REKLAMA

Nadciąga fala protestów

2020-06-17 06:45
publikacja
2020-06-17 06:45
fot. Bartłomiej Kudrowicz / FORUM

Po rolnikach i przedsiębiorcach przyszedł czas na pocztowców, stewardessy i pracowników socjalnych: w sobotę organizują wspólną pikietę; a już szykują się kolejne - pisze środowa "Rzeczpospolita". I jak dodaje, lato może być gorące.

Jak pisze "Rzeczpospolita", na ulice wyjdą w sobotę pocztowcy, którym nowy zarząd państwowej spółki chce obniżyć pensje.

"Operator tłumaczy to kiepską kondycją: Poczta Polska od stycznia do maja zanotowała rekordowy 21- proc. spadek w usługach listowych. Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty, tłumaczy nam, że na wynagrodzeniach operator oszczędzi 12 mln zł" - czytamy.

Według "Rzepy", podczas pikiety będzie, zgodnie z pandemicznymi przepisami, do 150 osób.

Jak podaje dziennika, protestować z pocztowcami przed Ministerstwem Aktywów Państwowych będą związkowcy z LOT i państwowych kolei oraz pracownicy socjalni.

"Organizatorem protestu jest Związkowa Alternatywa, która przekonuje, że w spółkach Skarbu Państwa trwa atak na związkowców. Skarżą się oni, że zamiast dialogu są zwolnienia, a zamiast troski o stabilne zatrudnienie – promowanie umów śmieciowych i oszczędności" - czytamy.

"Rz" pisze, że sytuację zaognił dodatkowo kryzys związany z pandemią koronawirusa. Na początku czerwca protestowali już przedsiębiorcy, którym przewodził kandydat na prezydenta Paweł Tanajno. Wcześniej wielokrotnie robili to rolnicy, m.in. w marcu, przeciwko zamykaniu bazarów i targowisk. Teraz cięcia pensji sprawiły, że Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego wszedł w spór zbiorowy z pracodawcą, czyli PLL LOT.

"Coraz bardziej napięta jest sytuacja w Państwowych Portach Lotniczych i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Związkowcy mówią o spodziewanych protestach również w spółkach kolejowych i energetycznych. Rośnie też niezadowolenie wśród górników (którzy oskarżają rząd o to, że nie potrafi poradzić sobie z koronawirusem rozprzestrzeniającym się w kopalniach) i przedstawicieli branży turystycznej (która przez epidemię znalazła się w głębokim kryzysie)" - czytamy. (PAP)

aop/ pko/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (37)

dodaj komentarz
gregzacha
Zwiększyć podatki i rozdać koażdemu po 10 tysiecy to napewno zwiekszy chęc do pracy i poprawi ogólna sytuację.
biniu
Obniżyć pensje tym, którzy rzeczywiście pracują i generują jakiś przychód, a wszystkim prezesikom, dyrektorom i innym mośkom z politycznego nadania zostawić. Plus za każdą wymiankę prezesa odprawa dla poprzedniego. Przepis na sukces państwowych spółek.

Efekt. Nikt normalny nie chce tam pracować, a ci co są
Obniżyć pensje tym, którzy rzeczywiście pracują i generują jakiś przychód, a wszystkim prezesikom, dyrektorom i innym mośkom z politycznego nadania zostawić. Plus za każdą wymiankę prezesa odprawa dla poprzedniego. Przepis na sukces państwowych spółek.

Efekt. Nikt normalny nie chce tam pracować, a ci co są odwalają tzw. pańszczyznę. Spółka dalej będzie straty generować.
greatmongo
Wiesz ja siedze od marca w domu bo mam prace zdalna. Dostalem juz 6 awizo. Jak to mozliwe?

Po prostu listonosz od razu je ma i mu sie nawet nie chce dzwonic. I to zarowno pocztex jak i normalna poczta.

Wiec nie mam szacunku do tych ludzi. Robia syf
plutarch
Genialne zarządzanie spółkami publicznymi, level PiS.
meryt
Spiritus movens zamieszania.

"Powstała Związkowa Alternatywa - lewica...."
"19 cze 2019 - Powstała nowa, ogólnopolska centrala związków zawodowych, Związkowa Alternatywa. Jej przewodniczącym został redaktor naszego portalu"
leoto
Oczywiście strajki przed wyborami zwolenników Trzaskowskiego po to żeby TVN mógł pokazać wielkie niezadowolenie z rządów PIS. A gdzie oni byli jak była nędza w kraju za Tuska? Komorowskiego? Tak dobrze im wtedy było?
grzechu_comeback
zebrać 150 osób to nie problem. Wszystko pójdzie i tak z funduszu wyborczego. Dowieźli do Pucka, wiozą na tęczowe spędy to i dowiozą na Księżyc, jak będzie trzeba. Były akcje nawet "retuszu" zdjęc, gdzie DOKLEJANO ludzików (w innym czasie, ale oczywiście to też był protest!). Tak nieporadnie, że wyglądało zebrać 150 osób to nie problem. Wszystko pójdzie i tak z funduszu wyborczego. Dowieźli do Pucka, wiozą na tęczowe spędy to i dowiozą na Księżyc, jak będzie trzeba. Były akcje nawet "retuszu" zdjęc, gdzie DOKLEJANO ludzików (w innym czasie, ale oczywiście to też był protest!). Tak nieporadnie, że wyglądało to na spęd bliźniaków. Tak sobie radzi łopozycja
meryt odpowiada plutarch
Zwolennicy podziękują tym co przyznają się do poparcia, nawet z tak nieoczekiwanego źródła.
pstrzezek
Bankier. Zmieńcie tą czcionkę. Jeśli nie z litości to na logikę. Mały tekst prasowy wygląda jak mega artykuł jak jest podany w czcionce 45

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki