Nie tylko samochód w firmie. Jakie inne koszty transportu można rozliczyć?

Rozliczanie kosztów samochodów osobowych jest popularne w polskich firmach, ale z pewnością nie są to jedyne wydatki na transport, które pozwalają obniżyć podatek dochodowy i VAT. Istnieje cały wachlarz innych możliwości rozliczania wydatków na transport, które są interesujące zwłaszcza teraz, gdy na dobre rozpoczął się sezon jednośladów.

Rower w firmie? To możliwe

Dobre warunki pogodowe z pewnością zwiększają motywację, aby przesiąść się na rower. Czy fiskus spogląda przychylnym okiem na taki wydatek ujęty w kosztach podatkowych i pozwala odliczyć VAT?

Rozliczenie wydatku na rower w firmie kojarzy się zwłaszcza z takimi branżami, jak gastronomia, czy catering. W firmach z tych branż powiązanie roweru z prowadzoną działalnością gospodarczą jest oczywiste, ponieważ służy on jako w miarę wygodny i tani transport towaru do klienta. Warto jednak pamiętać o tym, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy gdziekolwiek dojeżdżają w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą rozliczać wydatki związane z rowerem. A zatem mogą np. dojeżdżać rowerem do biura lub gabinetu.

księgowość» Księgowość dla firmy: taniej w banku czy w biurze rachunkowym?
W związku z tym wydatek na rower można zapisać w kosztach oraz odliczyć 100% VAT-u. Oczywiście, rower o wartości powyżej 3,5 tys. zł należy wówczas amortyzować. Podobnie, istnieje możliwość rozliczenia wydatków na usługi serwisowe i części do roweru. Ta kwestia była przedmiotem kilku pozytywnych interpretacji podatkowych, w tym m.in. ITPB1/415-802/08/MM czy IPPP3/443-271/10-2/KG/SM.

W przypadku akcesoriów, takich jak kask, czy odzież rowerowa, sprawa niestety jest już trudniejsza. Kontrolerzy skarbowi zapewne uznaliby takie zakupy za wydatki o charakterze osobistym, podobnie jak w przypadku motocykli (opisane poniżej).

Skuter i motocykl firmowy

Motocykle i skutery są co prawda droższe w zakupie i użytkowaniu od rowerów, ale niekiedy pozwalają przemieszczać się szybciej niż samochodem. Ich obecność w majątku firmowym ma tę zaletę, że można pokusić się o rozliczenie kosztów paliwa. Tutaj różnica pomiędzy motocyklem, a motorowerem może okazać się zasadnicza.

Ogólnie, wydatek na motocykl lub skuter może stać się kosztem firmowym niezależnie od parametrów technicznych. Kontrowersje może jednak wzbudzać rozliczenie VAT-u.

samochód» Użytkowanie auta wykupionego z leasingu
Według interpretacji podatkowych IPTPP4/443-86/11-4/ALN oraz ILPP2/443-1940/10-2/BA, motocykl traktowany jest jak "pojazd samochodowy", czyli tak samo, jak samochód osobowy. Co za tym idzie, obowiązują go te same ograniczenia dotyczące rozliczania VAT-u. Obecnie oznacza to możliwość odliczenia 60% VAT-u (maksymalnie 6000 zł). Pozostałą część VAT-u traktuje się jak koszt podatkowy. Ponadto, podatnik nie ma prawa rozliczać VAT-u w związku z kupnem paliwa, ale te wydatki ujmuje w kosztach jako kwoty brutto.

W tym kontekście warto jednak przypomnieć także wyrok WSA z Bydgoszczy z czerwca 2012 r. Zgodnie z nim ograniczenie możliwości odliczania VAT jeśli chodzi o pojazdy, ma związek z określoną ładownością i masą całkowitą danego pojazdu, co wynika z prawa wspólnotowego. Natomiast wcześniejsze opinie izb skarbowych nie uwzględniały tych kryteriów, posiłkując się polskimi przepisami ruchu drogowego. Innymi słowy, wspomniany wyrok dopuścił możliwość odliczania VAT-u w związku z kupnem motocykla i paliwa do niego.

Na tym kontrowersje się nie kończą, gdyż dotyczą także takich wydatków, jak niezbędny do jazdy kask oraz odzież ochronna. Zgodnie z interpretacją IPTPB1/415-160/12-4/AG takie zakupy mają charakter osobisty i nie pozwalają na ujęcie w kosztach oraz odliczenie VAT-u.

Jak zatem wygląda kwestia VAT-u jeśli chodzi o skuter (motorower) o pojemności skokowej do 50 cm3 i prędkości maksymalnej do 45 km/h? Ponownie można przywołać interpretacje podatkowe. Przykładowo interpretacje ILPP2/443-865/09-2/ISN z 2009 roku oraz ILPP2/443-990/11-3/AK z 2011 roku uznały, że podatnik ma prawo odliczyć 100% VAT-u w związku z kupnem skutera i paliwa do niego.W przeszłości pojawiały się jednak interpretacje oceniające tę sytuację odmiennie, a zatem warto zachować pewną dozę ostrożności.

Oczywiście, rozliczając koszty paliwa do skutera czy motoroweru warto zachować umiar, gdyż z natury rzeczy spalanie w tym przypadku jest niewielkie. Wysokie wydatki na paliwo mogą tutaj wzbudzić wątpliwości.

Transport zbiorowy

Transport zbiorowy także może być atrakcyjną alternatywą wobec poruszania się samochodem. Dobrą wiadomością jest możliwość rozliczania wydatków tego typu i odliczania VAT-u. W kosztach uzyskania przychodu mogą znaleźć się zarówno wydatki na bilety okresowe, jak i jednorazowe.

kierowca» Pracownik za kółkiem z dodatkowymi badaniami
Rozliczenie w kosztach biletów okresowych wymaga uzyskania faktury. Następnie warto oszacować, jaki procent wartości biletu wykorzystywany jest do celów firmowych, a jaki do prywatnych. Można bowiem spodziewać się, że urzędnicy skarbowi uznają, że bilet okresowy jest po części wykorzystywany do celów prywatnych.

Natomiast wydatki na bilety jednorazowe można rozliczać w całości, o ile dana podróż ma związek z prowadzoną działalnością. Co więcej, w niektórych przypadkach sam bilet jest równoznaczny z fakturą. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.03.2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur (...) mówi, że za fakturę uznaje się bilet na odległość powyżej 50 km, który zawiera nazwę i NIP sprzedawcy, numer i datę wystawienia biletu, rodzaj usługi, kwotę należności wraz z podatkiem oraz kwotę podatku.

Charakterystyka interpretacji podatkowych

Przy okazji warto pamiętać, czym w istocie są indywidualne interpretacje podatkowe, wielokrotnie przywoływane w tym artykule. Wydana przez Ministerstwo Finansów interpretacja indywidualna nie stanowi przepisu podatkowego ani nie zmienia istniejących zasad, nawet jeśli na to wskazuje jej treść. Chroni lub wiąże tylko tego podatnika, który zwrócił się o wydanie interpretacji. Dla pozostałych podatników interpretacje mogą jedynie stanowić pewną sugestię dotyczącą postępowania w danej sytuacji i w ten sposób traktowane są w niniejszym artykule.

/ inFakt

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Hm...

Po zakupie roweru na firmę będzie można jedzenie i picie wliczać w koszty?
W końcu to paliwo do jego napędzania :)

!
Polecane
Najnowsze
Popularne