REKLAMA

Nieduże spadki na Wall Street

2015-05-22 22:41
publikacja
2015-05-22 22:41
Nieduże spadki na Wall Street
Nieduże spadki na Wall Street
/ thetaXstock

Sesja na Wall Street przyniosła nieduże spadki, a w centrum uwagi znalazły się dane na temat inflacji, które wskazały na silniejszy od oczekiwań wzrost dynamiki cen w USA w kwietniu oraz wystąpienie prezes Fed Janet Yellen w którym oceniła, że stopy procentowe w USA powinny zostać podniesione w tym roku.

(thetaXstock)

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 53,72 pkt. (0,29 proc.) i wyniósł 18.232,02 pkt.

S&P 500 stracił 4,76 pkt. (0,22 proc.) i wyniósł 2.126,06 pkt.

Nasdaq Composite nieznacznie osłabił się o 1,43 pkt. (0,03 proc.) i wyniósł 5.089,36 pkt.

Prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen oczekuje, że stopy procentowe w USA zostaną podniesione w tym roku. Jej zdaniem cykl podwyżek będzie przebiegał stopniowo.

Jeśli sytuacja w gospodarce będzie się dalej poprawiała, czego się spodziewam, to myślę, że w tym roku będzie wskazane pierwsze podniesienie stóp procentowych - powiedziała Yellen w piątek.

Jednocześnie prezes Fed stwierdziła, że chociaż coraz lepiej wygląda rynek pracy w USA, to jego kondycja wciąż jeszcze nie jest w pełni satysfakcjonująca.

Yellen podkreśliła, że gospodarka USA powinna powrócić do umiarkowanego wzrostu po słabym wyniku w pierwszym kwartale.

Wcześniej rynek poznał odczyt inflacji CPI z USA za kwiecień. Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w ubiegłym miesiącu o 0,1 proc. mdm. Jednocześnie inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,3 proc. mdm i był to najsilniejszy wzrost tego wskaźnika od stycznia 2013 r.

W reakcji na dane o inflacji w USA silnie umocnił się dolar, a kurs EUR/USD zbliżył się w trakcie sesji do poziomu 1,1 i jest to jego najniższy poziom od miesiąca. Rosły również rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.

Rynek zmienia nieco swoje oczekiwania i spodziewa się trochę wcześniejszej podwyżki stóp procentowych. Wyższy wzrost inflacji sugeruje nieco wcześniejszy ruch Fed - ocenił Andrew Ferraro, analityk Strategic Wealth Partners.

Swoje wystąpienie miał również szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Prezes EBC ocenił, że sytuacja w gospodarce strefy euro uległa poprawie i jej perspektywy są obecnie najlepsze od siedmiu lat.

W centrum uwagi utrzymuje się Grecja. W piątek odbyło się w Rydze spotkanie greckiego premiera Aleksisa Ciprasa z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francoisem Hollandem.

Merkel powiedziała, że w Rydze wspólnie z francuskim prezydentem zaoferowała Ciprasowi pomoc i wsparcie. Zastrzegła jednak, że zakończenie negocjacji może nastąpić tylko po wykonaniu przez Ateny "bardzo, bardzo intensywnej pracy". Cipras w piątek rano w greckiej telewizji stwierdził z kolei, że jest przekonany, iż "wkrótce będziemy w stanie wypracować stabilne i trwałe rozwiązanie, bez powtarzania błędów przeszłości". (PAP)

wst/ pr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki