawodowego” – podał. „Skutkuje to tym, że liczba osób, które są przyjmowane na pierwszy rok studiów rośnie systematycznie z poziomu mniej więcej 6 tys. do ponad 8 tys. na pierwszym roku. Procesy się dzieją, ale nie charakteryzują się one szybką zmianą” – stwierdził minister.

Przyznał jednocześnie, że cały czas jest problem dotyczący średniej wieku w grupie zawodowej pielęgniarek. „Ale systematyczne zwiększania naborów, poprawianie warunków płacowych ma zapewnić stały dopływ do zawodu i – mam nadzieję – jak najmniejszy odpływ” – dodał Niedzielski.

Uczestniczący w konferencji prasowej rektor sanockiej uczelni Mateusz Kaczmarski powiedział, że otwarcie Centrum Symulacji Medycznej w obecności ministra zdrowia to historyczny dzień dla placówki. „Jest to chwila przełomowa w kształceniu pielęgniarek i ratowników medycznych w naszej uczelni. Wchodzimy w nową erę, erę nowoczesności kształcenia na kierunkach medycznych” – dodał rektor.

Obecna na konferencji prorektor uczelni w Sanoku Elżbieta Cipora podkreśliła, że pandemia pokazała, jak zdrowie i życie ludzkie są kruche. Zwróciła uwagę, że w obecnej sytuacji każdy z nas powinien zadbać o swoje zdrowie.

„Mam nadzieję, że oddane dzisiaj centrum będzie miejscem, gdzie nasi studenci będą mogli zdobywać wiedzę w dobrych warunkach, nabywać umiejętności, a przy tym być bezpieczni” – powiedziała prorektor sanockiej uczelni. (PAP)

Autorzy: Wojciech Huk, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Iwona Żurek

huk/ ktl/ iżu/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
kenn
Obostrzenia jak pokazała praktyka nic nie dały, a przyniosły dokładnie odwrotny skutek.

Po co je zatem wprowadzać?

A może rząd potrzebuje pretekstu?
bha
Cóż... Ta fala i inne dzięki coraz większej krótkowzroczności, braku rozsądku, nieprzestrzegania DDM wielu nie będzie niestety krótkotrwała - szkoda tylko ludzi którzy dzięki innych bezmyślności, głupocie nieodpowiedzialność, ignorancji itd. będą niestety znów chorować, cierpieć i.................
eagleeye
Umiesz coś od siebie napisać czy otrzymałeś od Szefa KPRM Pana Michała "tekst" do wklejania. Wszak tam oficjalnie powstał dział propagandy covidyzmu pod przykrywka tzw. zwalczania fake newsów.
ameba1
Idź być hipokrytą gdzie indziej. Samo życie to już cierpienie, ale też i mnóstwo radości. Jeżeli codziennie wychodzisz z domu w strachu, że potrąci się samochód, to pozostaje mi tylko współczuć. Tylko pamiętaj, że jak sięgasz po fajki, żarcie z macka, wódę, kolę, to wiedz, że są tam, którzy to produkują Idź być hipokrytą gdzie indziej. Samo życie to już cierpienie, ale też i mnóstwo radości. Jeżeli codziennie wychodzisz z domu w strachu, że potrąci się samochód, to pozostaje mi tylko współczuć. Tylko pamiętaj, że jak sięgasz po fajki, żarcie z macka, wódę, kolę, to wiedz, że są tam, którzy to produkują i reklamują. Może to na nich skieruj swój gniew? Wszak hospitalizowani na różne tzw. choroby XXI wieku to w większości otyli, niedbający o siebie ludzie. I na tyle słabi, że poddają się reklamom i nie dostają żadnej pomocy. Nikt im nie mówi co po cichu ich zabija.

Nie możemy dać się zastraszyć, bo strach odbiera rozum. I wtedy nie widzimy jak ta cała pandemia jest poje****na. Ma tyle dziur i nieścisłości, że już dawno takich dzielskich powinno się wykopać.
zenonn
Cieszę się drogi przyjacielu, że o mnie się martwisz.
Aktualny straszak wersja delta daje objawy jak przeziębienie.
Najbliższa mi osoba, zaszczepiona, właśnie choruje.
Katar przeszedł na mnie.

zenonn odpowiada zenonn
Katar dwa, trzy razy w roku nie jest dla mnie niczym dziwnym.
bhaha odpowiada zenonn
gość ma jakiś kompleks krótkiego
weś sobie wiagre bo jestem ciekaw jak to działa po zaszczepieniu myszko moja
bhahaha
glowny_analityk_bankier_pl
Dziś statystycznie umarły 274 osoby na nowotwory.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki