NIK: Kontrole nadajników komórkowych są niewydolne

Kontrole nadajników komórkowych są niewydolne. Nie ma pewności, czy normy nie są przekraczane - podaje we wtorkowym numerze "Rzeczpospolita".

(YAY Foto)

Budowa masztów telefonii komórkowej często budzi sprzeciw mieszkańców, którzy obawiają się wpływu promieniowania na zdrowie. Kontrole sprawdzające, czy przy stacjach bazowych przestrzegany jest dozwolony poziom pól elektromagnetycznych, są nieliczne, więc nie wiadomo, jak często normy są przekraczane – wynika z raportu NIK, do którego dotarł dziennik.

"System nadzoru nad dotrzymywaniem dopuszczalnego poziomu natężenia pól elektromagnetycznych nie działa prawidłowo. Zaniedbania sprzed dekady są aktualne" – powiedział gazecie prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski.

Jak zwraca uwagę "Rz", za granicą zajmują się tym wyspecjalizowane instytucje, a u nas Inspekcja Ochrony Środowiska i Państwowa Inspekcja Sanitarna, która słabo sobie z tym radzi. Kontrole są wszczynane pod naciskiem mieszkańców i samorządów. Na Mazowszu w ciągu trzech lat było ich tylko 32, ujawniły dwa przekroczenia. W województwach m.in. podlaskim, dolnośląskim w tym czasie kontroli nie było wcale – informuje dziennik.

"Rzeczpospolita" przypomina, że w Polsce planowana jest budowa sieci mobilnej nowej generacji 5G, a to oznacza, że stacji bazowych będzie dużo więcej i będzie więcej spraw spornych. Według dziennika niebawem problemom tym ma zaradzić przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja tzw. megaustawy zawierającej ułatwienia dla inwestorów budujących sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. System gromadzący dane o promieniowaniu nadajników komórkowych ma prowadzić Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy. 

nmk/ mkr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 kamilgo

Szkodliwość takiego promieniowania powoli jest poruszana w coraz szerszym gronie, szczególnie w USA. Okazuje się, że jest to spory problem dla nas, a przede wszystkim dla naszego zdrowia. Do tego nowa technologia 5G nie została w żaden sposób skutecznie przetestowania, czyli nie znamy jej wpływu na ludzki organizm. Pewne aspekty zostały poruszone w tym materiale: https://www.youtube.com/watch?v=F9bdU_uw2Dc&app=desktop
Warto zapoznać się z czym mamy do czynienia. Jeśli chodzi o sam materiał to póki nie ma oficjalnych danych każdy powinien sobie wyrobić indywidualne zdanie.
Nie mniej uważam za duży problem brak wyszkolonej w tym zakresie kadry!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne