REKLAMA

NGO apelują o wykluczenie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ

2016-10-24 20:41
publikacja
2016-10-24 20:41
NGO apelują o wykluczenie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ
NGO apelują o wykluczenie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ
fot. iStockphoto / /  iStockphoto

Ponad 80 organizacji pozarządowych wezwało w poniedziałek kraje członkowskie ONZ, aby nie przyjmowały Rosji do Rady Praw Człowieka ONZ z powodu działań Moskwy w Syrii. Inicjatywę podjęto kilka dni przed wyborami 14 spośród 47 członków Rady.

Pod apelem podpisały się takie organizacje jak broniąca praw człowieka Human Rights Watch, niosąca pomoc humanitarną CARE International i działająca na rzecz uchodźców Refugees International.

Rosja, Chorwacja i Węgry powalczą o dwa miejsca w Radzie, które są zarezerwowane dla krajów Europy Wschodniej. Moskwa obecnie zasiada w Radzie.

Organizacje humanitarne zwróciły się państw należących do ONZ, by "zastanowiły się, czy rola Rosji w Syrii, polegająca przede wszystkim na wspieraniu i podejmowaniu działań wojskowych systematycznie wymierzanych w cywilów i obiekty cywilne, upoważnia ją do zasiadania w głównym międzyrządowym organie ONZ odpowiedzialnym za prawa człowieka".

W piątek Zgromadzenie Ogólne ONZ wybierze 14 członków Rady Praw Człowieka na trzyletni mandat, rozpoczynający się w 2017 roku.

Wyboru dokonuje się na poziomie regionalnym, a kandydaci są wstępnie wybrani przez ich region. Jeśli nie mają żadnych przeciwników, to praktycznie mają zapewniony wybór.

Chiny i Arabia Saudyjska najpewniej również znowu zasiądą w Radzie, gdyż ich regionalna grupa zgłosiła dokładnie tylu kandydatów ile jest miejsc. To samo dotyczy Iraku i Japonii z tej samej grupy, tyle że te kraje obecnie nie należą do Rady.

Brazylia, Kuba i Gwatemala powalczą o dwa miejsca w grupie krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Afrykę w Radzie będą reprezentować Egipt, Rwanda, RPA i Tunezja. USA i Wielka Brytania walczą o dwa miejsca zarezerwowane dla krajów Zachodnich. (PAP)

jhp/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Konflikt w Syrii

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~plutarch
Arabia Saudyjska ha ha ha

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki