REKLAMA

Brytyjski epidemiolog: Może być 100 tys. zgonów, jeśli za szybko zniesiemy restrykcje

2020-04-26 22:22
publikacja
2020-04-26 22:22

Jeśli ograniczenia wprowadzone w celu zatrzymania epidemii koronawirusa zostaną zniesione zbyt szybko, liczba ofiar śmiertelnych w Wielkiej Brytanii może do końca roku sięgnąć 100 tys. - ostrzegł Neil Ferguson, epidemiolog z Imperial College London.

fot. Gustavo Valiente / / ZUMA Press

Jak się uważa, poprzednie prognozy Fergusona odegrały kluczową rolę w zmianie strategii przez premiera Borisa Johnson i wprowadzeniu, wzorem większości innych państw europejskich, radykalnych restrykcji, mających na celu zwiększyć dystans społeczny. Ferguson przewidywał, że jeśli nie podjęte zostaną żadne działania, liczba zgonów może sięgnąć 0,5 mln, a jeśli będą one na ograniczoną skalę - 250 tys.

Naukowiec uważa, że nie jest możliwe częściowe zniesienie ograniczeń - dla osób młodych i zdrowych, przy jednoczesnym utrzymaniu ich dla starszych i podatnych na zakażenie - bez znaczącego wzrostu liczby zgonów.

"W praktyce wymagałoby to bardzo wysokiego poziomu skutecznej ochrony, aby była to realna strategia. Jeśli osiągnęlibyśmy 80 proc. ochrony - i 80-procentowe zmniejszenie ryzyka zakażeń w tych grupach - to nadal przewidujemy, że w efekcie takiej strategii w tym roku umrze ponad 100 tys. osób. Najbardziej podatni są ludzie, którzy zarazem najbardziej potrzebują opieki i kontaktów z systemem opieki zdrowotnej, a zatem najtrudniej w ich przypadku o prawdziwą izolację" - powiedział Ferguson w rozmowie z portalem UnHerd, której fragmenty cytują w niedzielę wieczorem brytyjskie media.

Ostrzegł on, że żaden kraj nie zdołał skutecznie ochronić przed wirusem najbardziej narażonych, pozwalając jednocześnie najbardziej odpornym na normalne funkcjonowanie i zasugerował, że do czasu stworzenia szczepionki konieczne będzie zachowanie pewnych reguł dystansu społecznego.

Ferguson podkreślił, że szukając sposobów na złagodzenie skutków zamknięcia, nie rujnując przy tym gospodarki, Wielka Brytania powinna pójść w ślady Korei Południowej. Jeśli tempo infekcji uda się utrzymywać na wystarczająco niskim poziomie, można rozważyć śledzenie kontaktów, jakie wprowadziła Korea Południowa.

"Jeśli uda nam się wystarczająco obniżyć liczbę przypadków, to myślę, że możemy przyjrzeć się koreańskiemu modelowi, jak długoterminowo utrzymać kontrolę przenoszenia zakażenia. Musimy zacząć od stosunkowo niskiej liczby przypadków, aby wdrożyć tego rodzaju politykę" - powiedział.

Według podanego w niedzielę bilansu, w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 20732 osób, przy czym ta liczba obejmuje tylko zgony w szpitalach.

Brytyjski rząd jest pod coraz większą presją ze strony biznesu i opozycji, by przedstawić strategię wyjścia z wprowadzonych prawie pięć tygodni temu i mających obowiązywać co najmniej do 7 maja ograniczeń, zgodnie z którymi zabronione jest wychodzenie z domów i przemieszczanie się bez uzasadnionego powodu, a także wstrzymana została istotna część działalności gospodarczej.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Kto opłaca tę epidemiolog? Bill Gates? WHO? Obudźcie się! Nie dawajcie sobie robić wodę z mózgu! Myślcie samodzielnie! Statystyki zgonów nawet w krajach gdzie jest najwięcej przypadków nie odbiegają od średnich statystyk!
gronostaj
Może firmy farmaceutyczne?
Kto pierwszy zrobi szczepionkę zgarnie miliardy. Szczepionka nie musi być nawet dopracowana, ani super skuteczna. Ważne, że będzie. Dla polityków to wystarczy.
fakpejsy
Epidemiolog oplacany przez rzytof!
supernova
Oficjane statystyki śmiertelności w Europie nie odbiegły od normy. Okazuje się, że pod covid19 podciąga się inne choroby. Propaganda służy przygotowaniu społeczeństwa na przymusowe szczepienia i chipowanie przez lucyferian.
vissegard
katolicy mają już do reszty sprane mózgi przez tę Fronde, ludzie was się powinno przymusowo leczyć w specjalnych zakładach
znawca_inwestor odpowiada vissegard
za chwilę będzie za późno, dobiją gospodarkę ostatecznie, za co będziesz żył?
pdox odpowiada vissegard
O toto, właśnie o tym pisał, przymusowe leczenie. Niby wyśmiałeś, a jednak nie bardzo. A teraz biegnij się na grypę zaszczepić, nie marnuj czasu. Tylko przypadkiem nie czytaj żadnych opracowań na temat ich skuteczności, na które będziesz się później powoływał, bo dysonans poznawczy cię powali, O toto, właśnie o tym pisał, przymusowe leczenie. Niby wyśmiałeś, a jednak nie bardzo. A teraz biegnij się na grypę zaszczepić, nie marnuj czasu. Tylko przypadkiem nie czytaj żadnych opracowań na temat ich skuteczności, na które będziesz się później powoływał, bo dysonans poznawczy cię powali, pseudoracjonalisto.

Powiązane: Wielka Brytania - wybory parlamentarne 2017

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki