REKLAMA

Najbogatszy Azjata chce przejąć brytyjską sieć O2

2015-01-23 17:37
publikacja
2015-01-23 17:37
fot. REUTERS/Luke MacGregor / FORUM

Hutchison Whampoa, spółka z siedzibą w Hongkongu, należąca do najbogatszego Azjaty Li Ka-shinga, negocjuje odkupienie od hiszpańskiej Telefoniki brytyjskiej sieci komórkowej O2. Do spółki należy już inny brytyjski operator - Three.

Li Ka-shing (fot. AFP PHOTO / Philippe Lopez / EastNews)


Hutchison Whampoa potwierdziła w komunikacie, że prowadzi wyłączne negocjacje z Telefoniką w sprawie kupna O2. Według brytyjskich mediów, rozmowy toczą się obecnie na poziomie ponad 10 mld funtów.

O2 jest obecnie drugim co do wielkości brytyjskim operatorem komórkowym. Może to być problemem w finalizacji transakcji, gdyż spółka z Hongkongu jest już właścicielem innej brytyjskiej sieci komórkowej Three. Wraz z EE i Vodafone tworzą one czwórkę dominujących operatorów na tamtejszym rynku.

Transakcja musiałaby uzyskać zgodę zarówno brytyjskich jak i unijnych urzędów antymonopolowych. Według Hutchison Whampoa jest to jednak realne. Podobna sytuacja miała bowiem miejsce w Irlandii, gdzie również liczba głównych graczy rynkowych zmniejszyła się z czterech do trzech.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że trwają również negocjacje w sprawie przejęcia sieci EE przez telekomunikacyjnego giganta BT Group. Dla instytucji antymonopolowych dwie takie transakcje w sektorze w krótkim odstępie czasu mogą być nie do zaakceptowania.

Hutchison Whampoa podkreśliła w komunikacie, że negocjacje mogą potrwać kilka tygodni i przestrzegła potencjalnych inwestorów przed pochopnymi ruchami mogącymi skutkować zmianą wartości akcji O2.

Oprócz sektora telekomunikacyjnego spółki należące do Li Ka-shinga działają także w sektorze energetycznym, transportowym i na rynku nieruchomości. W tym tygodniu dwie spółki należące do biznesmena kupiły za ponad miliard funtów Eversholt Rail Group, właściciela prawie 30 proc. brytyjskich pociągów pasażerskich.

Według brytyjskich mediów w ciągu ostatnich lat spółki Li Ka-shinga wydały na akwizycje ponad 20 mld funtów. (PAP)

mas/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~gosc
DARMOWE KONTO CHOMIKUJ
oddam w dobre rece
login:monisia1992908@wp.pl
hasło:monis1992

3GB transferu co tydzien
chomik explorer do połowy marca
sprawdź!

nie jest mi potrzebne bo wyjezdzam za granice ;)
~do_goscia
Z zagranicy tez mozesz sie logowac. Internet nie zna granic : )
~Przemek
napisz do chomika niech usuną Twoje konto z danymi i tyle:)

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki