REKLAMA

Kotecki: Nie byłbym zaskoczony, gdyby RPP podniosła we wtorek stopy o więcej niż 50 pb

2022-01-04 13:06, akt.2022-01-04 14:51
publikacja
2022-01-04 13:06
aktualizacja
2022-01-04 14:51
Kotecki: Nie byłbym zaskoczony, gdyby RPP podniosła we wtorek stopy o więcej niż 50 pb
Kotecki: Nie byłbym zaskoczony, gdyby RPP podniosła we wtorek stopy o więcej niż 50 pb
fot. Piotr Waniorek / / FORUM

Ludwik Kotecki, kandydat senackiej większości do RPP, nie byłby zaskoczony, gdyby RPP podniosła we wtorek stopy procentowe o więcej niż 50 pb. Kotecki wypowiadał się w trakcie posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

"Podwyżka tak, a jaka - w sytuacji gdy prezes (NBP - PAP) mówi o 7-8 proc. inflacji średniorocznie, to on nas przygotowuje do być może nawet wyższej decyzji niż 0,5 pkt. proc. Nie byłbym zaskoczony, gdyby stopy wzrosły dziś więcej" - powiedział Kotecki.

Głównym celem przyszłej RPP będzie sprowadzenie inflacji do celu, czyli 2,5 proc.

Głównym zadaniem przyszłej RPP będzie sprowadzenie inflacji do celu, czyli 2,5 proc. - powiedział w trakcie posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych kandydat senackiej większości do RPP Ludwik Kotecki. Dodał, że nie może się to odbyć kosztem gospodarki.

"RPP odpowiada za stabilność cen w Polsce. Ta stabilność została zachwiana w ostatnim okresie i wydaje się, że nowa Rada, która będzie się tworzyć od stycznia, będzie miała bardzo duże zadanie związane z tym, by powrócić do celu inflacyjnego, który przypomnę, jest na poziomie 2,5 proc." - powiedział Kotecki.

"Musimy dbać o stabilność, ale nie kosztem gospodarki - trzeba mieć zawsze tę drugą stronę też na względzie. Prof. Belka powiedział kiedyś, że polityka pieniężna to nie nauka a sztuka i ja się z tym zgadzam" - dodał.

NBP nie powinien grać na osłabianie złotego

NBP nie powinien podejmować działań, które skutkowałyby osłabianiem złotego, bo skutkuje to wyższą inflacją - powiedział w trakcie posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych kandydat senackiej większości do RPP Ludwik Kotecki. Dodał, że rozwiązania Polskiego Ładu również będą działały proinflacyjnie.

"Kurs walutowy - to jest kolejna rzecz, która nie powinna się wydarzyć - granie na słabego złotego przez władze monetarne. Władze monetarne wysyłały bardzo silne sygnały, że im słabszy złoty tym lepiej. Oczywiście to było tłumaczone potrzebami eksporterów, ale oczywiście to jest czynnik proinflacyjny" - powiedział Kotecki.

Dodał, że Polski Ład jest dodatkowym czynnikiem, który będzie w jego opinii oddziaływał proinflacyjnie poprzez wzrost kosztów dla przedsiębiorców.

W grudniu 2020 r. NBP interweniował na rynku walutowym, tłumacząc swoje działania koniecznością ograniczenia presji aprecjacyjnej na polską walutę.

Inflacja może w '22 być dwucyfrowa, ale może wrócić do celu w '23

Inflacja w 2022 r. może być dwucyfrowa, ale może wrócić do celu w 2023 r. - powiedział dziennikarzom w kuluarach Senatu kandydat większości tej izby do RPP Ludwik Kotecki.

Kotecki, zapytany o to, kiedy inflacja może wrócić do celu, powiedział: "To niestety potrwa. Nie da się z dnia na dzień obniżyć inflacji. Ona niestety wzrosła i wydaje się, że będzie rosła dalej i może być nawet dwucyfrowa. Z takiego poziomu nie da się obniżyć inflacji w ciągu miesiąca, dwóch, trzech. To raczej będzie trwało kilka kwartałów, czyli raczej 2023 r., niż już 2022 r."

Według Koteckiego nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, do jakiego poziomu mogą wzrosnąć stopy proc. w Polsce.

"To jest dynamiczna sytuacja i trzeba obserwować z jednej strony - co się dzieje z inflacją, a z drugiej - jakie będą jej prognozy" - zaznaczył.

Według Koteckiego inflacja to problem numer jeden dla gospodarki Polski i powinien być "maksymalnie szybko" rozwiązany.

"Wydaje mi się, że RPP, NBP mogły zacząć szybciej reagować na rosnące ceny, bo ta inflacja rosła już na wiosnę zeszłego roku. Tylko wtedy komunikacja NBP była moim zdaniem błędna. Uspokajano Polaków, że to jest tymczasowe, chwilowe i wróci do normalności bez potrzeby jakichkolwiek działań. Okazało ostatecznie, że te działania są potrzebne. One już zaczęły być podejmowane, prawdopodobnie będziemy dzisiaj mieć kontynuację tych działań - kolejną podwyżkę stóp. Ale im później zaczyna się działać tym bardziej się trzeba napracować i koszty obniżania inflacji będą większe, niż gdyby działania były podejmowane w odpowiednim czasie" - dodał.

W porządku obrad Senatu, które rozpoczynają się 11 stycznia, wpisano wybór 2 członków RPP.

Kadencja obecnych członków RPP nominowanych przez Senat - E. Gatnara i J. Kropiwnickiego - upływa 25 stycznia. (PAP Biznes)

tus/ asa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
majmun
Mnie możecie spytać o to samo i odpowiem podobnie: wiele wskazuje na to że podniosą o 50 pb ale nie wykluczam 75 choć 100 też jest możliwe....
talmud
rpp & jej "decyzje" zupełnie nie maja żadnego znaczenia .....liczą się "czynniki zewnętrzne" .....LMFAO

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki