Na rejestrację kart sim został niecały miesiąc

Do końca stycznia trzeba zarejestrować przedpłacone karty SIM kupione przed 25 lipca 2016 roku. Operatorzy nie chcą ujawnić, ilu klientów zdecydowało się na rejestrację.

Na rejestrację kart sim został niecały miesiąc
Na rejestrację kart sim został niecały miesiąc (YAY Foto)

Ekspert Urzędu Komunikacji Elektronicznej Paweł Kucharczyk przypomina, że aby zarejestrować swój numer osoba prywatna musi podać imię i nazwisko, numer pesel lub dokumentu tożsamości. Klient powinien też okazać dokument. Dane można przesłać operatorowi drogą elektroniczną na specjalny adres. W tym przypadku podajemy te same dane, ale ich prawdziwość i tak musimy zweryfikować osobiście w salonie lub w punkcie, który współpracuje z operatorem.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że operatorzy nie potrzebują skanów dokumentów tożsamości.

Operatorzy nie podają danych o zarejestrowanych kartach SIM. Przedstawiciel biura prasowego jednej z sieci komórkowych poinformował tylko, że większość aktywnych klientów pre-paid zarejestrowała już swoje numery.

Karty zakupione przed 25 lipca ubiegłego roku trzeba zarejestrować do 1 lutego. Łączna liczba użytkowników kart SIM waha się- w zależności od źródła danych- od 50,2 milionów do 56,6 milionów. Szacuje się, że ponad połowa z nich to tak zwane karty przedpłacone, czyli pre-paid.

UKE obliczył liczbę aktywnych kart pre-paid, czyli takich, które były wykorzystywane przez 3 ostatnie miesiące 2015 roku. Było ich 18 milionów 800 tysięcy. To ponad 68 procent całkowitej liczby kart pre-paid.

Z obliczeń UKE wynika, że w 2015 roku na rynku było ponad 8 milionów 800 tysięcy użytkowników, którzy nie wykonali i nie odebrali żadnego połączenia, nie wysłali/skutecznie odebrali SMS/MMS, ani nie łączyli się z Internetem za pośrednictwem telefonu komórkowego w ciągu 3 miesięcy.

Obowiązek rejestracji kart przedpłaconych SIM to efekt ustawy antyterrorystycznej, która weszła w życie w lipcu ubiegłego roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Karol Tokarczyk/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~niepelnosprawny_org

który z operatorów bedzie pierwszy - odważny i powie ile ma zarejestrowanych sim-ów? :) ...

! Odpowiedz
1 19 ~Wojtek

Rejestracja ma na celu kontrolowanie spoleczenstwa. Kazdy numer przypisany bez anonimowych uzytkownikow. W razie ostrej krytyki rzadu, lub wycieku kompromitujacych rzad brudow szybko beda mogli wyplewic chwasty. New World Order jest blizej niz myslimy. Terroryzm to bajka wymyslona przez Mossad i CIA .ISIS posiada amerykanska bron. Zyjemy w czasach wojny informacyjnej, korporacyjne media nie mowia o tym co wazne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Witek

Coś w tym jest. Szkoda tylko, że pomijasz fakt, że telefon nie jest weryfikowany po sim.

! Odpowiedz
0 5 ~Kumaty

ABW, CBA, CBŚ mają zainstalowany system, który na podstawie próbki głosu potrafi wytypować konkretne osoby lub zdecydowanie zawęzić krąg ludzi do których dana próbka jest podobna. Rejestracja kart SIM ma na celu utworzenie bazy danych użytkowników. Zmienianie głosu na dłuższą metę nic nie da ponieważ oprogramowanie pozwala na odpowiednie skorygowanie i dopasowanie. System może też wychwytywac z SMS ów wytypowane słowa bądź określony ciąg znaków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~fikumiku

Jakie jest źródło tych rewelacji?

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 17 ~Janek

Pracuję w punkcie sieci komórkowej, przed Świętami przyszedł kark, wręcz stereotypowy, jak przeniesiony żywcem z Stadionu Dziesięciolecia z lat 90., wszedł do naszego salonu z dwoma młodymi łebkami. 20 kart na jednego, 20 kart na drugiego, zostawił im po 100 zł i rozeszli się w dwie różne strony. Świetna ustawa, której obejście jest łatwiejsze niż przejście przez ulicę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.