REKLAMA

Rząd przestraszył się najniższych emerytur. Zapowiada dla nich waloryzację

2022-10-03 06:32
publikacja
2022-10-03 06:32

Szacujemy, że najniższa emerytura wyniesie od marca 2023 r. ponad 1500 zł brutto. Rozważamy zastosowanie waloryzacji kwoto-procentowej z gwarantowanym minimalnym wzrostem – powiedział PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Dodał, że zasady wypłat czternastek będą podobne jak w tym roku.

Rząd przestraszył się najniższych emerytur. Zapowiada dla nich waloryzację
Rząd przestraszył się najniższych emerytur. Zapowiada dla nich waloryzację
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Wiceminister Szwed w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że przyszłoroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych będzie wysoka z powodu inflacji. Wskaźnik waloryzacji będzie znany pod koniec stycznia 2023 r., jednak według rządowych prognoz wyniesie on 13,8 proc.

"Rozważamy zastosowanie waloryzacji kwoto-procentowej z gwarantowanym minimalnym wzrostem. Szacujemy, że najniższa emerytura wyniesie od marca 2023 r. ponad 1500 zł brutto" – poinformował wiceszef MRiPS. Obecnie minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto.

Wiceminister przekazał, że w budżecie państwa na waloryzację świadczeń zaplanowano około 40 mld zł.

Wyższa emerytura i renta oznacza także wzrost przyszłorocznej trzynastej i czternastej emerytury.

Wypłatę czternastek w 2023 r. zapowiedział pod koniec września premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami powiatu ryckiego na Lubelszczyźnie.

Wiceminister Szwed poinformował, że zasady wypłat będą podobne jak w tym roku.

"Ostateczna decyzja w sprawie czternastek zapadnie, gdy Rada Ministrów przyjmie projekt. Jesteśmy jednak przygotowani na podobne rozwiązania jak w tym roku – kryterium dochodowe na poziomie 2900 zł i zasada złotówka za złotówkę. Wypłata czternastek także byłaby na przełomie sierpnia i września" – przekazał.

W tym roku na pełną kwotę czternastek (równą minimalnej emeryturze) mogły liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł czternastka była zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Wiceminister poinformował, że w tym roku na 13. i 14. emeryturę i na waloryzację świadczeń rząd przeznaczył 43 mld zł, a w latach 2021-2022 jest to łącznie prawie 77 mld zł.

Podkreślił, że wsparcie dla seniorów obejmuje także szereg rozwiązań związanych z łagodzeniem skutków inflacji. To – jak wskazał – m.in. dodatek węglowy, dodatek do ogrzewania elektrycznego i wyższe limity przy zamrożeniu cen prądu.

"Ten pakiet wsparcia jest szeroki. Dodatków jest dużo, ale oczywiście one są przeznaczone na określony czas. Biorąc to wszystko pod uwagę, w przyszłym roku do seniorów może trafić blisko 100 mld zł" – zaznaczył Szwed.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
bha
Wielka Łacha 13.8 przy inflacji już 17,2 i to tylko tej oficjalnie skromnie liczonej. W detalu gdzie większość ludzi robi prawie codziennie zakupy od dawna inflacja jest kilkukrotnie wyższa!!!.Niestety od ponad 30 lat na wygodnie wyliczanych i zaniżanych waloryzacjach corocznych doji się emerytów w białych rękawiczkach udając jarząbka Wielka Łacha 13.8 przy inflacji już 17,2 i to tylko tej oficjalnie skromnie liczonej. W detalu gdzie większość ludzi robi prawie codziennie zakupy od dawna inflacja jest kilkukrotnie wyższa!!!.Niestety od ponad 30 lat na wygodnie wyliczanych i zaniżanych waloryzacjach corocznych doji się emerytów w białych rękawiczkach udając jarząbka niby wielkiej troski o nich ?????.
marok
A jak się ma powyższy tytuł do rzeczywistości? Czy tylko najniższe emerytury będą waloryzowane?
men24a
Napisz lepiej jak przeżyć po 7 latach tego cudu gospodarczego za takie ochłapy. I pamiętaj to jest brutto podane.
baibina
PO co dobrze zarabiać skoro potem zgodnie z prawem i tak okradną cie z tych pieniedzy jakąs zasada "zlotówka za złotówke" albo "kamień dla wykształciucha" stwierdzą ze wszyscy mają mięc takie same emerytury bo to jest "sprawiedliwe" spolecznie ze jedni cale zycie sie opieniczali a inni na nich zasuwali.
matpoz1
W konstytucji jest wyraźnie zapisane że jedni będą robić na drugich, określa się to systemem gospodarki społeczno rynkowej, więc skąd te pretensje?
ministerprawdy
Ciekawe kiedy przestraszą się ludzi którym dawidowymi szaleństwami zniszczyli miejsca pracy i biznesy a teraz inflacją niszczą resztki oszczędności.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
polonu
wywiezione sztabki złota zawierały składki emerytalne a oni to wszystko przehulali i przepili , to czemu komuniści wypłacali emerytury jak tak i czy były wypłacane w tył nie wiadomo . mogli zdychać pod płotem albo jechać do Londynu do swoich panów aby im emerytury wypłacili . przejmujesz obowiązek płatniczy a złoto składki w Londynie wywiezione sztabki złota zawierały składki emerytalne a oni to wszystko przehulali i przepili , to czemu komuniści wypłacali emerytury jak tak i czy były wypłacane w tył nie wiadomo . mogli zdychać pod płotem albo jechać do Londynu do swoich panów aby im emerytury wypłacili . przejmujesz obowiązek płatniczy a złoto składki w Londynie . jak to było z tymi wypłatami tych emerytur .
polonu
ZUS powstał 1945 roku i co od razu rozpoczął wypłatę świadczeń emerytur rent , z czego te pieniądze niby miały być , czy dopiero po przepracowaniu i osiągnięciu wieku jak to było . bo na jakiej podstawie niby te świadczenia zostały przyznawane , czyli co emerytury były płacone w tył, to jak to komuniści płacili emerytury osobą co ZUS powstał 1945 roku i co od razu rozpoczął wypłatę świadczeń emerytur rent , z czego te pieniądze niby miały być , czy dopiero po przepracowaniu i osiągnięciu wieku jak to było . bo na jakiej podstawie niby te świadczenia zostały przyznawane , czyli co emerytury były płacone w tył, to jak to komuniści płacili emerytury osobą co były zatrudnione w kapitalizmie i żadnych składek nie odziedziczyli . dziwne to wszystko .a złoto zostało wywiezione do Londynu i emerytury przepite jak to rozumieć .bo twierdzą że pieniądze na emerytury są ze składek zatrudnionych .
zenonn
Utworzony na mocy rozporządzenia Prezydenta RP z 1934 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych był w chwili wybuchu II wojny światowej jedną z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się firm ubezpieczeniowych w Europie.


https://www.zus.pl/zly-czas-prawi-ludzie-zaklad-ubezpieczen-spolecznych-podczas-ii-wojny-swiatowej1

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki