REKLAMA

Nadjeżdżają wielkie obniżki cen paliw? Orlen ma z czego ciąć

Krzysztof Kolany2020-03-13 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2020-03-13 06:00
Nadjeżdżają wielkie obniżki cen paliw? Orlen ma z czego ciąć
Nadjeżdżają wielkie obniżki cen paliw? Orlen ma z czego ciąć
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Po krachu na rynku ropy naftowej hurtowe ceny paliw w Polsce szybko spadają. Jeśli dystrybutorzy nie zatrzymają dla siebie całej marży, to wkrótce możemy zobaczyć ceny bliższe 4 złotym za litr.

W poniedziałek na rynku ropy polała się krew. Kurs tego strategicznego surowca spadł o 25% po tym, jak Arabia Saudyjska wypowiedziała wojnę cenową Rosji. Choć notowania ropy Brent później podniosły się do ok. 35 USD za baryłkę, to wciąż są to poziomy, które po 2004 roku widzieliśmy tylko dwa razy: w grudniu 2008 i styczniu 2016. Równocześnie dolar osłabił się względem euro i złotego, co sprowadziło ceny ropy w PLN do najniższego poziomu od kwietnia 2016.

Efekty tańszej ropy widać już w cennikach rafinerii. 11 marca PKN Orlen sprzedawał benzynę Eurosuper95 po 3 378 zł/m3, co po doliczeniu VAT-u daje ok. 4,15 zł za litr. To aż o 28 gr/l taniej niż pod koniec pierwszego tygodnia marca. Olej napędowy w płockiej rafinerii kosztował dziś 3 486 zł/m3czyli ok. 4,29 zł/l brutto.

Od początku 2020 roku hurtowe ceny benzyny obniżyły się o ok. 70 gr/l, a oleju napędowego spadły aż o 90 gr/l. Problem w tym, że stacje paliw bardzo oszczędnie obniżały ceny detaliczne. Od końcówki grudnia do 5 marca przeciętna detaliczna ceny benzyny obniżyła się tylko o 15 gr/l, a oleju napędowego o 25 gr/l. Te dane nie uwzględniają ostatnich dni, gdy średnie ceny w skali kraju zapewne obniżyły się przynajmniej o kilka groszy na litrze.

- Od początku roku na stacjach własnych PKN ORLEN ceny benzyny 95 i diesla systematycznie maleją. Obniżki wyniosły średnio ok. 20 groszy na litrze benzyny 95 i 32 grosze na litrze ON. Mając na uwadze obecną cenę baryłki ropy naftowej, można spodziewać się kolejnych spadków cen – zapewnił we wtorek PKN Orlen.

Jak dotąd obniżki przy dystrybutorach były znacznie mniejsze od spadku cen hurtowych. W ten sposób dystrybutorzy podnosili marże detaliczne, odbijając sobie bardzo słabą pod tym względem jesień. Dotyczyło to zwłaszcza oleju napędowego, który jeszcze w zeszłym tygodniu był w detalu sprzedawany o 46 gr/l powyżej cen hurtowych.

Jednakże po najnowszym spadku stawek hurtowych można oczekiwać głębszych obniżek cen na stacjach paliw. Przy zachowaniu przeciętnej marży (ok. 20-25 gr/l) litr benzyny może niedługo kosztować ok. 4,40 zł, a olej napędowy powinien być dostępny po  ok. 4,50 zł. We Wrocławiu już teraz można zatankować benzynę za mniej niż 4,50 zł, a ON za 4,60 zł.

- Mając na uwadze, że tendencja spadkowa cen ropy zostanie utrzymana, a pozostałe czynniki będą stabilne, to systematycznie będziemy obniżać ceny paliw na naszych stacjach – zadeklarował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Jeśli więc ceny ropy się ustabilizują na obecnych – dość niskich – poziomach (rzędu 35 USD/bbl), a kurs dolara nie pójdzie w górę, to przestrzeń do dalszego spadku cen paliw pozostanie spora. Przypomnijmy tylko, że gdy zimą 2016 roku cena ropy Brent była na podobnym poziomie co teraz, to benzyna bezołowiowa 95 kosztowała mniej niż 4 zł/l. Trzeba jednak wziąć poprawkę na fakt, że od tego czasu pojawiły się nowe daniny (opłata paliwowa) drenujące kieszenie kierowców. Wzrosły też koszty utrzymania stacji i dystrybucji paliw – choćby z powodu wyższych płac.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
enthe
U nas będą stare zapasy przez kilka miesięcy i stare ceny.
antek10
Jakoś nie widac tych wielkich obniżek. Łupia klienta na każdym kroku.
eagleeye
Chyba nie zdaża obnizyc bo zaraz beda nam wmawiać iz ropa nie potaniała z 50$ na 30$ tylko podrozała jak pokazuje dzis wykres na dana chwile o 5%.

Zapomnijcie o obnizkach bo teraz wszelkiej maści analitycy przez swoje artykuly bedą mówic iz ropa juz podrożala z 30$ do 35$ pomijając spadek ceny z 50$ do 30$
sztos1
Beda wielki obniżki 5-10 no może 15 groszy na litrze . O większych zapomnijcie .
1984
W takim razie jedź tankować do NIemiec, tam z pewnoscią jest taniej. Albo do Czech lub na Słowację. Ludzie!!! Od 2004 r jesteśmy w UE. Wiemy jakie są minimalne wymagania odnośnie akcyzy czy VAT, to jest nie do pzreskoczenia. Ale zawsze znajdzie sie ktoś zdziwiony tym, że połowa ceny benzyny to podatki i iinne daniny. Z W takim razie jedź tankować do NIemiec, tam z pewnoscią jest taniej. Albo do Czech lub na Słowację. Ludzie!!! Od 2004 r jesteśmy w UE. Wiemy jakie są minimalne wymagania odnośnie akcyzy czy VAT, to jest nie do pzreskoczenia. Ale zawsze znajdzie sie ktoś zdziwiony tym, że połowa ceny benzyny to podatki i iinne daniny. Z tego powodu w całej UE jest drogo. Tylko ktoś kto się urodził wczoraj może tego nie wiedzieć!
enthe odpowiada 1984
Wiemy również, że w tym kraju od dawna już są maksymalne.
tatrzanczyk
Jadę A2 Orlen pb 95 po 4,99 pln
stachsgh
Witam !!
Autor artykulu bardzo zle robi piszac poblazliwie i uzasadniajac - usprawiedliwiajac tak wysokie ceny paliw. Czy placi mu koncern paliwowy? Przeciez chyba trzeba byc (tu slowo na i) zeby wierzyc w takie glupoty.
A jak barylka bedzie po 1 USD a litr Pb95 za 3 zl to jest to czyms racjonalnym uzasadnione? Przeciez nie,
Witam !!
Autor artykulu bardzo zle robi piszac poblazliwie i uzasadniajac - usprawiedliwiajac tak wysokie ceny paliw. Czy placi mu koncern paliwowy? Przeciez chyba trzeba byc (tu slowo na i) zeby wierzyc w takie glupoty.
A jak barylka bedzie po 1 USD a litr Pb95 za 3 zl to jest to czyms racjonalnym uzasadnione? Przeciez nie, tak jak i teraz.
Jest to zmowa cenowa. UOKiK spi.
tatrzanczyk
Ty daj spokój autorowi artykułu.
wizytator
Albo inaczej. Jeżeli ropa podrożeje o 100% to będziemy placić 6zł za litr paliwa? A 60$ na giełdzie to nie jest żaden kosmos. Ktoś nas kierowców nieźle dyma wykorzystując spadki na giełdach i wirusa pomija się temat taniej ropy.
Druga sprawa to dlaczego znowu benzyna jest tańsza od ON o 15gr/l?
Takich przekrętów
Albo inaczej. Jeżeli ropa podrożeje o 100% to będziemy placić 6zł za litr paliwa? A 60$ na giełdzie to nie jest żaden kosmos. Ktoś nas kierowców nieźle dyma wykorzystując spadki na giełdach i wirusa pomija się temat taniej ropy.
Druga sprawa to dlaczego znowu benzyna jest tańsza od ON o 15gr/l?
Takich przekrętów to nawet za PO nie było.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki