Na wirusie zyskały leki, suplementy i papierosy

Z analizy firmy badawczej Nielsen dla "Rzeczpospolitej" wynika, że przez pierwszych 10 tygodni pandemii wydatki na produkty codziennego użytku zwiększyły się o 5 proc. w skali roku. Na wirusie zyskały leki, suplementy i papierosy – podała gazeta.

(fot. Pietro Jeng / Pexels)

Według badania koronawirus zwiększył dbałość Polaków o zdrowie i higienę oraz skłonił wiele osób do samodzielnego gotowania podczas zamknięcia w domu.

Do 5 proc. wzrostu wydatków "walnie przyczynił się do tego aż 39-proc. skok sprzedaży leków bez recepty i suplementów diety".

"Jako społeczeństwo żyjemy w czasach intensywnego zainteresowania zdrowiem, a pandemia wzmocniła jeszcze ten trend" – tłumaczy Nielsen. "Jednocześnie wyraźnie więcej niż przed rokiem wydaliśmy na alkohol i papierosy, załamała się zaś sprzedaż kosmetyków" – dodają autorzy analizy.

Zmiana wartości zakupów Polaków w czasie pandemii między 24 lutego a 10 maja w porównaniu z ubiegłym rokiem największa była w grupie produkty zdrowotne i suplementy diety (39 proc.). Wartość sprzedaży produktów suchych wzrosła o 16 proc., mrożonek o 15 proc., a papierosów o 13 proc.

O 12 proc. wzrosła wartość sprzedaży jedzenia dla zwierząt i środków czystości, alkoholi o 11 proc., o 10 proc. nabiału, o 9 proc. żywności świeżej, a o 4 proc. produktów do higieny osobistej.

Mniejsze niż przed rokiem w tym okresie były zakupy kosmetyków i zapachów (spadek o 41 proc.), artykułów przemysłowych (10 proc.), artykułów do pielęgnacji dzieci (7 proc.), słodyczy i przekąsek (3 proc.) i napojów bezalkoholowych – o 2 proc. mniej niż przed rokiem – informuje środowa "Rzeczpospolita".

Z danych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, przytaczanych przez "Rzeczpospolitą", wynika, że w związku z pandemią zarejestrowano w Polsce 1362 nowe produkty do dezynfekcji.(PAP)

ago/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 samsza

Od stycznia do marca sprzedało się o 0,5 proc. mniej niż przed rokiem. W marcu o 5 proc., licząc rok do roku. Prawdziwe załamanie przyszło w kwietniu (...) popyt zmniejszył się aż o 30 proc.
"""""Wychodzi na to że w 10 dni maja sprzedano tyle, że to odwróciło dane na + 13%"""""
A był to okres uwolnienia z kwarantanny nastolatków - musieli zrobić zapasy!
Dlatego podany wcześniej powód zmniejszenia sprzedaży zamknięciem granic, czy wyjazdem Ukraińców nie przeważył, naprawdę wpływ miało zamknięcie w domach młodzieży.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 16 adam.1983

ciekawe bo w innym artykule na bankierze było że sprzedaż papierosów spadła

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil