REKLAMA

Nie będzie wydobycia bursztynu na terenie budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną

2021-01-13 16:13
publikacja
2021-01-13 16:13
NDI/Besix

Na terenie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską nie są i nie będą prowadzone żadne działania związane z wydobyciem bursztynu - podała PAP w środę rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Wskazała, że to nieopłacalne ekonomicznie.

Z uwagi na ekonomiczną nieopłacalność podjęto decyzję o niewystępowaniu o koncesję na wydobycie bursztynu- poinformował Urząd Morski. Analizowano jakość, potencjalną ilość bursztynu oraz ewentualne poniesione nakłady.

Jak podała w komunikacie rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, po przeprowadzonych analizach, już po rozpoczęciu prac, nastąpiła również zmiana technologii budowy śluzy i obecnie w miejscu wykonywanej śluzy (obszar złoża B, z którego pierwotnie zakładano odzyskanie bursztynu), powstaje szczelna przesłona w technologii jet-groutingu.

"W związku z tym, iż w trakcie tych prac wydobywane są minimalne ilości ziemi (zwierciny), żadne działania związane z jej przesiewaniem w celu poszukiwania bursztynu nie będą prowadzone" - dodała.

Przypomniała, że w maju zeszłego roku Urząd Morski informował podczas konferencji w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, że dla Urzędu Morskiego w Gdyni - inwestora, priorytetem jest budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, a nie wydobycie bursztynu.

W związku z tym, od początku brano pod uwagę wyłącznie ewentualne zasoby bursztynu, znajdujące się w obszarze, gdzie będzie odbywać się ingerencja w grunt" - wskazała.

Informację o tym, że Urząd Morski w Gdyni nie będzie występował o koncesję, podał portal tvregionalna24.pl.

W połowie ubiegłego roku ówczesne Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informowało, że na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się około 1,4 tony bursztynu. Jak wówczas podano, z badań przeprowadzonych przez inwestora budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną wynika, że bursztyn znajduje się w dwóch złożach o objętości 900 kg i 500 kg. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (12)

dodaj komentarz
golestan
Twierdzenie takie, że Pis nie będzie kraść, to to samo że ksiądz dziecka nie gwałci gdyby miał taką okazję.
carlito1
Przekop nie jest po to żeby coś przekopać, ale po to że to świetne koryto na pisowskich kolesi
jag63
Bo to jest oferta dla Suwerena, coby sobie sam tego bursztynu po budowie nazbierał.

"Łune kradno, ale sie dzielo."

.
jacek-19
A mieli tym bursztynem sfinansowac budowe przekopu przez Mierzeję Wiślaną ! I mialo jeszcze zostac na premie dla pisowcow. Jak ze wszystkim. Stepka, promy rozwoj szoczni - klapa.
sel
Na Stocznie to ich Guru z Torunia wiele lat temu zebrało ponad 300 mln złotych , ale gdzieś zginęło, zero miał się zapoznać , ale nie miał CZASU I SIĘ PRZEDAWNIŁO..
_jasko
Lato 2016.
Dzięki przekopaniu Mierzei Wiślanej Polska wzbogaci się o tony bursztynu – mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin w Radiu Gdańsk. Jego zdaniem chodziło o bursztyn wart 880 milionów złotych.
Pisie mrzonki
jkl777
Szkoda tylko, ze koszt wzrosl z 800 mln do 2 MLD... w koncu tam kazdy jest pazerny.
krrzysiek2 odpowiada jkl777
przyjdzie czas ,że zagonimy pisowkich kacyków do przekopywania łopatami tej mierzei - w pasiakach. Będzie tanio. Im się to po prostu należy!
sel
Dobrze napisałem , że miał być za darmo, za bursztyn , a jest 3 razy drożej i zero bursztynu..już wtedy pisałem że tak będzie i tak jest.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Przekop Mierzei Wiślanej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki