REKLAMA

"Najbiedniejszy prezydent" dostanie nowe auto

2014-12-05 01:35
publikacja
2014-12-05 01:35
fot. Karolina Oczkowicz / ingimage

Prezydent Urugwaju Jose Mujica otrzyma nowego Volkswagena Garbusa. "Najbiedniejszy prezydent świata" do dziś jeździ samochodem z 1987 roku, za który arabski szejk chciał zapłacić milion dolarów. Prezent wręczą Mujice meksykańscy robotnicy. 

Nie Cadillac zwany "Bestią", żaden Jaguar, Porsche czy BMW, ale Volkswagen Garbus, zwany pieszczotliwie żuczkiem. Właśnie takim samochodem jeździ prezydent Urugwaju Jose Mujica. Auto za bajońską sumę chciał kupić arabski szejk, jednak Mujica nie zdecydował się go sprzedać, gdyż - jak mówił - nie chciał obrazić przyjaciół, którzy mu go kupili w prezencie. "My, ludzie mamy swoje fetysze, potrzebujemy określonych symboli materialnych. Mogą to być rzeczy nieistotne dla świata, ale ważne dla człowieka" - podkreślał Mujica.

Dziś członkowie meksykańskiego Stowarzyszenia Pracowników w Cancun przekażą prezydentowi Urugwaju nowsze auto w imieniu wszystkich mieszkańców Meksyku. Auto z 1992 roku jest w bardzo dobrym stanie i ma zaledwie 16 kilometrów przebiegu. Mujica gości w Meksyku w związku ze Szczytem Iberoamerykański, który odbędzie się w najbliższym tygodniu w Veracruz.

Prezydent Urugwaju, który na wiosnę przyszłego roku zakończy pięcioletnią kadencję, zasłynął jako najbiedniejszy prezydent świata. Jeździ wysłużonym niebieskim Garbusem, mieszka w skromnym domu, a większość swojej pensji przeznacza na cele charytatywne. Nie nosi krawata, słynie z odważnych wypowiedzi, a jego pies Manuela ma trzy łapy. Za czasów sprawowania urzędu przez Jose Mujicę, Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował uprawianie, sprzedaż i zażywanie marihuany. W kraju tym zalegalizowano również małżeństwa osób tej samej płci.


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Sylwia Mróz, Meksyk/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki