REKLAMA

Nie ma nadziei dla hipermarketów. Będą dalsze likwidacje i zwolnienia

2020-01-14 06:21
publikacja
2020-01-14 06:21

Trwa odwrót największych sklepów i na rosnącym rynku to one tracą najwięcej. 2020 r. zapowiada się jeszcze gorzej, co oznacza dalsze likwidacje i zwolnienia - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

/ fot. Sergey Ryzhov / Shutterstock

Zdaniem "Rz" symbolem kłopotów hipermarketów na polskim rynku jest sytuacja sieci Tesco, która przynajmniej raz na kilka miesięcy informuje o zamykaniu kolejnych placówek. Ostatnio - jak zwraca uwagę dziennik - firma poinformowała związkowców o zamknięciu pięciu kolejnych placówek, w których zwolnienia grupowe mają objąć ok. 400 osób. Jak dodaje "Rz" zwolnienia odbędą się w lutym.

"Pracę straci 304 pracowników ze stanowisk podstawowych oraz 76 z kierowniczych. Pracownikom objętym zwolnieniami zaproponowane zostanie, w miarę możliwości, podjęcie pracy na innym stanowisku lub w innych jednostkach firmy" – pisze Tesco w liście do związkowców.

"Rz" zwraca jednak uwagę, że kłopoty przeżywa cały segment hipermarketów, czyli sklepów z co najmniej 2,5 tys. m kw. powierzchni sprzedaży. "Z danych GfK Polonia wynika, że w ciągu roku (do końca września 2019 r.) sprzedaż w nich spadła 2,3 proc., choć cały rynek rósł – najmocniej oczywiście dyskonty, które zyskały aż 8,2 proc. W efekcie ten segment odpowiada już tylko za 13 proc. zakupów FMCG, choć jeszcze dekadę temu był liderem rynku" - czytamy w artykule. Dziennik podkreśla, że pozycję lidera zajmują dyskonty z 34 proc. udziałem.

"Z danych Euromonitor International, przygotowanych dla +Rzeczpospolitej+, wynika, że w całym 2019 r. sprzedaż w hipermarketach spadła 2,2 proc., prognozy zaś na 2020 r. to 2,4 proc. spadku" - zaznaczono.(PAP)

mchom/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bha
Ileż ludzie mogą wydawać w sklepach do tego jeszcze muszą mieć z czego i za co ,a przy rosnących cenach ,i wszelakich opłatach co roku i niekoniecznie rosnących u wszystkich dochodach ,pęczniejących niby w teorii portfelach ogółu ???,może być coraz większy problem utrzymywać wysoką sprzedaż i zyski również i w Ileż ludzie mogą wydawać w sklepach do tego jeszcze muszą mieć z czego i za co ,a przy rosnących cenach ,i wszelakich opłatach co roku i niekoniecznie rosnących u wszystkich dochodach ,pęczniejących niby w teorii portfelach ogółu ???,może być coraz większy problem utrzymywać wysoką sprzedaż i zyski również i w innych z czasem Sieciówkach.
silvio_gesell
Tesco zamyka się na całym świecie, w Korei Południowej, Malezji, Polsce, Słowacji, Tajlandii, Turcji, Węgrzech oraz Irlandii. Odwrót od hipermarketów to trend globalny.
zenonn
W 2014 roku sieć stała się głównym bohaterem gigantycznej afery finansowej. Wyszło wtedy na jaw, że zarząd sieci przez kilka miesięcy oszukiwał inwestorów, zawyżając wyniki finansowe, nie chcąc dopuścić do obniżenia wartości firmy.

Okazało się, że od lutego do września 2014 r.oku Tesco Stores Limited
W 2014 roku sieć stała się głównym bohaterem gigantycznej afery finansowej. Wyszło wtedy na jaw, że zarząd sieci przez kilka miesięcy oszukiwał inwestorów, zawyżając wyniki finansowe, nie chcąc dopuścić do obniżenia wartości firmy.

Okazało się, że od lutego do września 2014 r.oku Tesco Stores Limited zawyżyło zyski aż o 263 mln funtów. I to właśnie niezgodne z prawem kombinacje księgowe Tesco stały się głównym źródłem problemów sieci.
Koło ratunkowe warte 235 mln funtów.

W 2017 roku Tesco zawarło z brytyjską skarbówką (Serious Fraud Office) ugodę, zobowiązując się do zapłacenia inwestorom 85 mln funtów odszkodowania oraz 129 milionów funtów grzywny. Tesco zobowiązało się ponieść też koszty prawne, co oznacza, że musi zapłacić w sumie 235 mln funtów. Ugoda oznacza, że brytyjscy śledczy odstąpią od wszczęcia postępowania karnego.
wrocek65
Teza tego artykułu jest całkowicie błędna. To nie wina podatku załatwiła Tesco tylko problemy tej firmy u podstaw, czyli w GB. Firma upada od dłuższego czasu i powoli wygasza swoją działalność. W kilku krajach europejskich całkowicie zlikwidowali działalność i nie ma to nic wspólnego z podatkami w Polsce.
eresan
Zanim skomentujesz trolu, warto przeczytać artykuł. Nie ma w nim nic o podatkach.
niedziela16 odpowiada eresan
Teza wynika również z intencji, nie tylko z treści.
mick63
Co do tesco to może i prawda ale kaufland idzie pełną parą. W Lublinie niedawno otworzyli pierwszy a drugi już jest w trakcie budowy.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki