Nie instalujcie aplikacji Update Google Market

analityk Bankier.pl

ING Bank Śląski ostrzega klientów przed aplikacją Update Google Market. Program przechwytuje dane do logowania do bankowości internetowej i kody SMS. To wystarczy do wyprowadzenia pieniędzy z konta.

Mamy do czynienia z nowym atakiem na użytkowników bankowości internetowej i mobilnej. Wczoraj pisaliśmy o ostrzeżeniach, które wystosował do swoich klientów PKO Bank Polski. Instytucja nie podała jednak nazwy szkodliwej aplikacji. Podobne ostrzeżenie znalazło się na stronie internetowej ING Banku Śląskiego.

„Odbierając maila na telefonie komórkowym z systemem Android i klikając w załączony link, zainstalujesz aplikację Update Google Market, przechwytującą Twoje dane do logowania oraz zmieniającą konfigurację Twojego telefonu w celu ukrycia wszystkich przychodzących wiadomości SMS. Dzięki temu przestępca może uzyskać dostęp do Twojej bankowości internetowej/mobilnej i wykonać dowolny przelew z Twojego konta, posiadając dostęp do kodów autoryzacyjnych transakcji” – ostrzega bank swoich klientów.

(YAY Foto)

By nie stać się ofiarą kradzieży środków z konta, należy zachować szczególną ostrożność przy instalowaniu aplikacji w telefonie. Zazwyczaj zawirusowane programy nie pochodzą z oficjalnych marketów z aplikacjami – wymagają od użytkownika zgody na instalowanie w telefonie programów z innych źródeł. Nie jest to jednak regułą, bo do marketu Google Play trafiały już programy wyłudzające dane - na przykład „Bankowość uniwersalna Polska”, która agregowała formularze do logowania do 21 polskich banków. Osoby, które z niej skorzystały, przesłały wrażliwe informacje złodziejom.

Instalując aplikacje w telefonie komórkowym, należy też sprawdzać, jakich uprawnień wymagają od użytkownika. Jeśli chcą, by nadać im uprawnienia administratora lub dostępu do obsługi SMS-ów, powinna się nam zapalić w głowie ostrzegawcza lampka. W ten sposób program może przejąć kontrolę nad telefonem i nie powiadamiać o operacjach, które będzie wykonywał w tle.

(Bankier.pl)

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 zenonn

By nie stać się ofiarą nie należy bankować telefonem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne