REKLAMA

Nie założą własnej firmy, bo boją się ZUS-u [Wyniki sondy]

Grzegorz Marynowicz2018-04-18 11:28analityk Bankier.pl
publikacja
2018-04-18 11:28
Nie założą własnej firmy, bo boją się ZUS-u [Wyniki sondy]
Nie założą własnej firmy, bo boją się ZUS-u [Wyniki sondy]
/ YAY Foto

Brak kapitału na start, skomplikowane przepisy, a może konieczność odprowadzania wysokich składek na ZUS? Portal młodych przedsiębiorców MamBiznes.pl zapytał użytkowników, co najbardziej zniechęca do założenia firmy w Polsce.

Okazuje się, że zarówno właściciele biznesów, jak i osoby dopiero rozważające uruchomienie własnego biznesu jako główną barierę przedsiębiorczości w naszym kraju wskazują konieczność płacenia składek na ZUS. Lista czynników blokujących uruchamianie biznesu w Polsce jest jednak o wiele dłuższa.

W ankiecie portalu MamBiznes.pl wzięło udział 1387 użytkowników, w tym właściciele firm, osoby myślące o założeniu firmy oraz internauci, którzy nie zaliczają się do żadnej z tych dwóch grup.

Wśród osób, które rejestrację działalności gospodarczej wciąż mają przed sobą, najczęściej wskazywaną barierą były składki na ZUS. Ten czynnik stanowił 28 proc. odpowiedzi. Drugą pozycję niechlubnego rankingu wśród przyszłych przedsiębiorców zajęły skomplikowane przepisy prawno-podatkowe – 21 proc. Środki na rozpoczęcie własnego biznesu, a właściwie ich brak wskazało 17 proc.

fot. / / MamBiznes

Mniej istotnymi czynnikami blokującym własną inicjatywę okazały się kontrole urzędów, brak doświadczenia oraz obawa przed rezygnacją z etatu. Osoby rozważające założenie firmy w swobodnej wypowiedzi wskazały także takie bariery jak: niska kwota wolna od podatku, brak pomysłu, niepewność po starcie.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Więcej na ten temat przeczytasz na portalu mambiznes.pl »

Portal MamBiznes.pl to pierwszy w Polsce serwis w całości poświęcony tematyce młodego biznesu, start-upów i przedsiębiorczości. Młody przedsiębiorca znajdzie na serwisie bazę pomysłów na biznes, historie sukcesów, informacje o źródłach finansowania, katalog start-upów czy poradniki na temat prowadzenia własnego biznesu.

Źródło:
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”.

Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (34)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Skąd się tu biorą takie faszystowskie ścierwa?
sel
Za komuny nie było żadnych składek na zus pit itp pensja cała zostawała tylko że mała.
sel
Ale urzędników było 4 razy mniej niż dzisiaj a może nawet 6 jak się doliczy armie stróży kościelnych z religii itd..
walentys
Pensja była mała bo były amerykańskie sankcje i sowiecka pijawka. Gdyby wszystkie zakłady zostawić (a nie regularnie niszczyć i wyprzedawać), wprowadzić cła zaporowe dla zachodnich produktów i dać działać młodym na wolnym rynku (bez hamulca zus) to pewnie teraz w dochodzie na przeciętnego obywatela osiągalibyśmy poziom Austrii lub Pensja była mała bo były amerykańskie sankcje i sowiecka pijawka. Gdyby wszystkie zakłady zostawić (a nie regularnie niszczyć i wyprzedawać), wprowadzić cła zaporowe dla zachodnich produktów i dać działać młodym na wolnym rynku (bez hamulca zus) to pewnie teraz w dochodzie na przeciętnego obywatela osiągalibyśmy poziom Austrii lub Szwecji. W końcu to już 30 lat wolnego rynku a przepraszam "wolnego rynku". Niedługo wolny rynek będzie u nas tyle co komunizm a bieda jak była tak będzie (z wyjątkiem pewnej małej bardzo sytej grupy oligarchów). Niestety oddanie kapitału komunistom i pozwolenie na regularne niszczenie państwa nie było zbyt dobre dla Polski. Na szczęście kapitał to ludzie i bardzo szybko może się wszystko odwrócić i może tu być kraj szczęśliwości i bogactwa. :)
andregru
ZUS był tylko płacił go zakład pracy.
tomitomi
zus do likwidacji natychmiast i nieodwołalnie !!! dla dobra Polski i Polaków !

patologii społecznej mówimy : dość !
toreon
Cóż, zdarza się. Szczególnie gdy argumentów brak.
walentys
Od zawsze mówię, że zus to jakiś sabotaż, który ma za zadanie powstrzymać przedsiębiorczość Polaków. Wygląda to na hamulec zaciągnięty przez głównego schładzacza gospodarki czyli Balcerowicza. Bez tego Polacy zaczęłiby działać legalnie i zarabiać w dużo większym stopniu niż teraz. Komuś bardzo zależało na tym aby to zatrzymać i zdusić Od zawsze mówię, że zus to jakiś sabotaż, który ma za zadanie powstrzymać przedsiębiorczość Polaków. Wygląda to na hamulec zaciągnięty przez głównego schładzacza gospodarki czyli Balcerowicza. Bez tego Polacy zaczęłiby działać legalnie i zarabiać w dużo większym stopniu niż teraz. Komuś bardzo zależało na tym aby to zatrzymać i zdusić w zarodku.
Do Toreon - olbrzymi procent firm w Polsce to firmy małe rodzinne, którym wystarcza niski i średni dochód. Nie wszyscy chcą pędzić jak lemingi w kierunku przepaści i ewentualnego bankructwa (przeinwestowanie i pycha to częsty powód upadku). Nie jesteśmy chciwym narodem ale uczciwym i pracowitym. Zus do 5 tys. zysku na rękę wogóle nie powinien być płacony. Wszystko by się tak rozbujało, że na emerytury starczyłoby ze zwykłych podatków.
andregru
"Wszystko by się tak rozbujało, że na emerytury starczyłoby ze zwykłych podatków" nie w tym kraju. Za dużo uprzywilejowanych do wczesnej emerytury i zbytnie rozdawnictwo Państwa.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki