REKLAMA
WAŻNE

Nie daj się wyleszczyć [Podcast]

Marcel Zatoński2020-08-22 07:00redaktor
publikacja
2020-08-22 07:00
Puls Biznesu

Na nowych inwestorów na warszawskiej giełdzie czekają stare pułapki i problemy. W tym podcaście zwracamy uwagę na giełdowe ryzyka – żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy.

Od początku pandemii w Polsce znacznie wzrosła liczba aktywnych inwestorów, a mało znane spółki stały się prawdziwymi gwiazdami. Na giełdzie można teraz łatwo zarobić, ale oczywiście jeszcze łatwiej jest stracić pieniądze. W internecie nie brakuje samozwańczych inwestorskich specjalistów, którzy wchodzą w spółki tylko w dołkach, a wychodzą na górkach - i ten podcast nie jest dla nich. Jest dla tych, którzy przygodę z giełdą dopiero zaczynają, myślą o jej rozpoczęciu – albo po prostu mają wolną godzinkę i chętnie posłuchają, co mają do powiedzenia ludzie z rynku.

Pierwszym gościem jest Jerzy Nikorowski, zastępca dyrektora Biura Maklerskiego BNP Paribas. Mówi on o tym, skąd wziął się tegoroczny boom na giełdowe inwestowanie, czy naprawdę mamy do czynienia z inwestorami nowymi, czy raczej z „wybudzonymi” – a także jakie są cechy rozpoznawcze polskiego inwestora giełdowego.

Z biura maklerskiego przenosimy się do Komisji Nadzoru Finansowego. Jej wiceprzewodniczący Rafał Mikusiński niesie kaganek oświaty i przestrzega przed podstawowymi ryzykami, na jakie muszą zwracać uwagę inwestorzy, mówi o technikach manipulacyjnych oraz o tym, w jaki sposób nadzór czuwa nad rynkiem i bezpieczeństwem inwestorów.

Trzeci gość to Konrad Ryczko z Domu Maklerskiego BOŚ, którego udało się złapać w środku intensywnej sesji giełdowej. Rozmowa zaczyna się od rozważań na temat pożytku – czy też jego braku -  z giełdowych coachów. W jej drugiej części przechodzimy do opisu najczęstszych błędów strategicznych inwestorów indywidualnych.

Następnie Jarosław Dzierżanowski, szef działu prawnego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, mówi o tym, jak spółki i ich główni akcjonariusze traktują drobnych inwestorów, w jaki sposób mogą naruszać ich prawa – i w jaki sposób można z tym walczyć.

Na koniec Przemek Barankiewicz, który przez długie lata bacznie obserwował polski rynek jako redaktor naczelny pb.pl i Bankier.pl, a teraz jest m.in. wiceszefem CFA Society Poland, dzieli się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat tego, skąd my wszyscy na rynku przychodzimy, gdzie jesteśmy – i co przydałoby się poprawić, żeby było lepiej. 

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:
Marcel Zatoński
Marcel Zatoński
redaktor

W "Pulsie Biznesu" pracuję od wiosny 2011 r. Od samego początku pisałem o sieciach spożywczych i producentach papierosów (ale nie alkoholu!), a z biegiem lat w obszarze moich zainteresowań znalazł się też m.in. rynek telekomunikacyjny i pocztowy. Najchętniej piszę jednak o firmach na skraju upadłości, niezależnie od branży. Po godzinach lekturę bilansów spółek zamieniam na lekturę bilansów drużyn NBA i nudnych powieści, z naciskiem na literaturę obozową, z przyjemnością podyskutuję też z tobą o wyższości gangsterskiego rapu nad każdym innym gatunkiem muzycznym.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
darekkk
Kiedy wreszcie Bankier weźmie się za pseudo forum na giełdzie. To co tam się wyprawia zasługuje na kontrole instytucji państwowych i w konsekwencji milionowe kary. Nikt nad tym nie panuje. Naganianie, wyzwiska, pisanie co ślina na język przyniesie. Jeszcze Bankier niedługo będzie musiał napisać ile to zapłacił kar za Kiedy wreszcie Bankier weźmie się za pseudo forum na giełdzie. To co tam się wyprawia zasługuje na kontrole instytucji państwowych i w konsekwencji milionowe kary. Nikt nad tym nie panuje. Naganianie, wyzwiska, pisanie co ślina na język przyniesie. Jeszcze Bankier niedługo będzie musiał napisać ile to zapłacił kar za tolerowanie takiego poziomu forum. Niby portal finansowy a na forum giełdy ma totalne bagno.
goldbaker
Co się do leszczy przyczepiliscie to smaczna ryba tyle że ma dużo ości czemu nie piszecie płocić,okonić,wegorzyć czy karpić.
grab
Bankierze, czy naprawdę nie można zrobić czystych w odbiorze nagrań?
tomitomi
zdelegalizować wszystkich patrowiczów ,pierwszy krok do normalności na gpw .

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki