REKLAMA
Podwójna szansa na wygraną! Ranking ETF w Wakacjach na Giełdzie

    Nie żyje Michaił Kałasznikow

    2013-12-23 19:23
    publikacja
    2013-12-23 19:23

    Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził głęboki smutek po śmierci Michaiła Kałasznikowa. Legendarny konstruktor karabinu AK-47 zmarł po ciężkiej i długiej chorobie w wieku 94 lat.

    Michaił Kałasznikow urodził się we wsi Kuria na Syberii w 1919 roku. Brał udział w drugiej wojnie światowej, kiedy zaczął projektować pierwsze modele broni. Jego najbardziej udaną konstrukcją, a zarazem największym sukcesem okazał się karabin automatyczny AK-47, który do dziś jest używany w armiach kilkudziesięciu państw świata, a także przez partyzantów i terrorystów. Broń została też umieszczona na fladze Mozambiku jako symbol walki o niepodległość. Do tej pory wyprodukowano ponad 100 milionów egzemplarzy "kałasznikowów".

    Michaił Kałasznikow mówił, że AK-47 stał się tak popularny, bo jest prosty w obsłudze i niezawodny. Do dziś żołnierze cenią ten karabin przede wszystkim za trwałość, niewielką wagę i łatwość w konserwacji.

    Reklama

    Kałasznikow zaprojektował też wiele innych rodzajów broni.

    Za swoje zasługi był wielokrotnie odznaczany. W 1998 roku otrzymał najwyższe rosyjskie odznaczenie państwowe - Order Świętego Andrzeja Powołańca. Na swoje 90. urodziny został natomiast uhonorowany medalem Bohatera Federacji Rosyjskiej.

    Od 1949 roku mieszkał w Iżewsku w zachodniej części Rosji, gdzie znajdują się zakłady produkujące broń. Stoi tam jego pomnik. Zmarł dzisiaj w miejscowym szpitalu.

    Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Russia Today/wcześn./md/dabr
    Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
    Źródło:IAR
    Tematy

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz

    Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

    Polecane

    Najnowsze

    Popularne

    Ważne linki