Nie będzie połączenia Deutsche Banku i Commerzbanku

Wielka fuzja w niemieckiej bankowości nie dojdzie do skutku. Deutsche Bank i Commerzbank uznały, że połączenie byłoby zbyt skomplikowane i ryzykowne. Problemem okazałyby się także koszty restrukturyzacji i konieczność zebrania dodatkowego kapitału.

Pogłoski o możliwym połączeniu dwóch olbrzymich niemieckich banków krążyły po rynku już od kilku lat, a przybrały na sile pod koniec 2018 r. Dopiero w marcu tego roku instytucje oficjalnie potwierdziły jednak, że prowadzą na ten temat negocjacje.

(Reuters)

Jak informuje Bloomberg, banki zdecydowały właśnie zakończyć rozmowy. Jako powód zerwania wstępnych przygotowań do fuzji wskazano obawy o operacyjną wykonalność transakcji oraz potencjalne koszty restrukturyzacji i konieczność sprostania wymogom kapitałowym.

Przypomnijmy, że obie instytucje mają za sobą trudne czasy i idea połączenia była szeroko krytykowana, także w Niemczech. 15 proc. udziałów w Commerzbanku ma państwo, co jest wynikiem akcji ratowania kredytodawcy podczas globalnego kryzysu finansowego. Deutsche Bank zmagał się w ostatnich latach z wieloma wyzwaniami i po serii strat zamknął 2018 r. dodatnim wynikiem.

Połączenie niemieckich banków oznaczałoby powstanie jednej z największych pod względem aktywów instytucji w Europie. Zakończenie rozmów o fuzji nie oznacza, że Deutsche Bank i Commerzbank przerwą proces przeglądu opcji strategicznych. Bloomberg wskazuje, że zakupem Commerzbanku może być zainteresowana Grupa ING lub UniCredit.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 30 open_mind

Rozpoczynają się rozmowy.

"Czy masz jakieś pieniądze ?"

"Nie, czy ty ?"

"Nie"

Rozmowy się skończyły.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne