Nasze państwo szkodzi giełdzie

Rynek kapitałowy jest jednym z najważniejszych filarów zdrowo rozwijającej się gospodarki. W Polsce rola giełdy jednak spada. O tym dlaczego tak się dzieje, co może zrobić państwo, aby to zmienić, a także o przyszłych zmianach w prawie, które napotkają domy maklerskie w rozmowie z Bankier.pl opowiada Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.

Adam Torchała, redakcja Bankier.pl: Czy ostatnie dwa-trzy lata rynek kapitałowy może zaliczyć do udanych?

Waldemar Markiewicz, prezes IDM: W ostatnich latach rola rynku kapitałowego w finansowaniu rozwoju polskiej gospodarki zmniejszyła się. Jest to niepokojące bowiem rynek kapitałowy to miejsce, w którym przedsiębiorstwa pozyskują kapitał na rozwój.

Problemy w tej materii to pochodna, między innymi, słabej płynności, która nie zachęca do inwestycji. Inwestorzy chcą mieć pewność, że będą mogli wyjść z inwestycji w odpowiednim momencie. Jeżeli jednak OFE dysponują mniejszymi środkami, a napływy do TFI są znikome, to dostępność kapitału i płynność niestety topnieją.

Czy domy maklerskie odczuwają spadające obroty i malejącą ilość IPO?

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich
Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich (Materiały dla mediów)

Oczywiście. Wyniki pokazują, że domy maklerskie na działalności podstawowej, czyli obsłudze inwestorów i przedsiębiorstw, ponoszą straty. Rolą domu maklerskiego jest dwojaka. Na rynku pierwotnym doradzają przedsiębiorstwom, jak pozyskać kapitał na rozwój, inwestycje i kontaktują je z inwestorem. Na rynku wtórnym dom maklerski doradza z kolei inwestorom, wskazując, które akcje warto sprzedać, a które kupić. Stąd wspomniane problemy przekładają się na kondycję domów maklerskich, a to dalej ma negatywne skutki dla gospodarki, ponieważ przedsiębiorstwa mają ograniczony dostęp do kapitału z giełdy.

Jak można rozwiązać ten problem? Państwo niegdyś bardzo popierali np. skrócenie sesji, co obniżyłoby koszty. W kontekście malejącej aktywności inwestorów pomysł ten wydaje się coraz bardziej zasadny…

Skrócenie sesji niewątpliwie byłoby pomocne, jednak jest to jedynie fragment większej całości. Najpierw należy skupić się na szerszej strategii, ustalić priorytety i kierunki rozwoju polskiego rynku kapitałowego, ponieważ tu jest paliwo dla rozwoju gospodarczego i zwiększania miejsc pracy w Polsce. To powinien być jeden z celów polityki gospodarczej rządu - rozwój rynku kapitałowego. Jego kształt jest bowiem efektem między innymi regulacji, a regulacje to odpowiedzialność rządu.

Dostępność kapitałów zależy między innymi od polityki podatkowej. Są kraje, które wspierają aktywne oszczędzenie obywateli, a są kraje, które tego nie robią. Do drugiej grupy należy niestety Polska, gdzie działa podatek Belki uderzający także w zyski z inwestycji na giełdzie. To zniechęca do inwestowania na giełdzie, szkodzi rynkowi i gospodarce. 

Jak jeszcze rząd może pozytywnie wpłynąć na rynki?

Polityka gospodarcza rządu powinna wspierać budowanie zaufania do rynku. W Polsce inwestor nie zawsze jest należycie chroniony: na rynku nierzadko zdarzają się sytuacje wykorzystywania pozycji akcjonariusza większościowego kosztem mniejszościowych. Ewentualne procesy mające ukarać winnych, ciągną się latami. Bezpieczeństwo na rynku zależy od regulacji, ale przede wszystkim od ich egzekucji. Widzę tutaj ogromne pole do poprawy.

Kolejny aspekt to procedury administracyjne, które również zależą od rządu. Różnice w tej materii pomiędzy Polską, a innymi krajami powodują, że wiele firm działa w Polsce zza granicy, tworząc miejsca pracy tam, a nie tutaj.

Elementem rządowej polityki mogłyby być również ulgi dla przedsiębiorstw wchodzących na giełdę. Firmy po wejściu na rynek stają się bardziej transparentne, płacą większe podatki, a to niesie za sobą wiele pozytywów zarówno dla rynku, jak i gospodarki.

Najważniejsze, aby jednak zrozumiano, że rynek kapitałowy a finansowanie przedsiębiorstw to niczym olej dla silnika. Możemy tworzyć różnorodne sposoby wspierania polskiej gospodarki, innowacji i rodzimego kapitału. Zawsze jednak potrzebne będzie paliwo. Na przykład Dolina Krzemowa nie rozwinęła by się bez rynku kapitałowego. Tak samo w Polsce, bez należytego finansowania nie osiągniemy sukcesu. Dlatego z punktu widzenia naszego kraju, rozwijanie rynków kapitałowych powinno być gospodarczą racją stanu. 

Czy pokłada Pan nadzieje związane z wymienionymi przez Pana reformami w nowym rządzie?

Pokładam. Biorąc np. pod uwagę udział wielu wysokich urzędników szczebla państwowego w organizowanej przez Izbę w marcu konferencji w Bukowinie, jestem optymistą. Konferencja programowa Izby Domów Maklerskich to najważniejsze wydarzenie naszej branży. Tu, co roku, spotykają się maklerzy, doradcy, zarządzający, przedsiębiorcy, przedstawiciele, nadzorcy, aby dyskutować o tematach kluczowych dla rynku kapitałowego i gospodarki. Może to być pierwsze spotkanie, na którym będziemy dyskutowali o roli rynku kapitałowego dla rozwoju i unowocześnienia gospodarki z udziałem licznej grupy przedstawicieli władz. To dobrze, że rząd chce słuchać, co jest pilnie do zrobienia, żeby rynek kapitałowy efektywnie wspierał rozwój polskich przedsiębiorstw.

Zainteresowanie cieszy tym bardziej, że ostatnią rządową strategię rynku kapitałowego opracowano w 2004 (do 2010 roku.) Później brakowało strategii, obcięto dostęp do kapitału, ograniczając rolę OFE bez niczego w zamian, nie wycofano się z podatku Belki i nie wprowadzono żadnych zachęt dla inwestorów, by część swoich oszczędności zaangażowali w rynki kapitałowe.

Czytaj dalej: Zmiany w prawie mogą wstrząsnąć rynkiem >>

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Zibi

Najbardziej polskiej giełdzie szkodzą pseudo prezesi , tacy jak byli i obecni prezesi IDMu.

! Odpowiedz
0 2 ~maja57

Giełda od kilku lat jest miejscem wyprowadzania pieniędzy przez prezesów spółek do groszowej następnie scalenie akcji i oszustwo dalej trwa ile jest na giełdzie takich spółek ilu zwracało się do KNF i co dalej przykryto to bagno wyprowadzono i oszukano nas uczciwie zapracowane pieniądze ludzie uczciwej giełdy oczekiwali anie kasyna i nikt nie będzie inwestował i utrzymywał złodziejskich zarządów koniec z tą bandą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~duda

jak chcą pieniądze rozdawac to komus musza zabrać a zabierają tym co maja nie golasom

! Odpowiedz
4 4 ~tabakiera

Prawdziwa, realna gospodarka - TAK
Kasyna, wirtualne bogactwa, giełdy - NIE

! Odpowiedz
4 0 ~xxx

normalnie jakbym słyszał PO-wskiego urzędasa co to w życiu nie inwestował, nie analizował i głupi jest jak but

! Odpowiedz
2 3 ~inwestor

trudno szkodzić czemuś co istnieje tylko teoretycznie a na wielu płaszczyznach swojej działalności giełdą jest tylko z nazwy.

Każdy kto ma trochę oleju w głowie i posmakował normalności w postaci inwestowania na zagranicznych parkietach (dla tych co oleju nie mają pod kopułką dodam, że w dzisiejszych czasach inwestycje na DB, Nyse, LSE itp. nie są żadnym problemem) nawet za dopłatą nie wróci do tego cyrku znanego szerszej publiczności jako GPW.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~tata

czekam kiedy wreszcie panstwo będzie z mocy prawa scigać przestępców giełdowych którzy podrabiają uchwały czy raporty finansowe.kiedy za takie przestępstwa będzie 1 rok kary bezwzględnego więzienia za 1000zł przekrętu ? a przypominam że w sredniowieczu za kradzież obcinano dłonie.wtedy może wróci na giełdę kapitał

! Odpowiedz
0 6 ~mama

zapomnij. Żyjemy w tak posr...ym świecie, że lepiej wydać setki tysięcy złotych na ściganie zwykłych Kowalskich, którzy posiadali przy sobie gram trawy.
Wsadzenie do paki kogoś za gram prochu jest bardziej medialne od bujania się z misiami od przekrętów finansowych.
Z resztą zobacz jaki cyrk ma miejsce w przypadku afery Amber Gold... Nasze państwo jest jak GPW - istnieje tylko teoretycznie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~icek

To grabież pieniędzy z OFE,oraz oraz manipulacje i przekręty kolejnych ministrów skarbu rządu PO spowodowały upadek GPW.

! Odpowiedz
0 8 ~chlej_mniej

tylko od maj 2015 giełda "pizdnęła" z ok. 2600 pkt do dołka 1650 pkt., ok. 40%

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 3,06% 42 801,66
2020-04-06 13:56:00
WIG20 3,30% 1 556,23
2020-04-06 14:11:45
WIG30 3,29% 1 787,86
2020-04-06 14:11:00
MWIG40 2,61% 2 935,02
2020-04-06 13:56:45
DAX 4,42% 9 946,50
2020-04-06 14:07:00
NASDAQ -1,53% 7 373,08
2020-04-03 22:03:00
SP500 -1,51% 2 488,65
2020-04-03 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.