REKLAMA

Na 500+ załapią się prawie wszyscy rolnicy

2016-02-10 14:25
publikacja
2016-02-10 14:25
Na 500+ załapią się prawie wszyscy rolnicy
Na 500+ załapią się prawie wszyscy rolnicy
/ ingimage

Rolnicy mają się z czego cieszyć. Jak dobrze pójdzie, to ponad połowa rodzin rolników z małoletnimi dziećmi załapie się na program 500 plus. W modelowym przykładzie 2+1 wystarczy, że będą posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni mniejszej niż 11,5 ha.

fot. Mariusz Rutkowski / / FORUM

Zgodnie z projektem dochód z gospodarstwa rolnego szacowany będzie na podstawie obwieszczanego przez GUS dochodu z hektara przeliczeniowego – obecnie wynosi on 2506 zł. Oznacza to, że 3-osobowa rodzina rolników (2+1) załapie się na 500+ pod warunkiem, że ma nie więcej niż 11,5 ha gospodarstwo i żadnego innego legalnego dochodu. Tak się składa, że jest to wartość zbliżona do średniej wielkości gospodarstwa rolnego w Polsce, a blisko 75% ma powierzchnię mniejszą niż 10 ha.

W szczególnych wypadkach, gdy obliczony dochód będzie zbyt wysoki, by rodzina z jednym dzieckiem załapała się na świadczenie na każde posiadane dziecko, niektórym małym gospodarstwom rolnym bardziej będzie opłacało się oddanie w dzierżawę części posiadanej ziemi.

Tajemnice ustawy 500+

Projekt ustawy wprowadzającej 500+ trafił do Sejmu. Polacy czekają na niego z wytęsknieniem. To pierwsze tak poważne i wysokie świadczenie rodzinne w historii Polski. Niemniej, sama ustawa przypomina klasyczny „bulbulator” – zadziała, ale pożytku z niej wiele nie będzie. Dodatkowo na jej realizację przeznaczymy zasoby, które z powodzeniem mogłyby zostać wydane na inne, skuteczniejsze instrumenty polityki prorodzinnej.

Rodziny rolników cechuje większa dzietność - przeciętna liczba osób w ich gospodarstwach domowych jest najwyższa i wynosi 3,93 osoby (przeciętna dla kraju to 2,73, a dla gospodarstw pracowniczych – 3,19). Ponadto, nie licząc gospodarstw domowych rencistów, rolnicy mają najniższy odnotowany dochód rozporządzalny na osobę - tylko 1051 zł na osobę (wobec średniej wynoszącej 1340 zł) - statystyczne małżeństwo rolników z małoletnim dzieckiem, by uzyskać świadczenie 500 plus, będzie musiało oficjalnie obniżyć swój łączny dochód tylko o 753 zł miesięcznie.

Czy świadczenia emerytalne zawyżą dochód na osobę?

Świadczenia dziadków nie maja wpływu na dochód rodziny w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych, a do niej odwołuje się projekt 500 plus. Oznacza to, że emerytury i renty dziadków wspólnie zamieszkujących gospodarstwo domowe (każde) nie będą się wliczać do dochodu rodziny (każdej). Inaczej, nie będą miały wpływu na dochód na osobę. Niemniej, nawet gdyby tak było – to w przypadku gospodarstw rolników nie miałoby to wielkiego wpływu, bo przeciętne świadczenie emerytalne z KRUS-u wynosi ok. 950 zł miesięcznie.

Czy dopłaty bezpośrednie wlicza się do dochodu rodziny?

Kwoty dopłat bezpośrednich nie wlicza się do dochodów rodziny. W przypadku tak małego gospodarstwa (11,5 ha) mowa o co najmniej 10 tys. zł.

W efekcie, prawdopodobnie, na program 500 plus załapie się 3/4 rodzin z gospodarstw rolnych. Naturalnie, rolnicy posiadający więcej ziemi na kasę załapią się dopiero, gdy będą mieli więcej niż jedno dziecko – ale kogoś, kto ma ponad 100 ha, raczej nie trzeba do tego namawiać państwowym świadczeniem.

Nie oszukujmy się – to właśnie z uwagi na program 500 plus prawdopodobnie będziemy świadkiem wręcz skokowego wzrostu bezrobocia rejestrowego na wsiach. Osoby uzyskujące legalny dochód, a szczególnie dorabiające kobiety, będą robić wszystko by go ukryć. Skończy się tak, że bardzo słabe statystyki zatrudnienia staną się kolejnym argumentem do zwiększenia pomocy dla rolników.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (77)

dodaj komentarz
~kaw
Ten,kto nie ma pojecia o pracy na wsi i o systemie Krus najbardziej sie udziela. Rolnik owszem,krusu za wysokiego nie placi,ale za pieniadze,ktore dostaje w razie choroby nie sposob wyzyc(o tym,ze rolnik musi chorowac miesiac,aby te pieniadze dostac nie wspomne),kobiety w ciazy na chorobowe nie maja co liczyc,bo im zaden ginekolog Ten,kto nie ma pojecia o pracy na wsi i o systemie Krus najbardziej sie udziela. Rolnik owszem,krusu za wysokiego nie placi,ale za pieniadze,ktore dostaje w razie choroby nie sposob wyzyc(o tym,ze rolnik musi chorowac miesiac,aby te pieniadze dostac nie wspomne),kobiety w ciazy na chorobowe nie maja co liczyc,bo im zaden ginekolog nie wystawi, emerytura tez najnizsza a urlop tylko zima a i to pod warunkiem,ze w gospodarstwie nie ma zwierzat,no i oczywiscie bezplatny. A pracy jest tyle,ze dzien za krotki. Moj maz jest rolnikiem-ja jego pracy nienawidze,bo przez gospodarstwo nie ma czasu dla mnie i dzieci:od poniedzialku do soboty pracuje od rana do nocy z przerwami na sniadanie,obiad i kolacje(lacznie max 1,5godz w ciagu kazdego dnia),w niedziele rano i wieczorem conajmniej po dwie godziny,chyba,ze cos sie dzieje(wyproszenia,sianokosy,zniwa)to tydzien pracy od poniedzialku do niedzieli. Kazdy widzi tylko,ze rolnik to ma pieniadze-jesli tak fajnie jest byc rolnikiem,bo malo sie Krusu placi-trzeba sobie kupic kilka ha ziemi i popracowac a gwarantuje,ze po miesiacu marzyc bedziecie o swoim cieplym etaciku.
~fizyczny
11,5 ha fizycznych czy przeliczeniowych Panie redaktorze? bo to delikatna różnica
~Agata
Witam
Mam pytanko jesli maz dzierżawi ziemie od rodziców ale nie uzyskuje z tego żadnych korzysci finansowych to czy do wniosku 500+ trzeba wpisac ze sie dzierzawi ziemie??Mąż nie jest wlascicielem tej ziemi tylko dzierżawi czy to ma jakis wpływ na dochód?z gory dzieki za pomoc
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~nierolnik
Gdyby rolnik pracował 7 dni w tygodniu, i to 24H, to by na pracę na czarno czasu nie miał. Wielu rolników ma gospodarki i do pracy chodzi dzień w dzień. I tego nikt nie bierze pod uwagę, że skoro ma gospodarkę i płaci minimalne podatki, to niech miejsca pracy innym nie zabierają, co chcą a nie mają gdzie pracowac, bo rolnik przyszedł,Gdyby rolnik pracował 7 dni w tygodniu, i to 24H, to by na pracę na czarno czasu nie miał. Wielu rolników ma gospodarki i do pracy chodzi dzień w dzień. I tego nikt nie bierze pod uwagę, że skoro ma gospodarkę i płaci minimalne podatki, to niech miejsca pracy innym nie zabierają, co chcą a nie mają gdzie pracowac, bo rolnik przyszedł, bo tak mu źle na tej roli... żenada.
~marcin
Ludzie z miasta Wy to macie pojęcie!
Chcecie płacić Krus to kupcie sobie 10ha ziemi po mniej więcej 70tys zł. za hektar i cały park maszynowy i wtedy po kilku latach możemy podyskutować
~zxc
Gus podaje dochod z 1 ha na poziomie 2506 to oszustwo gospodarstwo rolne z 1 ha uzyskuje srednio przychod 1000 zl plus doplate do 1 ha na poz 1000 zl uwazam ze podatek rolny nalezy zastapic podatkiem dochodowym i wtedy bedzie wiadomo jakie dochody ma gospodarstwo rolne
~internauta
dwie instancjie nie placą podatku w tym chorym kraju wieś i ksiądz do tego jeszcze 500plus biorą biedni i bogaci na wsi masakra...............................................
~nacka
Jeżeli rolnik dostał na dziecko 500 to niech też placi podatek od dochodu. Dlaczego rolnicy płacą KRUS tak mały i nie płacą podatków od dochodu ?
Państwo zabiera mi 1/3 pensji i też nie leżę tylko zasuwam i nie mam dopłat UE .
A jeżeli chodzi o takie zasuwanie w ziemi to mieszkam na wsi i nie widze aby rolnicy zasuwali tylko
Jeżeli rolnik dostał na dziecko 500 to niech też placi podatek od dochodu. Dlaczego rolnicy płacą KRUS tak mały i nie płacą podatków od dochodu ?
Państwo zabiera mi 1/3 pensji i też nie leżę tylko zasuwam i nie mam dopłat UE .
A jeżeli chodzi o takie zasuwanie w ziemi to mieszkam na wsi i nie widze aby rolnicy zasuwali tylko pracują u nich ukraińcy lub polski ,,margines". A budynki rossną jak grzyby po deszczu . Nie pisze przez zazdrość tylko bądżmy sprawiedliwi.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki