Na rynku pracy zanika podział na Polskę A i B

Zgodnie z przyzwyczajeniami Polska Wschodnia zawsze odstawała od części zachodniej pod każdym względem, także jeśli chodzi o sytuacje na rynku pracy. Jednak podział ten coraz bardziej przechodzi do historii.

(fot. stokkete / YAY Foto)

Jak wynika z danych przygotowanych przez Work Service, nadal o swoją przyszłość zawodową najbardziej boją się mieszkańcy tamtejszych regionów krajów (15,6 proc.), ale z drugiej strony ponad 55 proc. z nich spodziewa się zwiększenia poziomu wynagrodzeń, co stanowi wynik lepszy niż ten uzyskany w centralnej części Polski.  

Prawie co miesiąc bijemy rekordy w coraz niższej stopie bezrobocia w ujęciu krajowym (w sierpniu wynosiła ona 7,1 proc., co stanowiło taki sam wynik jak w lipcu), jednak nadal są miejsca, gdzie liczba ta jest dwucyfrowa. W tej chwili niechlubnym wynikiem pochwalić się mogą dwa województwa: warmińsko-mazurskie z 12 proc. i kujawsko-pomorskie z wynikiem 10,4 proc., więc – jak widać – nie chodzi tylko o wschodnią część. Wręcz przeciwnie – to w tych rejonach sytuacja poprawia się najbardziej, a stopa bezrobocia wyraźnie spada.

- Podział na Polskę A i B coraz bardziej się zaciera. Gdy przeanalizujemy presję płacową to okazuje się, że we wschodniej części kraju jest naprawdę wysoka, bo aż 55,2 proc. pracowników oczekuje tam w najbliższym czasie podwyżki. Wyższy wynik jest tylko w 3 województwach – zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. Równocześnie ponad połowa osób we wschodniej Polsce uważa, że nową pracę znajdzie w miesiąc i jest to wynik znacznie lepszy niż w zachodniej części kraju – komentuje Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service SA.

Podwyżki rozwiązaniem problemów kadrowych

Najwięcej miejsc pracy w najbliższych miesiącach będzie powstawało na południu Polski. W województwach małopolskim i śląskim przeszło połowa firm planuje rekrutacje. To, co dodatkowo może cieszyć kandydatów, to fakt, że w tym regionie 13 proc. pracodawców planuje wzrosty wynagrodzeń. Co ciekawe na mapie Polski coraz wyraźniej widać regiony, w których notowane są wzmożone problemy rekrutacyjne. Niemal ¾ przedsiębiorców z południowo-zachodniej części kraju nie może znaleźć odpowiednich kandydatów do pracy, co powoduje, że pracodawcy, chcąc zachęcić potencjalnych pracowników, będą podnosić kwoty wynagrodzeń.

DU

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 8 niepelnosprawny_org

nie prawda, nie zgadzam sie, najnizsza, a jak l4 to "do widzenia", na wschodzie Polski to normalnosc i tu mówię nie o wsi, miasteczkach, ale o srednich miastach...

! Odpowiedz
4 10 glos_rozsadku

to przyjedź na zachód.

! Odpowiedz
19 10 wybrany83

wina pisu!

! Odpowiedz
7 23 xyz83

Już ich tyle nie chwal.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl